Roman Kadınların Okuma Azmi

admin

Edirneli Roman kadınlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Okullar Hayat Bulsun’ projesi kapsamında okuma-yazma öğreniyor.
Edirne’nin dezavantajlı bölgelerinden olan Menzilahir ve Umurbey Mahallesi’nde yaşayan Roman kadınlar, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Okullar Hayat Bulsun’ projesi kapsamında hayatlarının ikinci baharında okuma-yazma öğreniyorlar. Yaşları 19 ila 35 yaş arası değişen kadınlar, çocuklarının eğitim gördüğü Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nun ek binasında katıldıkları kurslarda tahtaya kalkıyor, ödev yapıyor ve teneffüslerde de okul kantininden alışveriş yapıyorlar. Haftada 3 gün evlerindeki işleri bırakıp okuma-yazma kursuna katılan Roman kadınlar, azim ve gayretleriyle büyük takdir topluyor.

518 KADINI OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİ
Okul Müdürü Arif Demirci, okullarının, yetişkinler için birer ‘Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ haline dönüştüğünü belirterek sadece okul öğrencilerine değil, okul çevresinde ikamet eden mahalleli yetişkinlere de hizmet verdiklerini kaydetti. Öğrencilerin yanı sıra ailelerin ve halkın da okullarındaki mevcut kaynak ve imkanlardan yararlandığını ifade eden Demirci, “Proje kapsamında okulumuzda, yetişkinlere yönelik 3 bilgisayar kullanım kursu, 5 badminton eğitim kursu ve 9 da okuma-yazma kursu açıldı. Okuma-yazma kurslarımızdan bugüne kadar 518 kursiyer faydalandı” diye konuştu.
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Fevzipaşa İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Turan Şallı ise, okullarının hafta sonu da eğitim verdiğini kaydetti. Okulların vatandaşın hizmetinde olması gerektiğini ifade eden Şallı, “Okullar vatandaşlarla birlik ve beraberlik içinde olsun. Romanların eğitimi için de her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız” dedi.
Okuma-yazma kursuna katılan kursiyerlerden 29 yaşındaki Pınar Merdin, kursta ikinci günü olduğunu belirterek, “Gayet güzel. Öğretmenimiz başarıya getirecek bizi. Yazılarımız çok güzel. Memnunuz. Bugüne kadar okuma-yazma öğrenmediğim için çok pişmanım. Çok sevinçliyiz. Bize bu imkânı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.
29 yaşındaki Meryem Aksak ise ailesinin fakir olmasından dolayı okuma-yazma öğrenemediğini ifade ederek, “Maddi durumumuz olmadığı için okula gidemedim. Şimdi okuma-yazma öğreneceğim için çok memnunum. Allah razı olsun devletimizden ve bize bu imkânı sağlayanlardan. Çocuklarımız ödevlerinde bizden yardım istiyor biz de okuma-yazmamız olmadığı için yardım edemiyorduk. Ama artık edeceğiz” dedi.

 227 total views,  2 views today

Next Post

İpsala'nın Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü Kutlandı

İpsala’nın kurtuluşunun 90.yıl dönümü törenlerle kutlandı. İpsala‘nın kurtuluşunun 90. yıl dönümü törenlerle kutlandı. İpsala Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıt’ı önünde düzenlenen törende, çelenklerin sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende İpsala‘nın kurtuluşu, temsili olarak canlandırıldı. İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının canları pahasına Kurtuluş Savaşı mücadelesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp