Rektör Yörük: İkinci Bir Tıp Fakültesi Çıkaracak Kadar Donanım Ve Birimimiz Var

admin

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Edirne’de ikinci bir tıp fakültesi çıkaracak kadar temel birim ve donanımları olduğunu belirtti. Halkın sağlığı için asker nöbeti tutar gibi fiili icraat nöbeti tuttuklarını ifade eden Yörük, “Çünkü biz bir serhat kentinin üniversiteyiz” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Edirne Tabip Odası tarafından Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde meslekte 30 ve 40’ıncı yolunu dolduran doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür etmek adına bir plaket töreni düzenlendi. Rektör Prof. Dr. Yener Yörük ve Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu’nun yanı sıra İl Sağlık Müdürü Dr. Turgut Çalışkan, İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Hatice Gül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Sunar ve onur konuğu olarak Ratip Kazancıgil katıldı.
EKUKLU: BİR HEKİM HASTASINA EN AZ 20 DAKİKA AYIRABİLMELİ
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilerin verdiği konserle başlayan programda açılış konuşmasını yapan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, sağlıkta pek çok sıkıntının yaşandığını belirtti. 700 bin sağlık çalışanı ve 120 bin hekimden oluşan sağlık ordusunun Türkiye’nin dört bir yanında nitelikli sağlık hizmeti verdiğini kaydeden Ekuklu, “Sağlığın temel öznesi, iyi hekimlik olmalıdır. Eşit değerler ve toplumsal yarar her şeyin üzerinde tutulmalı ve düzenlemeler buna göre yapılmalı. Bizler, Sağlık Bakanlığı’na Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun getirilmesiyle birlikte taleplerimizin karşılık bulması beklentisindeyiz” dedi. Uluslararası kriterlere göre bir hekimin hastasına en az 20 dakika ayırması gerektiğinin de altını çizen Ekuklu, bu konuda da birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Turgut Çalışkan, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun biri olarak bugünkü görevini büyük bir onur ve gururla yaptığını ifade ederek, “Mezun olduğum fakülte bugün gelişmiş kadro ve donanımla tüm Balkanlara hizmet etmektedir” dedi.
REKTÖR YÖRÜK: EDİRNE’DE İKİNCİ BİR TIP FAKÜLTESİ AÇACAK KADAR DONANIM VE BİRİMİMİZ VAR
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ise sağlık sektöründe üniversite hastanelerinde de birtakım sorunlar olduğunu ve geçen hafta Afyon’da, tıp fakültesi olan üniversite rektörlerinin bir araya gelerek bu sorunları tartıştığını ifade etti. Yeterli şartların oluşmadığı yerlerde yeni tıp fakülteleri açmak yerine var olan tıp fakültelerinin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Rektör Yörük, “Trakya Üniversitesi olarak Edirne’de ikinci bir tıp fakültesi çıkaracak kadar temel birim ve donanımımız var. Halkın sağlığı için asker nöbeti tutar gibi fiili icraat nöbeti tutuyoruz, çünkü biz bir serhat kentinin üniversiteyiz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından meslekte 30 ve 40’ıncı yılını dolduran hekimlere Edirne Tabip Odası tarafından teşekkür plaketi verildi. Oda Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, törenin onur konuğu olan ve mesleğinde 70’inci yılı geride bırakan Ratip Kazancıgil’i de unutmadıklarını belirterek, “Kendisi bizim meslek büyüğümüz. Ondan çok şeyler öğrendik, öğrenmeye de devam ediyoruz. Edirne’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan kendisine sonsuz saygılarımızı sunuyoruz” dedi. Kazancıgil, alkışlar eşliğinde plaketini aldı.AW000742

 109 total views,  2 views today

Next Post

MHP SEÇİM İÇİN START VERDİ

Bir süre önce İl Başkanının görevden alınması, partinin Edirne faaliyetlerini durması ile zor günler yaşayan MHP. Genel Merkezce İl Başkanlığına Gürsel Şimşek’in getirilip parti faaliyetlerine başlaması ile mahalli seçim startını başlattı. Eski Milletvekili adayı ve il başkanı olan, şu an MHP Edirne İl Başkanı Şimşek, mahalli seçimler konusunda çok iddialı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp