“Recep Gürkan’ın konuşması Kongreye Damga vurdu”

admin

06 Ocak 2018 Cumartesi günü ETSO Konferans Salonunda gerçekleşen CHP İl Kongresinde bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; yaptığı konuşma ile parti üyeleri tarafından ayakta alkışlandı Yaklaşık olarak 35 dakika konuşan Gürkan, CHP üyelerinin büyük takdirini topladı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı konuşmada; “Önceki dönem il başkanlarından Gürkan Güneser, İl Başkan’ının nasıl olması gerektiğini tarif etti. Aynı şekilde Önceki dönem Milletvekillerinden Nejat Gencan da “Bir il başkanının nasıl olması” gerektiğini tarif etti. Tarihte Çok ünlü sözler vardır. Bunlardan biri de şudur; “ Söylemek kolay, yapmak zordur” Hep kolaydır söylemek, istemek te kolaydır. Ama vermek zordur. Biz bu partililerden isterken, verin derken bizde verdik. Bir ona da bakmak gerek. Dediler ya taşları dökelim. Hep beraber dökelim. Bakınız, 2011’de Ben Üniversite Genel sekreterliğinden istifa ederek yaklaşık 15 yıl sonra, Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş kendim de dahil olmak üzere 28 arkadaşımla beraber ön seçime girdik. Uzun yıllar sonra Edirne’de yapılan Üye bazın da ilk ön seçimi gerçekleştirdik. Tüm üyelerimiz gittiler hakim nezaretinde oylarını kullandılar ve sonrası, bir sıralama çıktı ortaya. Beni 1. Sırada, Kemal arkadaşımızı 2. Sırada çıkardınız. Baki Hocamız da 3. Sıradan çıktı ve diğer arkadaşlarımız…

“Ciravoğlu’na Yüreğinde taşıdığı O Kocaman CHP sevdası için teşekkür ediyorum”

O günden yani 3 Nisan 2011’den başlayarak 12 Haziran’a kadar çalıştık. O dönem Sayın Gencan Milletvekili olmak İl Başkanlığı’ndan istifa ettiğinden dolayı yönetim içinde Sayın Ciravoğlu seçilmişti. Onunla beraber çalıştık. Kendisine buradan o dönemde verdiği emeklerden dolayı (Kibarlığı için, beyefendiliği için) bir kez daha teşekkür ediyorum. Ama her şeyden önemlisi o kocaman yüreği ve o kocaman yüreğinde taşıdığı o Cumhuriyet Halk Partisi sevdası için bir kez daha teşekkür ediyorum. Gerçekten o dönemde yokluklar içinde özveriyle çalıştık. Dönemin il Başkanı Sayın Ciravoğlu, hiçbir ayrım yapmadan, hiçbir ötekileştirme yapmadan bizi hiç küstürmeden kırmadan fevkalade bir seçim yönetti. Elbette partimin il başkanı, Genel başkanın vekilidir. Onun önüne kimse geçemez.

“Siz il başkanı iken size emir veren oldu mu? “

Az önce İl Başkanlarını tarif edenlere sormak isterim. Siz il başkanı iken size emir veren oldu mu? Size emir verebilen Belediye Başkanı, Milletvekili oldu mu? Bizim kültürümüzde İl Başkanına bir kişi emir verebilir. Oda CHP’nin Genel Başkanıdır. Kendileri emir almadıysa, şimdiki ya da gelecekteki İl Başkanlarının emir alabileceklerini, ya da aldıklarını niye düşünüyorlar? Acaba kişi karşısındakini kendisi gibi bilir felsefesinden dolayı mı? Acaba… Bakın atasözüdür; “İki görme engelli köfte yiyor. Diğer arkadaşına, “Niye köfteleri bütün bütün yiyorsun?” diyor. Arkadaşı da “Sen de benim gibi görme engellisin…” Nereden biliyorsun diyor? O da, “Çünkü ben de öyle yapıyorum. Oradan biliyorum” diyor.

“Bunlarla 4 yılda oy oranımızı %36’dan, % 52 yaptık”

2011’de seçimlerimizi yaptık. Ön seçim bitti. Mazbatalarımızı aldık. Heyecanlıyız, Gururluyuz, İçimiz içimize sığmıyor. Eski İl Başkanlığımızın salonunda basın açıklaması yapamaya gittik. Koridora girdik. Tokat gibi bir söz; “Bunlarla mı kazanacaksınız seçimi?” Kim bunlar, CHP Üyelerinin seçtiği 3 kişi. Birbirimize baktık. Tabi, Bir şey demedik ve basın toplantımızı yaptık. Bunlarla mı kazanacaksınız diyen arkadaşımızı o kampanya boyunca hiç görmedik. 2002 seçimlerinde, Bilgin ağbimizin dediği gibi o uzun yıllar sonra ilk milletvekili çıkardığımız seçimlerde, oy oranımız % 32, 4 milletvekilinin 3’ünü biz almıştık. Genç Parti, DYP, MHP Baraja takılmıştı. 2007’de oy oranımız % 36, 4 milletvekili 2’sini çıkarmıştık. 4 yıl sonra 2011’de milletvekili sayımız 3’e düştü. 3 milletvekilinin 2’sini almıştık. Oy oranımız da % 36’dan % 52’ye çıktı. Bunlarla % 52 yaptık.

“Bu partinin hafızası Güçlüdür. Hiçbir şeyi unutmaz.”

Mesela 2009’da Süloğlu’nu nasıl kaybettik. Onu da anlatmak lazım. Pas geçmemek lazım. Bu partinin hafızası Güçlüdür. Hiçbir şeyi unutmaz. Yapılanı da yapılmayanı da bu parti asla unutmaz. 7 Haziran 2015 teki ilk genel seçimde Edirne örgütü oyunu % 54’e çıkardık. AKP seçimleri iptal etti. Yenileme kararı aldı. 1 Kasım’da seçimler yenilendi. Bu defa oy oranı % 54’ten, % 58’e Edirne örgütü çıkardı. 2010 referandumunda Edirne’de ki pay oranı % 74’tür. 2016-2017 referandumunda il ortalaması %70,5’tir. Edirne merkezin oyu % 74’tür. Sayın Gencan bakmamış olabilir. Bakmasında yarar var.
2014 seçimlerinde Sayın Genel Başkanımız beni, “Seni Edirne’ye gönderiyoruz, Oraya gidip Belediye başkanlığını alacaksınız.” dedi ve 9 Şubat 2014’te Sayın Kılıçdaroğlu benim adaylığımı açıkladı. Bunu çok kolay bir şekilde öğrenebilecek arkadaşlarımız, milletvekillerimiz de var. Bugün hala imkanı olan arkadaşlar var. Gidin Sorun arkadaşlar. Ben, altımda bir koltuk olursa CHP’liyim, olmazsa bana ne CHP’ye diyenlerden değilim. Hiç olmadım, hiç olmayacağım.

“Her CHP üyesi aday olabilir”

Bakın bugün 2 tane İl Başkan adayımız var. Biz 80 milyona demokrasi, adalet götürme mücadelesinde olan bir partiyiz. Her CHP üyesi aday olabilir. Bunu kimse engelleyemez. Partililik sadece parti içinde yarışmak değildir. Partililik gerçek CHP’lilik, asıl yarışı kendisi dışında diğer partililerle yapandır. Onlarla mücadele edendir. Onlarla savaşandır.” Dedi.
Gürkan’ın bu sözlerini CHP üyeleri dakikalarca ayakta alkışladı. Sık sık konuşması alkışlarla kesilen Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kongrede ki konuşması ile Üyelerden büyük takdir topladı.
“CHP içinde savaş olmaz aksine yarış olur”
Partililik parti içinde asla savaşan değildir. CHP içinde savaş olmaz aksine yarış olur. Sert olur ama sadece ve sadece yarış olur. Şimdi herkes kendine şunu sorsun; Ben parti içindeki yarış bittikten sonra Kim il başkanı, kim belediye başkan adayı, kim milletvekili adayı olursa bu parti hangi koşulda olursa olsun, kimi aday gösterirse ben onun peşinden gözüm kapalı gideceğim, çünkü CHP’nin dayı olmuştur. O bayrağı yukarıya o taşıyacaktır, Onu kollayıp koruyacağım diyebiliyor mu? Diyorsa sen işte o zaman sen partilisin.

“Gencan’ı 2014’te, o kaos senaryolarının yazıldığı seçim kampanyasında hiç göremedim”

2014’te ne oldu, oylarımız düştü. 2009 seçimlerinde Edirne merkezde Belediye seçimlerinde 45.000 oyumuz var. 2014’te bu oy 35,500’ye düştü. % 37 civarına. Hamdi bey de DSP’den aday oldu 9.500 aldı. Toplarsanız 45.000 yaptığını görürsünüz. Peki biz 5 dönem aday yaptığımız, 4 dönemde seçilip 1 dönemde seçilememiş, (Partiye, bana, genel başkana kızmış v.s…) Gitmiş başka partiden aday olmuş bir arkadaşımız, Edirne’de bir kaos rüzgarı eserken, Edirne’de “eyvah oylar bölündü, CHP seçimi kaybediyor, MHP yükseliyor, AKP belediyeyi alıyor” gibi bir ortamda bir (CHP) partili ne yapar arkadaşlar? Partisine sahip çıkar. Hele, hele o parti sayesinde ekmek yiyorsa daha çok sahip çıkar. Sayın Nejat Gencan ben 2014’te sizi o kampanyada hiç görmedim. Hiç… O kampanyada bugün partiliyim diyenlerden isim vermeye gerek yok bilenler biliyor zaten, kapı kapı gezip, eşine dostuna İl Genel meclisinde CHP’ye, belediyede MHP’ye veya DSP oy veriyoruz diyen arkadaşlarımız var.

“Partililik 2019’da istemediğinde seçilse kapı kapı, nokta nokta peşinden dolaşmaktır”

Fevzi’ye Oy verecekler Bülent’in, Bülent’e oy verecekler de Fevzi’nin düşmanı değil. Bu sadece bir tercihtir. Partililik şu 2019’da istemediğinde seçilse kapı kapı, nokta nokta, adım adım onun peşinden koşmaktır. 2015 ön seçiminde Sayın Okan Gaytancıoğlu’na ben oy vermedim. Sayın Gürkan Güneser’e de oy vermedim. Ama maddi manevi sürekli yanlarında oldum. Hatta bakın en çok Sayın Güneser’le beraber çalıştım. Bunu yapıyorsanız Cumhuriyet Halk Partilisiniz.

“Hiç şüpheniz olmasın 2019’da Edirne’de bütün belediyeleri alacağız”
Şundan hiç şüpheniz olmasın, Edirne’de Enez’den Süloğlu’na, Lalapaşa’dan İpsala’ya, Meriç’ten Havsa’ya, Uzunköprü’den Keşan’a… hepimizin o yüreğinde, beyninde, aşkında olan bütün o sandıkları dolduracağız. O, 85 OYLA KAYBETTİĞİMİZ ENEZ’i de alacağız. İpsala’yı da, Lalapaşa’yı da alacağız. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. Meriç’i zaten aldık. Şunu çok iyi biliyoruz ki, kim aday olursa olsun, CHP’li üyelerimiz, dağ gibi yüreğiyle, sevdasıyla, aşkıyla, koşa koşa onun arkasında olacak ve duracak. Çünkü Biz Atatürk’ün evlatlarıyız. Biz Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in koruyucularıyız. Hiç şüpheniz olmasın ki, 2019’da Edirne’deki bütün belediyeleri alacağız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu 2019’da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtarak, tekrar Türkiye Cumhuriyeti’ne tekrar Demokratik parlamenter sistemi geri getireceğiz. Yolunuz açık olsun. Yolumuz Atatürk’ün yolu olsun.” dedi.

 65 total views,  2 views today

Next Post

Ak Parti Enez Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi yapıldı

Ak Parti Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi Enez’de yapıldı. Enez Belediyesi meclis toplantı salonunda yapılan kongre 14.00’da başladı. Kongreye Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı ve belediye meclis üyeleri, Meriç Belediye Başkanı Nihad Yörük, Yeni Karpuzlu Belediye Başkanı Ufuk Atalay,Ak Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Fatma Aksal,  Ak Parti Enez […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp