Romanlar roman oldu

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Roman Dernek Başkanı Turan Şallı yaptığı yazılı açıklamada, Kentsel Dönüşümde Romanlar “ROMAN” oldu. Hem de ne Roman. Diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü ; “

Bu romanın içinde dram, çaresizlik, gözyaşı ve tükenmişlik var. Dünya’da yüzü gülmeyen toplum olan Romanlar yoksulluğu sonucu ancak bir gecekonduya sahip oldular. Derme çatma… . Ancak yine de yüzleri gülüyordu.

ROMAN DERNEKLERINDEN COZUM SURECINE DESTEK

Güya neşeli toplumuz .Roman Mahallesine girildiğinde anlaşılır hemen müzik sesi duyulurdu.Şimdilerde teneke sesi dahi gelmiyor.Deprem gelmeden depremin altında kaldık.Bu kadar yara ve depresyon bile bizi yıkamazdı.Kentsel dönüşümde Romanlar sosyal değişime zorlanmakla birlikte kültürleri yok etmeye kadar varmıştır.”Kentsel Dönüşüm bize uymaz” dedik .Bizi dinlemediler.Bir yerde bize kıyak yapıyorlardı öyle ya apartmanda oturup gacolara benzeyecektik.Kaloriferli yerde oturacaktık.Havamız olacaktı.Bir baktık balkonu bile yok.İç çamaşırlar pencereler de asılı adeta kıyafetlerimiz defileye çıktı.Çıkan bazı Roman vatandaşlar TOKİ’ye taksitlerini ödeyemeyip ,Menzilahir Mahallesine dönenler oldu..Yinede şanslıydılar en azından şimdilik eski gecekonduları yıkılmamıştı.Yoksulluğun içinde çırpınarak yaşama tutunmaya çalışan Romanlar tüm yaşamı boyunca kendilerine ancak bir ev yapabildi.Ama tapulu ama tapusuz .Bir yaşam sadece bir ev için…..

Çadırımızın üstüne “şıp” diye damlayan yağmur değil, kentsel Dönüşüm oldu. Kentsel dönüşüme kesinlikle karşı değiliz. Ancak ekonomik ve sosyal yönden gelişemeyen Roman toplumunun önünde büyük sıkıntılar yaratacağı kesindir. Yapılması düşünülen konutlar hakkında mutlaka romanların düşünceleri alınmalıdır. Edirne Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi, bizler için yerinde dönüşüm projesi uygulamayı düşünmektedir. Allah onunda bizimde yardımcımız olsun.

 23 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti’den Başkan İŞBİLEN’e Teşekkür Ziyareti

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com AK Parti Uzunköprü İlçe Yönetimi, Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN’i makamında ziyaret etti. 8 Aralık 2013 Pazar günü ilçemizi ziyaret ederek Toplu Açılış Töreni’ne katılan Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a göstermiş olduğu misafirperverlik, meydan süsleme konusundaki belediye personelinin ilgi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp