Recep Gürkan; “Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorun”

admin

Nisan Ay’ının tüm Dünyada “Otizm Farkındalık Ayı” sebebiyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, II. Bayezid Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu Öğretmen, öğrenci, veliler ve vatandaşların katılımıyla “Bisiklet Şenliği” düzenlendi.

otistik çocuklar-edirne (15)

Gürkan;  “Engelli olmak sorun değil,  engelliye engel olmak sorun” 

Etkinlikten önce konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Engelli olmanın sorun olmadığını engelliye engel olmanın sorun olduğunu kaydederek şunları söyledi; “ Her belediye kentini engellilerin yaşamasına uygun hale getirmek zorundadır. Bu hem belediyecilik hem de insanlık adına sorumluluktur Edirne olarak bu yönde eksiklerimiz var. Bu yöndeki eksikleri gidereceğiz” dedi.

otistik çocuklar-edirne (10)

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN yaptığı konuşmada; “ Dünyada otizm son 5 yılda %78 oranında arttı. Her 88 bireyden biri otizmlidir. Çok küçük yaşlarda fark edilmesi gereken bir hastalıktır. Dolaysıyla bu çocukların erken keşfedilip bunlarla ilgili toplum entegrasyonlarıyla ilgili tedbirlerin zamanında alınması gerekir. Biz Edirne’de bu konuda çok iyi olduğumuzu düşünüyoruz. Edirne’de bu alanda ciddi bir eksiklik olduğunu müşahede ettik. Bu çocuklarımızın bir kısmının örgün öğrenim gören öğrencilerle kaynaştırma eğitimi alması gerekiyordu. İlk defa 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında, İlimiz Merkez Lalaşahinpaşa İlkokulunda özel eğitim sınıfı açtık. Şuan özel eğitim sınıfında 2 öğrencimiz var, eğitim öğretime devam etmektedir.

otistik çocuklar-edirne (23)

Kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerimiz ve velilerimiz uygulamadan çok memnun olduklarını kaydettiler. Bu konuda herkesin duyarlı olması, herkesin bu konuya eğilmesi gerektiği ve bizlere de her anlamda destek sağlamaları gerektiğini buradan yineliyorum. Otizm de farkındalık için bisiklet turunu tercih etmemizin sebebi ise; Biliyorsunuz yaşam boyu spor önemli, bir anlamda spora da teşvik gibi düşündük. Otizme farkındalık sağlarken, sporla da bu etkinliğimizi taçlandıralım istedik. Bu güzel günün gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

otistik çocuklar-edirne (25)

Katılımcılar, Edirne Belediyesi önünden başlayarak Saraçlar Caddesinden ve tarihi Meriç Köprüsünden geçerek Kent Ormanına kadar pedal çevirdiler. Edirne Kent Ormanına ulaşan bisikletçilerle hatıra fotoğrafının çekilmesi, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği tarafından yapılan ikramların ardından etkinlik sona erdi.

 302 total views,  2 views today

Next Post

1 Mɑyıs Emek ve Dɑyɑnışmɑ Günü Kutlu olsun

“Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.”          EDİRNE AJANS MEDYAGRUBU EDİRNE AJANS  LDT.ŞTİ.  –  RADYO SU A.Ş.      303 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp