Puan mücadelesi ile türkiye kupası maçları çok farklıdır

admin

TEMSİLCİMİZ EDİRNESPOR SİLİVRİSPOR KARŞISINDA TEK GOLLE ELENDİ

ŞİMDİ ESAS HEDEFİMİZ TÜRKİYE 3. LİGİ

40 yılı profesyonel ve resmi maçların içinde geçen, çok az amatör takımı çalıştırdığım antrenörlük yaşamımda beni endişeye sevk eden hep Türkiye Kupası maçları olmuştur.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu maçlar çoğu kez ters ve beklenmedik sonuçlar verir. Böylece her şey dört dörtlük giderken taraftarında, yönetiminde, futbolcularında tadı bozuluverir.

Aslında geçen yıllarda oynanan çeşitli maçlar bize gösterdi ki Türkiye Kupası maçları hatta hazırlık ve dostluk maçları dahi her zaman sakar maçlardır. Her ne kadar antrenörler ve idareciler bu maçlar önemli değil derlerse desinler netice ve oyun iyi olmazsa moraller bir anda bozuluverir.

Nitekim Türkiye Kupası’nın ilk maçında Altınova’ya ikinci yarıda attığımız gollerle galip gelmemize rağmen Silivrispor maçında tek golle yenilip Türkiye Kupası’ndan elendik. Aslında kim ne derse desin ben bu sonuca sevindim. Çünkü Türkiye Kupası maçları hatta bazı hazırlık maçları bile her zaman sakat maçlardır. Gerçi yöneticiler bu maçlarda muayyen bir parayı kazanırız diye düşünürken bir galibiyet daha almak isteyerek her yönden bu maçın önemli olduğunu düşünürler.

puan-mucadelesi-ile-turkiye-kupasi-maclari-cok-farklidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nitekim birinci hafta ilk yarıda mağlup duruma düşüp ikinci yarıda attığımız üç golle sevinmiş ve tur atlamıştık. Ama işte ikinci maçta Edirnesporumuz bana göre hiç düşünülmeyen psikolojik nedenlerle birden bire kupadan eleniverdi.

Deneyimli futbol adamları ve teknik adamlar bunları çok iyi bilirler. Kesinlikle eminim ki hocamızda bunu biliyor. Ama bir yerden de Türkiye Kupası’ndan gelecek bir miktar paranın gelişini de mani olmak istemez.

Peki yapılması gereken nedir? Bence özellikle Türkiye Kupası maçlarına hele başa güreşecek takımların hiç rağbet etmemesi gerekir. Çünkü Türkiye liglerinde bir taraftan şampiyonluk bir taraftan da Türkiye Kupası hedeflenerek asla bir koltuğa iki karpuz sığmaz. Hatta kupaya giden yol lig şampiyonluğunu dahi olumsuz etkilemektedir. Zaten Türkiye Kupası maçlarında hedefi kollayan baş sıralardaki birkaç takımdır.

Hiç unutmam. Üç yıl kadar önce iyi bir takım kurmuştuk. Hafta ortasında oynanması gereken birinci lig takımlarımızdan Kayserispor deplasmanın da sahaya en kuvvetli tertibimizle çıkıp 90 dakika birinci lig takımı ile mücadele ettik. Tabi ki sonunda elendik ama Edirnespor geçici bir gösteri ve moral kazandı. O haftanın sonunda oynanan lig maçında ise puanlar kaybettik. Ne yöneticiler ordan beklenen parayı alabildiler, nede üç puanı tam olarak hanesine yazdırabildiler.

Bu nedenle tekrar söylemek isterim ki eğer maç öncesi altı günlük programınız bozulursa mutlak sürette bu hafta sonunda oynayacağınız karşılaşma riske girmektedir. Çünkü hafta ortasında Türkiye Kupası maçı sokulunca maça kalan üç günde hiçbir işe yaramayınca bir de maçta elde edilen psikolojik başarı lig maçını olumsuz etkileyince sonuç böyle olmaktadır.

Ben derim ki Bal ligleri de gerçekten tam bir puan mücadelesidir. Kupa maçı ise idarecilerin para düşündüğü hem de galibiyet beklediği çift taraflı getirisi olan bir karşılaşma gibi gözükür. Üstelik BAL ligindeki bazı futbolcular bir anda Bal Ligine de alışkanlık gösteremezler.

İlk maçlar gösteriyor ki Edirnespor’un kadrosu gerçekten bu işi bilen futbolculardan oluşmaktadır. Bu nedenle puan mücadelesini de futbolcular rahatlıkla kazanacaklarını düşünürler. Ama kazın ayağı öyle değildir. Edirnesporlu futbolcular liglerde karşılarında mücadele ettiklerini ve futbolu bildiklerini futbolcular görüp o zaman tam eforla çalışacaklar ve puan mücadelesinde rakiplerini mutlaka yenmek isteyeceklerdir. Ve böylece galip gelen takım olacaklardır.

Ben yılların bir teknik adamı olarak Edirnespor’un bu Türkiye Kupası’ndan elendikten sonra anya ile Konya’yı daha iyi anladıklarını ve Türkiye Kupası maçlarında karşılarına kim çıkarsa çıksın daha ilk maçta yeneceklerine inanıyorum. Hiç üzülmeye ve telaş yapmaya gerek yok.

Tekrar söylüyorum artık tek hedefimiz var. Aklımızı kurcalayan başka bir şey yok hedefimiz ise açık ve net 3. Lig. Saygılarımla..

 

 97 total views,  2 views today

Next Post

Bu dönemde demeçleriniz neye yarar

                Ülkemiz 25 Temmuz sonrası ilan edilen olağanüstü durum sonucu;hiç bir yasal itirazın yapılamayacağı, anında uygulamaya konulan olağanüstü hal yasalarıyla idare ediliyor. Yaklaşık iki aya yakın sürede ülkemizin idaresi bu durumda. Bu arada Türkiye Büyük Meclisi ise tatile girdi. Yani milletvekilleri şu anda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp