Radyo Su’da Tüketiciler için Önemli bilgiler verildi

admin

Radyo Su’da canlı olarak yayınlanan, “Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş ve Roportör Canan Atasoy’un katılımı ile gerçekleşen, “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programında önemli konular hakkında dinleyicilere çeşitli bilgiler verildi.

15 Mart Dünya Tüketici Günü hakkında açıklama yapan Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun, “15 Mart 1962 yılında ABD Başkanı John F. Kennedy’nin temsilciler meclisinde yaptığı konuşmada ilk kez Tüketici hakları diye bir kavramdan söz etmesiyle başlamıştır. 1985 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla bu konuşmanın yapıldığı tarih (15 Mart 1962) “Dünya Tüketiciler günü” olarak kabul edilmiş ve Uluslar arası Tüketici örgütü de bugünü her yıl kutlamaya devam etmiştir.” Dedi.

Tüketici Haklarının korunmasının Türklerde Selçuklu Devleti ile başladığına dikkat çeken Altun;  Selçuklu devleti ile başlayan ve Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerine kadar varlığını sürdüren (700 yıl süren bir varlık), günümüz ESNAF Odasına benzer bir işlevi olan Türk Esnaf Birliği’nin kuruluşu olan Ahilik teşkilatı ile başlar. Ahilik teşkilatı standart ve kaliteli bir üretimin yapılması için gayret göstermiş, üretilen malı ve üretim yapan esnafı denetlemiş, kalitesiz üretim yapanlara çeşitli cezalar verilmiştir. Ahilik teşkilatında kurallar var. Birde o kuralları denetleyen kurullar var. Bu kurullar da gerekli denetlemeleri sürekli yapmaktadır. Cumhuriyet döneminde İlk defa 1982 anayasasında Anayasanın 172. Maddesinde Devlet Tüketicileri koruyucu, aydınlatıcı tedbirler alır ve tüketicinin bu konuda kendilerini koruyucu girişimlerini de teşvik eder. Mesela Tüketici Dernekleri de böyle bir işlevi de yerine getiriyor. Anayasa’nın 13. Maddesinden sonra 1995 yılında ilk defa tüketici yasası 4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun yayınlanmış. Daha sonra 2003 yılında bu kanun bir takım revizelerden geçmiş. Tabi Tüketici kanunu tek başına bir şey değil. Bağlantılı olduğu Borçlar Kanunu var, Türk Ticaret Kanunu, Türk Ceza kanunu var. Bu kanunlarla beraber günün şartlarına, ekonomik şartlarına ve ihtiyaçlara göre yeniden kanun düzenlemeleri yapılıyor. Tüketici Kanununda ise en son düzenleme 28 Mayıs 2014 tarihinde yapıldı. Eski olan 4077 sayılı kanun yürürlükten kaldırıldı ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkında kanun yürürlüğe kondu. Bugün bu kanunla Tüketicimizin hakları yasal yollarla korunmaya çalışılıyor.” Dedi.

“Tüketici Hakem Heyetlerinin bakacağı rakamlar arttı”   

Hakem Heyetlerinin görev yerleri ve parasal sınırlarına da değinen Altun; “ Bizim şu anda il merkezinde Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde, ilçeler de Kaymakamlıkların bünyesinde Tüketici Hakem heyetleri faaliyetlerini sürdürmektedir.  İl ve İlçe Hakem heyetlerinin parasal sınırları var. Mesela İlçelerdeki parasal sınır 2017 yılında 2400 lira iken 2018 yılında 4570 liraya, yani neredeyse iki katına çıktı. Yine illerde 2017 yılında 3.610 lira iken, 2018 yılında 6.860 liraya çıktı. Yani Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicinin korunması yönünde bir reform niteliğinde adım attı. Bu da tüketici lehine büyük bir gelişmedir.” Dedi.

“Tüketici Hakem Heyetleri Hiç bir ücret almadan görev yapmaktadırlar”

Tüketiciye ulaşmaktaki esas amaçlarının, Tüketiciye kanunu, mevzuatı ezberletmek ya da öğretmek olmadığını ifade eden İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun; “Tüketici mağdur olduğu zaman hangi yolu takip etmeli ve nereye gitmelidir? Mesela bir TV kanalında izlemiştim. Tüketici ile ilgili gelen bir soruya, bir avukat, “Belediyeler bünyesinde kurulan Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz” demişti. Yani bir hukukçu dahi hata yapabiliyor. Hakem Heyetleri İl merkezinde Ticaret İl Müdürlüğünde, ilçelerde ise Kaymakamlıklar bünyesinde hiçbir ücret almadan görev yapmaktadır.   Burada tek sıkıntı, vatandaşın yol bilmemesidir. Biz bu yolu öğretmek istiyoruz. Vatandaş mağdur olmasın. Hakkını arasın. Yani Tüketici Hakem Heyeti’ne mağdur olmuş bir vatandaş geliyorsa emin olsun ki burada sorunu çözülür.” Dedi.

 

“Tüketici Hakem Heyetine Başvurular nasıl yapılacak?”

Program Roportör’ü  Canan Atasoy yaptığı konuşmada; “Tüketici Hakem heyetine başvurular şahsen yada avukat aracılığı ile de yapılabilir. Başvurular elden, posta yoluyla yada elektronik ortamda yoluyla yapılacaksa da e devlet kapısı üzerinden “TÜKETİCİ BİLGİ SİSTEMİ” ile yapılır. Uyuşmazlıklarla ilgili başvuruda ise uyuşmazlık konusunu içeren dilekçe ve bu dilekçeye varsa delil oluşturan belgelerle birlikte Tüketici Hakem Heyetine verilmesiyle yapılmaktadır. Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yapılırken Bakanlığımızın ve il müdürlüğümüzün internet sitesinde yer alan başvuru formu da kullanılabilir. Yada başvuru formu kullanılmadan da belli bilgiler verilerek başvuru yapılabilir.” Dedi.

“Ürünlerinizin tamiri ve bakımı için Yetkili Servis’ten başkasını aramayınız!”

Vatandaşlardan evlerinde ya da işyerlerinde kullanmış oldukları ürünlerin arızalanması durumunda mutlaka yetkili servisten talepte bulunmaları gerektiğine vurgu yapan İl Ticaret Müdürü Altun; “Son zamanlarda bazı vatandaşlar internet üzerinden servis bulup çağırıyor. Fakat gelen servis yetkili servis olmadığı için vatandaşlarımız daha büyük sorunlarla da karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için mutlaka aldığınız ürünün yetkili servisini aramanız gerekmektedir. Özellikle garantili ürünlerde buna çok dikkat edilmesi gerekmektedir.” Dedi.

 

“Tüketicinin Haklarını anlatırken, onlara  görevlerinin de olduğunu belirtiyoruz”

Tüketiciler Derneği olarak, topluma Tüketicilerin haklarını savunurken görevlerinin de olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş yaptığı açıklamada; “Bizim Sivil Toplum örgütleri ve diğer örgütlerden farkımız, Tüketiciler Derneğinde belli bir meslek grubuna, belli bir cinsiyete ve belli bir siyasi görüşe hizmet etmiyoruz. Biz tüm insanlara doğumdan ölene kadar hizmet etmeye çalışan bir ara kuruluş yani bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bizim yaptırım gücümüz yok. Biz Dernek olarak vatandaşların sorunları bize geldiğinde onları biz İl Ticaret Müdürlüğündeki Tüketici Hakem Heyeti’ne yönlendiriyoruz. Tüketici Hakem heyetinde de bugüne kadar olduğu gibi son zamanlarda da işler çok iyi ilerlemektedir. Bunun sebeplerinden birisi de ekibinin çok iyi olması. Yani İl Ticaret Müdürlüğümüzde vatandaşların sorunları birimlere göre sınıflandırılıp ayrılmış ve işlemlerin daha hızlı ilerlemesi sağlanmış. Ben Burada Sayın İl Ticaret Müdürümüz Mahmut Altun’a ve ekibine tüketicilerimiz adına teşekkür ediyorum. İl Ticaret Müdürlüğü’nden çıkan kararlara baktığımız zaman %95 civarında tüketicinin lehine çıkan kararları görüyoruz. Olumsuz çıkanların çoğunun da belge eksikliğinden, yanlış müracaattan kaynaklandığı görülmektedir.

14 Mayıs 2014’ten sonra bankaların 6502 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ve biliyorsunuz 3 Ekim 2014’te Finansal Tüketici Yönetmeliği çıktı. O yönetmelikte Tüketiciden bir kredi kullanması halinde (Bireysel, Konut kredisi v.b.) bankanın alacağı ücretler orada belirtilmektedir. Zaten bunları kendi sistemlerine yüklediler. Bu sistem de şu anda çalışmaktadır. Artık Bankalar fazla ücret alamamaktadır.  Kredi kartı ücretlerine de değinecek olursak artık yasal hale geldi. Bir paralı kart var bir de aidat tahsil edilmeyecek kart var. Tüketiciler talep ettiğinde o aidatsız kartı banka vermek zorundadır. “ dedi.

 

 229 total views,  2 views today

Next Post

Alpullu Şeker Üreticileri; “ŞEKER VATANDIR, VATAN SATILMAZ!”

Binlerce şeker üreticisi  sabahın erken saatlerinden itibaren Alpullu Şeker Fabrikası önünde bir araya gelerek özelleştirmeye tepki gösterdi. S.S. ALPULLU PANCAR EKİCİLERİ Kooperatifi tarafından 31 Mart 2018 Cumartesi günü Alpullu Şeker Fabrikası önünde “Şeker Fabrikalarının satılmasına karşı basın açıklaması yapıldı. Buradaki toplantıya CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp