Rütbeyi bırakıp cübbe giydiler

admin

Emekli Kurmay Albay Fatih Altun ve Emekli Albay Süleyman Sır, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) emekliye ayrıldıktan sonra  Hukuk fakültesi  diploması da bulunduğu için avukatlık mesleğine soyundu. Altun ve Sır, bugüne kadar güvenlikten yana  sürdürdükleri mesleklerinin ardından artık hukuk adamı olarak kamuya hizmetini hak ve özgürlüklerin yanında  tavır alarak sürdürecekler.

Emekli Kurmay Albay Fatih Altun TSK’dan emekliye ayrıldıktan sonra  Hukuk fakültesi diploması  olduğu için   bundan sonra  boş oturma  yerine  avukatlık yaparak kamuya hizmet edecek.

Rütbeyi bırakıp cübbe giydiler (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Barosu konferans salonunda düzenlenen  cübbe giyme ve yemin töreninde konuşan Edirne Barosu Başkanı Avukat Özgür Yıldırım, “Komutanlarımızı tebrik ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gücümüze, savunma mesleğimize güç kattılar” diyerek Sır ve Altun’a yemin ettirdi. Av. Sır ve Av. Altun,”Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim” diyerek meslek yemini etti.

Sır’a cübbesini yanında stajını yaptığı Av. İbrahim Karakoç, Altun’a da cübbesini Av. Mustafa Mümin Bulun giydirirken, ruhsatlarını da Baro Başkanı Av. Yıldırım takdim etti.

ADALET DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Aynı zamanda Staj Eğitim Komisyonu Başkanı olan Av. İbrahim Karakoç,”Edirne Barosu tarihinde ilk defa ruhsatını almaya hak kazanan iki stajyerin yemin merasimini birlikte yaptık. İki arkadaşımız Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra Türk Silahsız Kuvvetlerine adalet ve savunma mesleğine geçtiler.kendilerini tebrik ediyorum. Avukat sayımız artıyor, adalet adına daha da  güçleniyoruz. Edirne Adliyesi’nde en güzel adaletin kararın tecelli etmesi bakımından avukatlar, avukatlık mesleği güçlü olmalı. Tüm avukatlara bu anlamda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Rütbeyi bırakıp cübbe giydiler (1)

 

 

 

 

 

 

 

AVUKATLIK MESLEĞİ CESARET İSTER        

Av. Mustafa Mümin Bulun da,”Yemin ederek avukatlık mesleğine ilk adımını atan her iki avukatımız, avukat olmadan önce de benim de meslektaşlarım sayılırlar. Avukat olduktan sonra da yine ikinci bir meslektaş olarak kabul ediyorum. Her iki meslektaşımıza bir hukukçu olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Avukat, ne kadar çok cesur olursa, hiç bir şeyden korkmaz ise o avukatlık sıfatını kazanır. Eğer her hangi bir şeyde, bir dava dilekçesi yazarken, şunu yaparken bunu yaparken kurumlardan veya kurumların içindeki kişilerden korkarsa maalesef avukat sıfatını alsa da gerçek anlamda avukat olamaz. Kendilerinin cesur ve kararlı olmalarını, meslek yaşamları boyunca başarılar diliyorum” dedi.

 “SİLAHLI KUVVETLER GÖREVİ TAMAM ŞİMDİ  HUKUK ADAMI OLDUK

Eşi Meral, oğlu Batuhan Sır’ın da törende yalnız bırakmadığı Av. Sır şunları söyledi:

“Yine böyle bir Eylül günüydü. Ay yıldızlı sancağımızın karşısında bir elimiz silahta, bir elimiz silah arkadaşımızın belinde yemin ettik ve askerlik mesleğine adım atmıştım. 29 yıl üniformamı büyük onur, gurur ve şerefle taşıdım. Türk Silahlı Kuvvetleri çok büyük bir aile ve her zaman bu ailenin mensubu olmaktan gurur duyarım. Bugün yine bir yeminle avukatlık mesleğime adım attım. Şimdi benim bir ailem daha oldu. Bağımsız savunmanın temsilcisi, adil yargının olmazsa olmazı avukatlar ailesinin içine girmiş olmaktan da son derece onur ve gurur duyuyorum. Eskiden tankımız, topumuz, tüfeğimiz, mermilerimiz vardı, şimdi onların yerini kanunlar aldı ve kanunları kullanmak için de kalemler ve tabi ki hitabet gücümüz.. Kamuya hizmetimiz sürüyor. Beni eşim okuttu ve bana zor dönemde destek oldu, eşime çok teşekkür ediyorum. Çocuklarım Batuhan ve Buğra’ya, tümen komutanlığımı yapmış emekli Tümen Komutanı Tuğgeneral Ali İhsan Gürcihan’a bana emeği geçen tüm komutanlarıma, Baro Başkanımıza, yönetim kurulumuza, bilgilerini paylaşan Staj Eğitim Komisyonu Başkanı Av. İbrahim Karakoç’a, Av. Rifat Çulha’ya, Av. Eray Kozan’a, savcılarımıza, hakimlerimize, adliye çalışanlarına, yazı işleri müdürlerimize, katiplerimize, mübaşirlerimize, baro çalışanlarımıza, idari personelimize çok teşekkür ediyorum. Ayrıca her meslekte bir usta çırak ilişkisi vardır. Ben stajımı Av. İbrahim Karakoç’un yanında yaptım. Duayen bir avukat, 50 yıla yaklaşan bir tecrübe bana çok büyük katkı sağladı, mesleğin incelikleri hakkında çok önemli bilgiler verdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Giyimi kuşamıyla, meslektaşlarıyla olan ilişkileriyle, yardım severliği ve meslek heyecanıyla Edirne Barosu için büyük şans olduğunu düşünüyorum, kendisine çok teşekkür ediyorum. Evrensel hukukun kurumlarının ve kurallarının yaşadığı bir Türkiye’de hep birlikte yaşamak ve görev yapmak dileğiyle saygılar sunuyorum” dedi.

Rütbeyi bırakıp cübbe giydiler (4)

 

 

 

 

 

 

 

Av. Altun da, Av. Sır arkadaşının sözlerine katıldığını belirtti ve şöyle dedi:

“Bana her zaman destek olan eşime, kızlarıma, sayın Komutanımız Gürcihan’a ve sevgili eşine, Baro Başkanımıza, yanında staj yaptığım üstat Av. Mustafa Mümin Bulun’a, Staj Eğitim Komisyonu Başkanı ve her zaman bize yol gösteren Av. İbrahim Karakoç’a, diğer tüm meslektaşlarıma, hakimlerimiz, savcılarımız ve adli personeline çok teşekkür ediyorum. Askerliği geride bıraktık artık hukuk adamıyız. Günümüzde en çok tartışılan konu; özgürlük ve güvenlik dengesi. Bugüne kadar güvenlikten yana olan mesleğimizi bitirdik. Bundan sonra hak ve özgürlüklerin yanında olacağız. Bundan sonra adaletin, hak ve özgürlüklerin savunucusu ve o veciz sözün nizamı mülkten kalan ‘Adalet mülkün temelidir’ sözünün takipçisi olacağız. Ben herkese ve basınımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Altun’un mutluluğuna eşi Özlen ve kızları Aylin ile Gülin Altun da ortak oldu. Emekli Tümen Komutanı Tuğgeneral Ali İhsan Gürcihan’ın da katıldığı tören sonrası Altun ve Sır mutlu ve gururlu günlerini objektiflere poz vererek ölümsüzleştirdi

FATİH ALTUN’UN ÖZGEÇMİŞİ

1986 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Altun, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2002’de Kara Harp Akademisi’ni ve 2006’da Türk Silahlı Kuvvetleri Akademisi’ni bitiren Altun, 2009’da bir yıllık Amerikan Kara Harp Akademisi, 2014 yılında da Kurmay Albay rütbesi ile emekli oldu. 27 yıllık askeri geçmişi olup 6 senesini Edirne Sarayiçi mevkiindeki Tunca Kışlası’nda, 2 yıl Tümen Karargahı 2.taburunda  Kurmay Subay, 5 ay Kestanelik’te Tabur Komutanlığı yapan Altun, en son Şırnak’ta Motorlu Tümen Komutanlığı’nda Tugay Komutan Yardımcılığı yaparken Balyoz davasından 32 ay tutuklu kaldı. Tahliye olduktan sonra Kurmay Albaylıktan emekli olan Altun avukatlık mesleğine geçti.

Rütbeyi bırakıp cübbe giydiler (2)

 

 

 

 

 

 

 

SÜLEYMAN SIR’IN ÖZ GEÇMİŞİ

1989 yılında Kara Harp Okulu’ndan Tankçı Teğmen olarak mezun olan Sır, Türkiye’nin değişik yerlerinde birlik komutanlıkları görevinde bulundu. En son 2010 yılında Edirne Merkez Komutanı olarak atanan Sır, 2014 yılında Albay rütbesinden emekli ve 2003 yılı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Sır, emeklilikten sonra avukatlık stajını yaparak avukatlık mesleğine geçti.

 

 

 

 817 total views,  2 views today

Next Post

O resmi görünce insanlığımdan utandım

            Kendi ülkelerinde yaşama imkânı bulamadığı, yaşamını devam ettirmek için ülkelerinden ayrılan medeniyetin beşiği denilen Avrupa’ya sığınmak isterken denizde boğularak yaşamını yitiren bu yavrucağı görüp yüreği sızlamayan üzüntü duymayan varsa o insan değildir. Adeta uyur gibi sahilde cansız yatan ayağında patikleri yıpranmış bu yavrucak her çocuk gibi koşmak oynamak eğlenmek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp