Recep GÜRKAN’dan Edirne’nin Çehresini değiştirecek vizyon projeler”

admin

Cumhuriyet’in okullarında Atatürk’ün öğretmenlerinin verdiği derslerle oluyor bunlar.

CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın gerçekleştirdiği Proje & Aday Tanıtım toplantısı büyük bir katılımla gerçekleşti.  “Sevgi, barış, huzur ve hoşgörünün kenti Edirne’miz için “Yeni Hedefler, Modern Projeler” ile tekrar yola çıkan CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın Margi otel toplantı salonunda düzenlenen Proje Sunum ve Aday Tanıtım toplantısına, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İl Genel Meclis üyesi ve belediye meclis üyesi adayları, İYİ Parti il ve ilçe yönetimi, CHP İL ve ilçe yönetimi, Muhtarlar, STK Temsilcileri, Belediye Başkanları ve Adayları, Dernek yöneticileri ve üyeleri, Şehit Aileleri ve Gaziler derneği yöneticileri, parti üyeleri ile birlikte Edirneliler katıldı.

Bir Şehir, Bir aşk, Bir başkan “Recep Gürkan”

Küçük büyük demeden herkesin dilinde olan Recep Gürkan için hazırlanan “Kurtar bizi CHP Karanlıklardan”  seçim şarkısında Başkan Gürkan’ın okuduğu Nazım Hikmet’in “Davet” şiiri de büyük beğeni topladı.

 “Biz birbirine değer veren büyük bir aileyiz.”

Proje & Aday Tanıtım toplantısında sahneye çıkıp Edirnelileri selamlayan Gürkan’a yoğun bir sevgi seli oldu. Ellerinde Türk bayrağı ve CHP bayraklarını sallayan parti üyeleri ve Edirneliler sık sık Recep Gürkan’a destek sloganları atarak, toplantı salonunda tüm Türkiye’ye “Biz birbirine değer veren büyük bir aileyiz.” Mesajını verdi.  İstiklal marşının dizelerini okuyarak konuşmasına başlayan Gürkan; “Tıpkı kanla yazılmış İstiklal marşımızın bu dizelerindeki gibi, vatanı için, milleti için, değerleri için, Cumhuriyeti  ve Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu ilkeler ve devrimler için gözünü kırpmadan canını verecek Cumhuriyet Halk Partililer, İYİ Partililer, Cumhuriyet’in çocukları hoş geldiniz. Millet ittifakında bir araya gelen CHP ve İYİ Parti olarak, birimiz Cumhuriyetimizin kurucu partisiyiz bir diğerimiz de Cumhuriyetin yıkılmaması için kurulan partimizdir.  Hem CHP hem de İYİ Parti’nin ortak idealleri ve hedefleri var. Mustafa Kemal Atatürk var, Cumhuriyet var, Özgürlük, İnsan hakları ve demokrasi var. Ama her iki partinin de ortak özelliği şu, Eğer bizi biz yapan, gariban bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Recep Gürkan’ı alıp milletvekili ve ardından belediye başkanı yapan, gariban bir ailenin evladı olan Ekrem Demir’i alıp il başkanı yapan, Orhan Çakırlar’ı ve Okan Gaytancıoğlu’nu milletvekili yapan, grup başkanı yapan tek başına partilerimiz değil, bu Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyet’in herkese ama herkese ayırım yapamadan sunduğu eğitimde fırsat eşitliği, yönetimde fırsat eşitliğidir. Bizi biz yapan Atatürk’ün ilke ve devrimleriyle, Cumhuriyet’in o müthiş değerleridir.” Dedi.

“Hiçbirimiz kendimize bir koltuk sağlama derdinde değiliz” 

“Biz bugün hiçbirimiz ama hiçbirimiz kendimize bir koltuk sağlama derdinde değiliz”  diyerek konuşmasına devam eden Gürkan; “Biz bugün Musulça köyündeki 10 yaşındaki Ayşe ile Enez’in Sütçüler köyündeki 10 yaşındaki Mehmet, tıpkı bugün bizlerin olduğu gibi, O Cumhuriyet’in kazanımları ile, Atatürk’ün aydınlanmasıyla, günü geldiğinde Belediye Başkanı, Milletvekili olsun, Cumhurbaşkanı olsun diye ve bu ülke parlamenter demokratik sistemle tekrar yönetilsin diye biz bugün adayız.” dedi.

“Cumhuriyet’in yıkılmaması için, ilelebet payidar kalması ve bu millet bir daha İstiklal marşı yazmasın diye adayız.”   

Mehmet Akif’in Süleymaniye ile ilgi dizelerinden alıntı yaparak konuşmasına devam eden Gürkan; “Hadi Gel Şu Süleymaniye’yi yıkalım desek iki kazma kürek ve iki ırgat yeter, Ama, Hadi gel yeniden yapalım desek bir Sinan ve bir de Süleyman gerekiyor. İşte biz Cumhuriyet’in kurucu liderlerinin ve onların kurduğu bu Cumhuriyet’in yıkılmaması için, ilelebet payidar kalması ve bu millet bir daha İstiklal marşı yazmasın diye, sizin için adayız.” Dedi.

İktidarın 17 yıldır yardım edilecek yoksullar yaratmaya çalıştığını söyleyen Gürkan; “Bizler ise yoksulluğu bitirmek için mücadele ediyoruz. Biliyoruz ki, Yol arkadaşımız İYİ Parti’nin amblemindeki güneş gibi, Güneş, diz çökenlerin değil,  sizler gibi, Atatürk’ün evlatları gibi dimdik ayakta duranların üzerine parlar ilk kez. Diz çökenlerin üzerinde bu güneş parlamadı ve parlamayacak.

“5 yıldır sizlerin verdiği güç ve katkıyla Edirne’de çok şeyler yaptık.”

5 yıldır sizlerin verdiği güç ve katkıyla Edirne’de çok şeyler yaptık. AKP’nin en büyük başardığı işlerden birisi olan Algı oluşturma operasyonu ile sanki Edirne’de 5 yılda hiçbir şey yapılmamış gibi. Biz 5 yılda neler yaptığımızın kitaplarını dağıtınca, Onların bu algı operasyonu 31 Mart’ta olacağı gibi bir balon gibi söndü. Edirne’nin bugüne kadar hiç yapılmamış Atık Su Arıtması’nı mı desek, 60 yıldır Vahşi depolamayla Yıldırım ve Yeniimaret’lilerin kabusu, Edirnelilerin utancı olan Modern Çöplüğü Katı Atık Düzenli depolama tesislerini mi desek, Hepimizin çöp diye kenara attığı, o malzemelerden bugün 16 bin evin 1 aylık elektrik ihtiyacını 1 saatte üreten tesis mi desek, Edirne’ye pırıl pırıl tertemiz Kayalıköy barajından (58 km’den) yılda getirdiğimiz 7 milyon 500 bin m3 temiz içme suyu mu desek, bu suyu arıtmak için Lalapaşa kavşağına yaptığımız İçme suyu arıtma tesisimi desek.” Dedi.

“Her Türlü engellemeye rağmen Yapılan hizmetler ortada”

Gürkan görevde olduğu süre içerisinde Edirne’ye yapılan hizmetlerde birçok engellemelerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek;  “Her türlü engellemeye rağmen, her türlü siyasi ayak oyunlarla, burada yüzümüze gülüp “Tamam başkan biz takip ediyoruz” deyip Ankara gittiklerinde “Aman ha seçimlerden önce sakın bu kredi onaylanmasın, eğer bu kredi onaylanırsa millet ittifakının adayı, CHP’nin adayı Recep Gürkan, 10-15 puan fazla oy alır.” deyip Edirnelinin rahat etmesini bile siyasi hedef olarak ortaya koyan bir anlayışa rağmen  22 Şubat’ta il kazmasını vurup, ilk borularını döşemeye başladığımız içme suyu hattı, kanalizasyon hattı, yağmur suyu hattıdır.”dedi.

“İçme suyu borularına Pancar sulama borusu eleştirisi yapanlara cevap”

AK Parti Adayı Koray Uymaz ve İl başkanı İlyas Akmeşe’nin Altyapı içme suyu ile ilgili eleştirilerine de cevap veren Gürkan; “İçme Suyu borularının basınca dayanıklı ve Edirne Belediyesi için özel olarak üretildiğini,  üzerinde TC Edirne Belediyesi yazdığını ifade ederek “Bizim ileri teknoloji ile üretilen kaliteli ve özel üretilmiş boruları, Kendi tarlalarında yonca suladıkları pimaş borularla karşılaştıranlar ve karıştıranları duyuyoruz. Karıştıranları da Edirneliler yakından tanır ve bilir diyerek İktidarın adayına şöyle seslendi; “Yavrucum, Bu işler öyle odalarda koltuklarda oturmayla olmuyor. Uzmanlıkla, bilimle ve bilgiyle oluyor, üretmekle oluyor. Cumhuriyet’in okullarında, Atatürk’ün öğretmenlerinin verdiği derslerle oluyor bunlar. Eğer onlar yerine gidip karanlık yerlerde okursanız, o yüksek basınca dayanıklı boruyu da elbette pimaş borusu zannedersiniz.” Dedi.

“Abdestimizden şüphemiz yok. Anlımızda kara yok”

Bazı kesimler tarafından, Bugüne kadar Edirne Belediyesinde müfettişlerin hiç eksik olmadığının konuşulduğunu söyleyen Gürkan; “Göreve başladığım günden itibaren Belediyemizde sürekli müfettiş vardı, bundan sonra da hep olmasını cani gönülden istiyorum. Çünkü abdestimizden şüphemiz yok. Anlımızda kara yok. Her gelen müfettiş her dosyaya 8 kez – 10 kez tekrar tekrar hep baktı. Yine baksınlar, yine baksınlar. Lalapaşa, Süloğlu, Havsa Belediyelerinin ortaklığı ile Edirne Belediyesi olarak 10.1 Milyon liraya Bir Katı ATIK Tesisi yaptık. Aynı dönemde Manisa belediyesi % 20 büyüğünü 110 milyona, Çorum Belediyesi 70 Milyona, Balıkesir Belediyesi 85 Milyona mal etti. Bunların hepsi belgeli. Bu arkadaşların gönderdiği müfettişler her geldiğinde, müdür arkadaşlara diyorum ki en üstte o dosyayı koyun. Yarım saat sonra telefon geliyor. “Biz bu dosyaya bakmayacağız ki niye gönderdiniz.”  İnceleyin bakalım yanlış bir şey mi yaptık dedik ama bugüne kadar ses yok. Ama Edirneliler bunları biliyor. “ dedi.

Şimdi eti bıraktık “OT” ta yiyemiyoruz.  “Yaparsa AKP Yapar”

Geçtiğimiz yıl ülkemizde bir et sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Gürkan; “Bu ekonomik sıkıntıda et, tavuk ve kıyma fiyatları patladı. Tedbir üstüne tedbirler aldılar. Fiyatlar 30 TL’den 65 TL oldu. Sonra tedbirler alınınca 50TL’ye indi ve bütün millet sevindi. Halbuki 35’ten 50’te çıktı. Geçen yıl bu iktidarın sayesinde et yiyemedik. Aradan 1 yıl geçti, ekonomiyi öyle bir hallettiler ve iyileştirdiler ki şimdi eti bıraktık “ot”ta yiyemiyoruz.  “Yaparsa AKP Yapar” Biliyorsunuz değil mi?

“Hiç şüpheniz olmasın. Edirne’de bir rekor kıracağız.”

31 Mart’ta o hiç batmayan o Cumhuriyet güneşinin tekrar İYİ Parti’nin amblemindeki gibi bütün ışıklarıyla, bütün gücüyle Türkiye Cumhuriyeti üzerine doğacağını belirten Millet İttifakının Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan; “Edirne’de 16 belediyemiz var. Hepsinde millet ittifakının bayrakları dalgalanacak. Hiç şüpheniz olmasın. Edirne’de bir rekor kıracağız. Şimdi El ele, günül gönüle, omuz omuza % 70.5’in de üzerine çıkacağız. Bundan eminim. Dün akşamüzeri Son yaptırdığımız anket sonucu elime ulaştı. Çokta ne olduğunu ve tanımadığımız bir parti var, eski bir arkadaşımızda orada geziyor. Yapılan ankette oy oranı % 1,9, AKP 23.3, Bizim Millet ittifakının da oy oranı % 62,9. Biz bunu 70’in üzerine çıkaracağız. O zaman hep birlikte sevineceğiz. Ben size söz veriyorum. Sizde söz verin” dedi.

 

Gürkan’ın açıkladığı projeler şöyle;

 • Yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı
 • 130.000m2 alana, Trakya’nın en büyük Kent Parkı
 • Pazaryerlerinde mobil seyyar kreşler olacak, Annelerimiz rahat alışveriş yapacak
 • Gezici Mobil seyyar kütüphaneler yapılacak
 • Edirne’nin araç trafiği için 4 adet alt geçit yapılacak
 • Karaağaç Rekreasyon alanı çok işlevli peyzaj konsept projesi
 • Belediye kreşleri açılacak
 • Trakya genelinde Yerel Yönetimler üretim kooperatifleri birliği kurulacak
 • Edirne’de Gıda Üretim Kooperatifleri Kurulacak
 • Tohum Takasa Bankası kurulacak
 • Futbol, Basketbol ve Voleybol okulları kuruyoruz
 • Esentepe’ye yeni Modern Pazaryeri
 • Saraçlar Caddesinde Nostalji treni
 • Edirne Hıdırlıkta Mimar Sinan Şaheserleri parkı “Miniapark”
 • Selimiye Camii çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj düzenlemesi yapılacak
 • Kırkpınar alanı Rekreasyon (Sular üzerinde yükselen şehir) düzenlemesi yapılacak
 • Kent Merkezi Cumhuriyet Meydanı olarak düzenlenecek
 • Yer altı ve Katlı Otoparklar (Rüstempaşa Kervansaray arkası, Selimiye Gazi Okulu ilkokulu arkası, Eski İl özel idare Binası yanına)
 • Edirne Mermer Heykel Sempozyumları gerçekleştirilecek
 • Kentimizin 14 Sokağında Sokak Sağlıklaştırma projeleri yapılacak
 • Söğütlükteki eski Gazino Belediye Sosyal Tesisi olacak
 • Edirne Çocuk Trafik Eğitim Parkı
 • 3 Yeni Gençlik Parkı projesi hayata geçecek
 • Edirne’nin girişlerine Kent Girişi düzenlemesi yapılacak
 • Turizm Zabıtası uygulamasına geçilecek
 • EDİRNE’mize Turizm Otogarı Kuruyoruz
 • Eski Tarihi yapılar restore edilecek
 • Şehir Otogarını yeniliyoruz
 • Meslek Edindirme kursları (EDMEK) Projemiz hayat geçecek
 • İş arayan, İşçi arayanlar için (İŞBUL) projesi
 • Edirne Kırkpınar Pehlivan Yetiştirme Okulu kurulacak
 • Gastronomi Akademisi ve Mutfağı kurulacak
 • Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçecek
 • Balon Binası Restorasyonu ve Gözlem evi
 • Eski Çöplük alanının rehabilitasyonu yapılacak
 • Kırkpınar Er meydanı yenileniyor
 • Edirneli Fatih Sultan Mehmet’in düşü projesi
 • Tarihi mekanlar Film Platosu haline getirilecek.
 • Turizm’de hedef, 10. Yılda 10 Milyon Turist
 • Edirne Asker Hastanesi Lazer Simülasyon ile yerinde canlandırma
 • Edirne’miz Sanat Galerisi ve Sergi salonuna kavuşacak
 • Sanat Sokağı oluşturulacak
 • Ücretsiz Wifi alanları oluşturulacak
 • Açık Kapı Uygulaması devam edecek
 • Toplu Taşıma Hat Optimizasyonu projesi ile hatlar yeniden düzenlenecek
 • Engelsiz Kent Edirne… Kaldırım ve sinyalizasyon düzenlemeleri yapılacak
 • Tunca Spor Tesisler yapılacak
 • DOWN KAFE açılacak
 • Edirne’ye 1000 tonluk Buzhane yapılacak
 • Esnaf Büro kurulacak
 • Mahalle Meclisleri kurulacak

Proje tanıtımının ardından Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adaylarının ismi okunarak sahneye davet edildi.

 

 205 total views,  2 views today

Next Post

Rektör Denchev’den Vali Canalp’e ziyaret

Bulgaristan Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. StoyanDenchev Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. StoyanDenchev, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrenaPeteva ve Bulgaristan Edirne Eski konsolosu PlamenTeodosiev Vali Ekrem Canalp’i makamında ziyaret ettiler.  Üniversite hakkında bilgiler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp