Romanların karaoğlan’ı

admin

Edirne Roman eğitim gönüllüleri Derneği Başkanı  Turan Şallı,2015 Yılı Milletvekili seçimlerine çok az kaldığını,  siyasi partiler söylemleri ile vatandaşın oyunu almanın çabası içine girdiğini belirterek  şunları kaydetti” Yan sanayi olarak ta bu işe Roman dernekleri müdahil oldu. Gerçeğe bakıldığında kişisel çıkar peşinde koşan bu dernekleri Roman toplumuna zarar verdiği açıkça görülmektedir. Aslında Romanlarda bu tür derneklere ilgi duymadığı gibi kendilerini temsil etmediklerini çok iyi biliyorlar. Söylemlerine bakıldığında Romanların toplumsal sorunları ortada yok. Sadece benim partim anlayışında konu mankeni olmaktan başka bir işe yaramıyorlar.

Romanların karaoğlan’ı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçim döneminde Romanların oyunu alma düşüncesi altında bazı siyasi partiler radikal bir karar alarak Romanlardan milletvekili adayı çıkardı. Bunlardan CHP, AKP ve HDP’ dir. Adaylardan bizim için önemli olanı CHP, adayı Özcan Purçu’ dur. İzmir’den seçilebilecek bölgeden aday gösterilmesini önemsiyoruz. Roman sorunu bu güne kadar görmezden gelindi. Söylem noktasında vardık. Ancak temsil noktasında yer alamadık. Bizlere her zaman ‘sen Roman sın Roman kal’ dediler. Eski dönemlerde sağ kesim “kurtar bizi baba” anlayışı içinde Süleyman Demirel’e, Sol kesim ise fakir babası, emeğin savunucusu olarak Karaoğlan rahmetli Bülent Ecevit’e sarılırdı.

Romanlar bu iki partiye  oy verdi. İkisi de Romanları hep göz ardı etti.

Bugün geldiğimiz noktada CHP,” ille de Roman olsun, isterse çamurdan olsun” anlayışını bir kenara atıp,”sizden de bir milletvekili olsun” diyerek İzmir 1.Bölgeden seçilebilecek 5.sıradan aday gösterdi. Milletvekili adayı Özcan Purçu’nun, milletvekili seçilmesi en büyük dileğimizdir. Meclis kürsüsünde hep Kürtler sesini duyurdu. Güçlü bir şekilde Romanların sosyal sorunları meclise taşınamadı. Romanlar toplumun hep ötekileri, ezileni, hor görüleni, oynayanı oldu.

Ülkesine Milli ve manevi duygularla bağlı olan Roman toplumunun düşünce devrimine ihtiyacı vardır. Ne istediğimizi çok iyi düşünmek zorundayız. Gücümüzü toplumsal birliktelik adına güçlendirmeliyiz. İlle de Roman olsun” diyorsak umudumuz olma yolundaki   Özcan Purçu ‘yu destekliyoruz. Romanların halinden Roman anlar. Kimse bizim etnik milliyetçiliği savunduğumuzu düşünmesin. Toplumun en mağdur kesimlerinden biri de Romanlardır. Neden mecliste bizim Karaoğlan’ımız olmasın. Kara bahtımız gülsün. Bizden de bir vekil olsun. Bu memlekette Romanlar da  var densin. Sessiz çoğunluğun sesi olsun. Yolun açık olsun Romanların Karaoğlan’ı.

 

 

 121 total views,  5 views today

Next Post

Osmanlı Saray yemekleri görücüye çıktı

Osmanlı saray yemekleri sunumu ve tadımı Dönertaş Davet Bahçesi’nde yapıldı. Trakya Üniversitesi Rektörü Yener YÖRÜK, ETSO Başkanı Recep ZIPKINKURT, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN, Hijyen ve Kalite Güvence Direktörü Dr. Nezih MÜFTÜGİL, Kültür Müdürü Ahmet HACIOĞLU, EDSİAD Başkanı İsmet AÇIKGÖZ, EDESOB adına Erbey KILIÇ, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp