Recep Gürkan BUGÜN TV’de Kırkpınar’ı Anlattı

admin

EDİRNE AJANS Haber Merkezi / 214 24 04 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Haftanın son gününü yoğun bir mesai yaparak tamamladı.  Sabah ilk olarak Basın mensupları, Edirnespor GK Futbolcu ve yöneticileri ile bir araya gelen Belediye başkanı Recep Gürkan toplantının ardından İstanbul’a hareket etti. Saat: 15:00’te BUGÜN TV’de canlı yayına katılan Gürkan; Bu yıl 16-22 Haziran tarihleri arasında 653.sü yapılacak olan Tarihi Kırkpınar Güreşleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.
recep gürkan-bugüntv

Gürkan açıklamasında Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin, Türklerin hem Ata sporu hem de Milli sporu olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti.;  “Kırkpınar yağlı güreşlerimiz Türklerin hem mili sporu hem de  Ata sporudur. Hem de dini bir tarafı var. Diğer taraftan da ulusal sporumuzdur.

 Kırkpınar’ı kime sorsanız hep şu söylenir; “KIRKPINAR’I ULUSLAR ARASI BİR FESTİVAL HALİNE GETİRMELİYİZ.” Bu soru Yerel seçimler sürecinde bana da çok soruldu. Ben de şu soruyla karşılık verdim. Peki “KIRKPINAR ULUSAL MI?” Bakın Ulusal olmayan bir şeyi uluslar arası yapma şansınız yok. O yüzden bu yıl önemli bir paradikma değişikliği yaparak, Kırkpınar’ı önce ulusallaştıralım, onunla eşgüdümlü olarak ta Uluslar arası hale getirelim.” Dedik.

653. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Bu yıl Neler Yapılacak..?

“BAŞPEHLİVANLAR TRÜBÜNÜ YAPIYORUZ”

653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde yapılacak olan yeniliklerden bahseden Gürkan;  “Öncelikle Kırkpınar’da ki Güreş alanını düzenliyoruz. Kırkpınar’ın en önemli olmazsa olmazı pehlivanlardır. Pehlivanların en son noktası da başpehlivanlıktır. Kırkpınar Başpehlivanı da Türkiye’nin Şampiyonu ve Başpehlivanı dır. Bir anlamda bir olimpiyat şampiyonu gibidir. Ben Sarayiçinde Kırkpınar Güreş alanını gezerken, birçok tribünün olduğunu ama Başpehlivanlarla ilgili hiçbir şeyin olmadığını gördüm. Daha sonra Birkaç Başpehlivanı aradım onları tebrik ettim ve bu fikrimi söyledim. Onlar da büyük bir memnuniyetle karşıladılar. Bir tribünümüzü BAŞPEHLİVVANLAR TRİBÜNÜ haline getiriyoruz. Onlara da gereken saygıyı böylece göstermiş olacağız.

“Kırkpınar Alanının Fuar Alanı Olacak”

Bir diğer konu biliyorsunuz bugüne kadar Kırkpınar alanının çevresinde Panayırımsı bir havada cereyan eden etkinlikler vardı. Orasını yeni bir rekreasyon anlayışı ile düzenliyoruz. Burası yaklaşık olarak 30 hektar civarında çok geniş bir alana sahip.  Edirne Belediyesi olarak, Ticaret Borsası, Sanayi Odası, TÜRSAB gibi önemli kuruluşlarla görüştük. Orada bir fuar konsepti içinde Kırkpınar’ı Güreş’in dışında da farklı parametrelerle destekleyelim istedik. Buraya fuarcılık anlayışı getirerek, burada Otomobil sergileri, takı sergileri, Ev yemekleri sergileri, Yöresel ürünler sergilenmesi gibi birçok farklı değişiklik olsun istedik.

recep gürkan-bugüntv2

“Kırkpınar Yağlı Güreşleri 16-22 Haziran’da yapılacak”

Kırkpınar Yağlı Güreşlerini Ramazan Ayı dolayısıyla 16-22 Haziran tarihleri arasına aldık. Tabi bu tarihlerde bütün otellerimiz, bütün lokantalarımız doluyor. Mesela şöyle bir örnek vereyim;  Edirne’de günde 700–800 kg ciğer satılıyorken, Kırkpınar zamanı her gün 2 ton ciğer satılmaya başlıyor. Otellerde yer bulmayanlar Selimiye’nin meydanında ve bahçesinde yatıyorlar. Kırkpınar güreşlerinin ekonomik anlamda ilimize büyük katkısı oluyor.

“Kırkpınar’ı Dünya’ya Duyuracağız”

Türkiye’de diplomatik temsilciliği bulunan tüm ülkelerin büyük elçilerini Kırkpınar Güreşlerine davet edeceğiz. Amacımız Büyük elçiler kanalıyla Kırkpınar’ın büyük elçiler aracılığıyla Dünyada tanıtılması, konuşulmasını sağlamak hem de Kırkpınar farkındalığı yaratılmasını amaçlıyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz. Kısacası Kırkpınar Yağlı güreşlerimizi Uluslar arası bir festival haline getirmek için Ulusal boyutunu tamamlayacağız.

“Bütün İl Belediyelerine Ücretsiz STANT vereceğiz”

Bunun yanında Kırkpınar Güreşlerimizin iyi derecede tanıtılamadığını fark ettik. Edirne’yi çıkarırsak Türkiye’de ki 80 ilden sadece 12 il, Güreşlere gerek izleyici gerek katılımcı olarak gelmiş.  Kalan iller maalesef katılım sağlamamış. Bunun içinde bütün il belediyelerine yazı yazdım. Onlara illerini tanıtmak için ücretsiz olarak stant açma izni vereceğiz. O illerde Kırkpınar’ın gündemde kalmasını ve tanıtılmasını da sağlayacağız.” Dedi.

EDİRNELİLER Misafirperver dir.

Edirne’nin çok misafirperver ve bir tarım bölgesi olduğunu, Türkiye’de çeltiğin en çok ekildiği bölgenin Edirne olduğunu ifade eden Gürkan,  Çeltik üretiminin % 50’nin tek başına üreten il Edirne’dir. O yüzden sivrisineğimiz ve böceğimiz çoktur. Bunları da disipline ediyoruz. Yani bütün konuklarımız böcekten, sivrisinekten artık korkmadan Edirne’ye gelebilir” dedi.

recep gürkan-bugüntv3

“Yeşil alanı korumak için KIYMET TEYZE İLE KEPÇE ÖNÜNE OTURDUK.”

Türkiye gündeminde büyük yankı bulan Yeşil alan konusuna da değinen Belediye Başkanı Recep Gürkan; Meriç kenarında toplantı halindeyken bana Bu eylemle ilgili bir telefon geldi.  Yeşil alanın kazılmak istendiği ve bir teyzenin buna izin vermeyip kepçenin önüne oturduğu söylendi. Ben de toplantıyı yarıda kesip hemen oraya hareket ettim. Oraya gittiğimde baktım ki farklı bir tablo var. Bugüne kadar bir sürü eylem türü gördüm. Ama yeşil alanın talan edilememesi için kepçenin önünde duran 70 yaşında bir teyzeyi ilk defa gördüm. Yanına gittim. Kıymet teyzenin tedirgin olduğunu gördüm. Onunla dertleştik. Derdini dinledim. Orasının bozulmasını istemiyor ve yeşil alan olarak kalmasını istiyordu. Ben de on anda hemen kepçe ve inşaat sahibini buldurup çalışmaları durdurdum. Daha sonra olayı yargı boyutuna taşıdık. Her şey yasal olabilir ama bu kamu vicdanında karşılık buluyorsa meşruiyet taşır.  Bu durumu incelettim yasalar uygun ama meşru değil. Biz yeşil alana sahip çıkmalıyız. Orada bunun yapılması gerekiyordu. Biz de gerekeni yaptık. Hukuki süreç yakında bitiyor. Biz de Edirne Belediyesi olarak o parkı direnişin sembolü olan KIYMET TEYZE PARKI yapacağız.” dedi.

traky abirlik arkasındaki park (14)


 

 205 total views,  2 views today

Next Post

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI ARDINDAN

Beklenildiği ve bazı çevrelerin arzuladığı gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı yine Büyük kentlerimizde gazlı sulu saldırılarla, türlü engellemelerle geçti. Bugün keşke bunlar olmasaydı diye düşünsek de iş işten geçti, olan oldu. Medya’da söylendiğine göre 1 Mayıs İşçi Bayramına bizim ülkemizde olduğu gibi kısıtlama getiren, engellenen dünyada iki ülkeden biri bizim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp