Edirne’nin köklü Radyolarından  92.2 mhz Radyo SU’nun Buçuktepe Mevkii’nde Radyo ve TV vericilerinin bulunduğu bölgede yapılan hırsızlık olayı yayıncılara büyük zarar vermeye devam ediyor. Edirne Belediyesi’ne ait alanda yer alan verici kulesinin etrafında bulunan ve RADYO Su’ya ait verici kulübesine giren hırsızlar RADYO Su’ya ait yayın  yapan cihazları çaldı. Kulübe yanında bulunan yaklaşık olarak 50 metre yükseklikteki Anten Direğine çıkan kalın 7/8 yayın iletim kablolarını da direğin ortasından kesip alan hırsızlar, ilimizin sesi RADYO Su’ya büyük zarar verdi. Maddi ve Manevi zararın büyük olduğunu ifade eden Radyo Sahibi Necmi Engin; “Bunu yapanlardan bıktık artık. Klimamızın motorundan tutun, anten kablolarına, verici cihazlarımıza kadar hepsini almışlar. Aynı zamanda kamu görevi gören radyomuza ve diğer Radyo ve TV verici binalarına gerçekleştirilen bu olayların artık engellenmesi lazım.” dedi.

Edirne’de taksici esnafının haberleşme ağını sağlamak için teknik destek veren ve aynı yerde cihazları bulunan SE-SA Elektroniğin de deposuna giren hırsızlar kablolarını keserek, depo içindeki cihazlarını çaldı. Buçuktepe vericiler bölgesinde bulunan birçok ulusal TV ve Radyo istasyonlarının yayın yaptığı yerlere giren hırsızların hedefi yayın iletim kabloları oldu. Yayınlarını dinleyicilerine ve izleyicilerine ulaştırmak için yüksek fiyatlara aldıkları 7/8 yayın iletim kablolarını direğin üzerinden keserek alan hırsızlar yayıncılara büyük zarar verdi.

YAYINCILAR YAŞANAN OLAYLARDAN BIKTI..
TV ve Radyo Yayıncılarının korkulu rüyası haline gelen Şebekenin Edirne’de az çok kim olduklarının belli olduğunu ve yapılacak çalışmalar neticesinde mutlaka bulunabileceğini ifade eden Radyo Su Şirket Müdürü Necmi ENGİN; “Bizler zor şartlarda yayın yapamaya çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi Buradaki tel örgüleri zorlayarak içeri giren hırsızlar, Buçuktepe’de, Edirne Belediyesi’ne ait verici direği etrafındaki yayınlarımızı iletmek için bulunan ve biz yayıncılara tahsis edilen kulübelere girmiş. İçerideki cihazlarımızı almış. Yine Verici kule direğindeki antenlere çıkan ve maliyeti pahalı olan kalın (7/8) anten bağlantı kablolarını keserek almışlar. Bunları muhtemelen hurdacılara gidip satıyorlar ve günü kurtarıyorlar.

MADDİ VE MANEVİ ZARAR BÜYÜK OLDU

Maddi ve manevi olarak zararımız büyük oldu. Bu sistemlerin eski haline gelmesi kolay olmuyor. Bu Pandemi sürecinde İstanbul’da bulunan teknik servislerin de gelip tamir etmesi uzun sürüyor. Hem maddi hem de manevi olarak zararımız büyük. Şu anda yayınımız kesilmiş durumdadır. Edirne İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Olay yeri inceleme ekipleri geçtiğimiz Cuma günü gelip gerekli incelemeleri yaptılar. Konuyla ilgili tahkikat sürüyor.

YAYINIMIZI TEKRAR VERMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARA BAŞLADIK.

Yayınımızın kesintisine neden olan bu hırsızlık olayından sonra RADYO SU’nun yayınını tekrar vermek için gerekli çalışmalara başladık. İnşallah bu hafta içinde yayınımız tekrar faaliyete geçecektir.”

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı RADYO-VERİCİLERİ-HIRSIZLIK-1024x872.jpg

GİRMEDİKLERİ YER , ÇALMADIKLARI CİHAZ VE ELEKTRONİK MALZEME KALMADI

Yine hemen yanımızda bulunan SESA ELETRONİK’e ait; Edirne’de faaliyet gösteren Taksici esnafımızın haberleşme sistemi ağına kulübe içine girerek büyük zarar vermişler.

BÖLGEDEKİ TV ve RADYO VERİCİ BİNALARININ NEREDEYSE HEPSİNE GİREN HIRSIZLAR YAYINCILARA BÜYÜK ZARAR VERDİ.
Bunun yanında hemen aşağıda bulunan RADYO AK ve ATV, diğer ulusal kanalların verici ve anten kulelerinin bulunduğu yere hırsızlar girip, direğin üzerinde bulunan kabloları kesmiş ve orada da çeşitli cihazları almış.
Buna en kısa zamanda köklü bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Türkiye’nin en güvenli illeri arasında Bulunan Edirne’de bu tür olayların sık sık yaşanması bizleri maddi açıdan büyük zarara uğratmaya devam etmektedir.”dedi.