Radyo Su’da kanser programı

admin

Radyo Su’da yapılan Yerel Gündem Programında kanser konusu gündeme getirildi. Edirne Ajans Gazetesi Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği programa konuşmacı olarak kanser erken teşhis, tarama Eğitim merkezi (KETEM) de görevli Dr. Meltem Doksatlı’nın katıldığı programda ölümcül hastalıkların başında gelen kanser konusu gündeme getirildi Doksatlı konuşmasında kanser hastalığının insan sağlığı için önemine değinerek; “ Kanser; önlenebilir, erken teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu sebeple 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasında, ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığına dikkat çekmek istiyoruz. Bu hafta boyunca ve yıl içerisinde halkımızı kansere karşı bilgilendirme, bilinçlendirme, farkındalık yaratma amaçlı çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.  Kanser savaşında toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için çalışılırken en çok, erken tanının hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Kanserin tedavisinden çok kanserden korunma ve erken tanıyı sağlayacak uygulamaların yaygınlaşmasının önemini vurgulamak istiyoruz. Unutulmamalıdır ki erken tanı kanserin tedavisinden çok daha kolay ve ucuzdur” dedi.

RADYO SU'da KANSER HAKKINDA BİLGİLENDİRME (1)

 

 

 

 

 

 

 

Kanser hakkında bilgi veren Doksatlı dünyada her yıl 12 milyon insanın kansere yakalandığını belirterek; “günümüzde kanserle mücadele sadece ülkelerin değil aynı zamanda bireylerin de sorumluluğudur. Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzdaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz şekilde çoğalması ile ortaya çıkan ve tüm doku ve organlarda görülebilen 100’den fazla hastalık grubudur” diye konuştu.

Kanserin belirtileri konusunda bilgi veren Doksatlı; bunlar  “Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, Uzun süren, iyileşmeyen yaralar,  beklenmeyen kanama ve akıntılar, kilo kaybı, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, siğil ve benlerde belirgin değişiklik, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük kanserden korunmada Dış Etkenler (% 90) : Sigara, alkol, kimyasal maddeler, radyasyon, bazı enfeksiyonlar, sağlıksız beslenme, hava kirliliği, hareket azlığı ve fazla kilolu olmak iç Etkenler (% 10) : Kalıtsal nedenler, mutasyon değişimleri, bağışıklık yetersizlikleri, hormonal ve metbolik bozukluklar. Etkili olmaktadır.

Uygun ve doğru korunma stratejileri ile kanser hastalığının üçte biri önlenebilir. Dış etkenler kontrol altına alındığında kanser görülme sıklığı azalır. Kanserli olguların önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir. Bu nedenle sigara içilmemesi, eğer içiliyorsa derhal bırakılması, doğal ve dengeli beslenmenin tercih edilmesi, kilo kontrolü, düzenli egzersiz, alkol kullanımının sınırlandırılması, güneş ışığından en uygun yararlanma, kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdir.

Alkol kullanımı da bilimsel olarak kanıtlanmış birçok kansere neden oluyor, ağızdan başlayarak, yemek borusu, mide, bağırsak gibi sindirim sistemi kanserleri başta olmak üzere ve meme kanseri gibi birçok kanserin gelişiminde rolü olduğu saptanmıştır. Alkol kullanmayarak ya da kullanımını azaltarak kendimizi kansere karşı koruyabiliriz.

Güneşin zararlı ışınlarından basit bazı önlemlerle korunmamız mümkün. Yazın güneşin en yoğun olduğu 10-16 saatleri arasında dışarı çıkmayarak, uygun giysiler giyerek, şapka takarak, güneş kremleri sürerek cilt kanseri olma riskimizi ciddi şekilde azaltabiliriz.

Bazı enfeksiyon hastalıkları zemininde de kanser gelişir. Onkojen virüsler olarak bilinen bazı virüsler de kanser gelişimine yol açabilmektedir. Örneğin aşı ile korunması mümkün olan HBV enfeksiyonu karaciğer kanserine neden olabiliyor. HPV dediğimiz siğil yapan virüsün bazı tipleri kadın ve erkekte genital kanserlere neden olabiliyor. Kişisel hijyenimize dikkat ederek de kanser olma riskimizi azaltmamız mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle sağlıklı yaşam süresini uzatılabiliriz.

Kanserli olguların önemli bir kısmı sigara ile ilişkilidir. Sigara içilmesi ile kanser arasındaki ilişki ilk olarak akciğer kanseri ilişkisi şeklinde ortaya konmuştur. Ancak sonraki araştırmalar sigara içenlerde akciğer kanserinden başka daha pek çok kanserin görülme sıklığının arttığını göstermiştir. Bu kanserlerin bazıları sigara dumanının doğrudan temas ettiği ağız-yutak-gırtlak-akciğer gibi organlarda olurken, bazıları da sigara dumanının doğrudan temas etmediği mesane, meme vs. gibi diğer organ kanserleridir. O halde sigara dumanı içinde bulunan kanser yapan kimyasal maddeler kan yolu ile bu organlara ulaşmak suretiyle çeşitli organlarda kanser meydana gelmesine neden olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sigara, sebep olduğu ve kötüleştirdiği kalp damar hastalıkları, tansiyon, şeker hastalığı gibi birçok sistemik hastalıktan başka kanserle olan kesinleşmiş ilişkisi nedeniyle de özellikle mücadele edilmesi gereken bir bağımlılıktır. Hemen hemen bütün kanser türlerinin ortaya çıkmasında sigaranın rolü vardır. Sonuç olarak, sigara sağlığı tehdit eden en zararlı alışkanlıklardan biridir. Sigara içmiyorsak hiç başlamamalı, içiyorsak  da bırakmalıyız. Sigarayı bırakmak isteyen kişilere gereklilik halinde sigara bırakma polikliniklerinde psiko sosyal danışmanlık hizmeti ve ilaç tedavisi sağlanmaktadır. Diyen Doktor Doksatlı daha sonra  çalıştığı  birim hakkında bilgi vererek  bunları kaydetti; “Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı çalışan bir birim olan KETEM. Açılımı şöyle Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi. Edirne Devlet Hastanesi binası içinde alt katında bulunmaktayız. Ulusal tarama standartlarımız çerçevesinde ilgili yaş gruplarına meme, rahim ağzı ve kolorektal kanser taraması yapıyoruz. Tarama yapılan durum önemli bir sağlık sorunu olmalıdır. Tarama bir bireyin kuşku duymadığı ve tepki göstermediği bir durumu araştırmak için kişiye yapılan testtir. Uygun bir test olmalı, muayenesi olmalıdır. Popülasyon tarafından test kabul edilebilir olmalıdır. Ekonomik olmalıdır. Ulusal tarama standartlarımız çerçevesinde ilgili yaş grupları şöyle meme kanseri için 40-69 yaş gurubu rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlar, kolorektal kanser için 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir GGK(gaitada gizli kan), 10 yılda bir kolonoskopi yapılmaktadır” dedi.

Birimimizde bireysel ya da toplu başvurular neticesinde bayan hastalarımıza kendi kendine meme muayenesi eğitimi verilerek, yapılan meme muayenesi sonucunda gerekli tetkikler istenir. Belirtilen yaş aralıklarında mamografi çekimleri yapılır, smear alınır ve GGK testi uygulanır. Taramalarımıza katılan kişi sayısını arttırarak kanserleri erken evrede yakalamak amacındayız. KETEM’lerde tüm hizmetlerimiz ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bütün kadınlarımızı taramalarının yaptırmaları için KETEM’e bekliyoruz.

AFİŞ VE BROŞÜR DAĞITILDI SEMİNER VERİLDİ

1-7 Nisan  tarihleri arasındaki  Kanser Haftası  etkinlikleri kapsamında Magri  Hotel’de  stant kuruldu ve kanserle ilgili afiş ve broşür dağıtıldı. Ayrıca Modavizyon’da  çalışan 574 işçiye  kanser , kanser taramaları ,meme kanseri  kendi kendine meme muayenesi konulu eğitim yapıldı.   Bir başka etkinlik ise  Cuma pazarında kurulan stantta kanserle ilgili afiş ve broşür dağıtımı  yapıldı.

RADYO SU'da KANSER HAKKINDA BİLGİLENDİRME (5)

 373 total views,  2 views today

Next Post

Cramer’den Vali Şahin’e ziyaret

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Michael Cramer, EDOSK’un davetlisi olarak geldiği Edirne’de Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün (EDOSK)başkanı Bülent Bacıoğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Milletvekili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp