Punçu “CHP romanlara karşı haksızlığı giderdi”

admin

Edirne Belediyesinde yapılan toplantının ardından Romanların sorunları hakkında açıklama yapan İzmir 1. Bölge Roman Milletvekili Adayı Özcan Punçu Roman mahallesine bugüne kadar demokrasinin girmediğini belirterek şunları söyledi; “ Romanlar eşit haklardan yararlanamadı. Böylece hiçbir temsilci bulunmayan roman toplumu 92 yıldan bu yana adeta köle gibi yönetildi.

Bugüne kadar TBMM’de romanların gündeme gelecek, paylaşılacak sorunları yok muydu? İşte bunları dile getirilmesi eşit yurttaş haklarından yararlanmaları demokratik haklara kavuşmaları için böyle bir girişimin yapılması gerekiyordu. Böyle bir ayıp yok edilmeliydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu romanlara uygulanan bu ayıbı sona erdirmiştir. Demokrasi ayıbını yok ederek Cumhuriyet tarihinden bu yana romanlara uygulanan ambargoyu yok etmiştir.

özcan punçu

 

 

 

 

 

 

 

Bundan böyle Türkiye’deki roman vatandaşları olarak, Genel Başkanımızın başlattığı bu demokrasi hamlesinin arkasında duracağız. Tüm imkânlarımızla CHP’nin yanında olacağız.” Diyen Punçu kendisine yöneltilen milletvekili adayı olma teklifinin kendileri tarafından mı yoksa parti tarafından mı yapıldığı yolundaki soruya şu yanıtı verdi; “Ben 15 yıldan bu yana CHP’nin içindeyim, Daha önceleri CHP yöneticileri roman STK’ları ile görüşmeler yaptı. 2010 yılından sonra CHP ile ilişkilerimiz daha iyi konuma geldi. Romanların raporlarının verilmesi çalıştayların yapılmasından sonra kontenjan adaylığı konusunda teklif geldi. Genel Başkanımız gereğini yaptı. Bundan sonra işimiz mecliste devam edecek.

Romanların en önemli sorunları istihdam, barınma işsizlik, eğitim, önyargı, sağlık, güvenlik gibi sorunlarımızın ivedilikle çözümlenmesi gerekir. Özellikle eğitim konusu çok önemli Romanların %24’ü okulla tanışmıyor veya yarıda bırakıyor %2  si  lise mezunu, binde dördü üniversite mezunu, bu tablo ile yoksulluğun mirasçısı olmaya devam ederiz. Şu anda roman çocuklarımıza yoksulluğu miras bırakıyoruz.

Biz böyle bir miras bırakmak istemiyoruz. Yeni bir aşamaya giriyoruz romanlarla ilgili dışlanmışlık, barınma çok önemli. Bu arada AKP’nin romanlarla ilgili politikaları masa başı politikaları. Defalarca söyledim toplantı dışına çıkıp sahaya inemedik. Avrupa ülkeleri içinde stratejisi olmayan tek ülke Türkiye, CHP bu ayıbı sona erdirdi. Stratejimiz hazırlandı.  Bu konuda kitapçığımız da basılıyor,7 Hazirandan sonra çalışmalara hız vereceğiz. Genel Başkanımız ile birlikte ilk uygulayacağımız eğitim olacaktır. Bunun için roman mahallelerinde etüt evi açılacak. Roman çocukları sokakta bulundukları zamanlar risk altındadır. Çocukları sokaktan kurtarmak gerekir. Bu etüt yerleri ile çocukları sokaktan kurtaracağız. İkinci mesele ise istihdam sorunu bunun için roman mahallelerine mesleki atölyeler açacağız. Onların mesleki bilgilerini geliştireceğiz. Ondan sonra istihdam, ön yargı ve diğer sorunların çözümüne destek vereceğiz. Diğer yandan romanlarda 13-17 yaşlarda evlilik oranı %67 buna da el atacağız ” dedi. Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk seçim mitingini Edirne’den başlatacağını, yurt dışında Cumartesi günü yapılan bu mitingin ardından Pazar güne ilk miting Edirne’den başlıyor. Genel Başkan Yardımcımız 7 Haziran seçimleri için ilk mitingin neden Edirne’den başlattıklarını sordum. Bana 2011 seçimlerinde ilk mitingin Samsun’da başlattıklarını Atatürk’ün Samsun’a çıkışını hatırlatmak için buna gerek duyulduğunu söyledi. Atatürk’ün Cumhuriyet yürüyüşünü Batı Trakya’dan başlattığını söyledi. 7 Haziran seçimlerinin Türkiye Cumhuriyeti açısından çok kritik bir seçim olduğu için atamızın izini takip ederek ilk mitingimizi Edirne’den başlatılacağını belirtti. 2015 seçimlerini Mustafa Kemal’in hemşerilere ile kucaklaşarak seçim stardı verilecek. Bu tercihle bizlere verdiği önemi ifade etmiş oldu. Bizim için önemli olan 7 Haziran günü iktidar, Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu da Başbakan yapmaktır. Edirne’de üç sıfır İzmir’de Özcan arkadaşımızı ve diğer adayları milletvekili yaparak Türkiye’de Cumhuriyet aydınlanmasını tekrar devamını sağlayacağız. Miting için Edirne’de iki yer belirlendi. Biri İstasyon yanındaki meydan, diğeri ise pazartesi pazarı yanı biz tren İstasyonu yanındaki meydanı tercih ettik. 26 Nisan’da ilk mitingimiz orada olacak” diye konuştu.

 

 

 132 total views,  2 views today

Next Post

Emir seçim turlarına başladı

AK Parti’den Edirne 1. Sıradan Milletvekili adayı olan Şemsettin Emir seçim çalışmalarına hız verdi. Demokratik kitle örgütleri ziyaretlerine başladı. Bu amaçla Cuma Namazı sonrası Köy Muhtarları Derneğini ziyaret etti. Dernek üyesi köy muhtarları tarafından karşılanan Emir burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti;  “ Adaylığımın belli olmasından sonra Edirne’ye girişimde o izdiham […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp