RÜZGAR GÜLLERİNE DİKKAT.!

admin

fikri_yalin_koseRüzgar Gülü, herkesin bildiği gibi rüzgar nereden esiyorsa oraya dönen rahatlıkla yapılacak basit bir araçtır. Bir bakarsınız rüzgâr lodostan mı esiyor Rüzgâr Gülünün yönü anında o tarafa yönelir. Bir başka gün farklı yönden yel estiği zaman bu kez oradan dönmeye başlar. Bir anlamda rüzgârın yön belirleyicisi sayılır Rüzgar Gülleri onlara baktığınızda rüzgarın hangi yönden estiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Yönünü esen rüzgâra göre ayarlayan rüzgâr gülü örnekleri insanlarda da görürsünüz. Özellikte siyaset ile ilişkili olan kasa vadeli çıkar ilişkisi olan bazı kişiler kendine yakın olan çıkarı kimden yana ise anında onun yanında yerini alıverirler.

Bu örneklere siyasette daha çok rastlanır. Bakarsınız bir süre önce karşı saflarda yer alsa onun borazanını çalsa da bunu bir yana bırakıp tükürdüğünü yalayıp çıkarı olacağını umduğu kişilerin yanında saf tutarlar.

Rüzgârgülü nasıl ki rüzgârın hafif de olsa esmesinden etkilenip anında yönünü o yana dönüyorsa, bu konumda olan kişiler de çıkarları kimde menfaatleri nerede varsa onun yanına kendilerini atarlar.

Bu tür kişiler için ilkeler, sadakat vefa ikinci plandadır. Siyasette de böyle olmuyor mu? Bir bakıyorsunuz bir süre önce bir partiyi destekleyenler başka bir partide menfaati olacağını hissettiği anda politikasını birlikte siyaset yaptığı kadroları terk ederek çıkarı olduğu partiye yönelip onun türküsünü çalar.

Bukelemun gibidir bu kişiler bunlara kesinlikle güven duyulmaz. Bu sürüngen hayvan nasıl ki, doğanın yapısına göre şekil değiştirip uyum sağlıyor böylece kendini koruyorsa. Bu kişiler de bu yapıdadır. Edirne’de mahalli seçimler oldu. Bazı kişiler siyasilerden yana tavırlarını koydu. Buna saygılı olmak gerekir. Bu siyasette kazanan olabileceği gibi kaybeden de olacaktır.

Bu kişileri destekleyenler de desteklediği politikacıların yanında dürüstçe davranarak benim adayım kaybetti, haliyle ben de onu destekledim bir anlamda ben de kaybetmiş oldum demek dürüstçe bir yaklaşımdır.

Bakıyorum. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın yanında daha önceleri kendisine karşı acımasızca mücadele veren seçimi kaybetmesi için var gücü ile çalışan basın mensubu ve politikacıları belediye başkanı çevresinde pervane gibi döndüğünü kamuoyunda kendisi ile görüntülenme çabası içinde olduklarına tanık oldum.

Politikanın içinde bulunan ve deneyimi olan siyasetçiler bunları çok iyi değerlendirir ve bu kadrolara güvenilmemesi gerektiğini bilir. Zira dün karşısında olup seçimi kazanmaması için tüm imkânlarını kullananlar.

Bugün yanında olsalar da yarın bu kimselerin çıkarları doğrultusunda başka yerlere çark etmeyeceğini kimse garanti edemez. Günlük yaşamda ve siyasette böyle zik zak çizenleri saymakla bitiremezsiniz. Onlar siyasetimizin “ Rüzgar Gülleridir” esen rüzgara göre yön değiştirirler.

Bunlar bazen sığınacak liman bulabilir tekrar yeni limanlarında dönmeye çevresindekileri kandırmaya çalışırlar. Biraz olsun çıkarları zedelendiğinde. Bir bakarsınız kibir anda yanınızda olan bu Rüzgar Gülleri ortadan yok olmuş.

Bunları daha sonra ara ki bulasın. Görünen o ki, bu tür rüzgârgülleri geçmişte yaptıklarını unutarak yeni sığınak ararlar. Eğer bunlara güvenilip “Bu kişiler daha önceleri yanlış yaptı şimdi pişmanlık duyuyor benim yanıma gelmelerini olumlu karşılıyorum, onlara güveniyorum” derlerse, bu görüşlerinin ne kadar hatalı olduğunu, yanıldıklarını bir süre sonra acı gerçeklerle daha iyi anlarlar.

Bundan önceki örnekler bugün siyasette başarılı olup göre başında olanlar için örnek olmalı.

Siyasette her zaman dönekler için açık Pazar alanı vardır, onların ağızları iyi laf yapar çevresindekileri ikna kabiliyetleri güçlüdür Buna kanılmamalı. Böyle dönmeye alışık kişiler bir defa dönmeye başladığında siz onu durduramazsınız.

Onların belli bir kalıcı durağı yoktur. Çıkarı olan duraklarda mola verirler. Orada da istediğini bulamazsa bu kez çıkarı olacağını umduğu bir başka durağa yönelir. Bu kişilerin hayatları böyle fırıldak gibi dönmekle geçer.

 128 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan Pazartesi Günü Mazbatasını Alıyor

30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde, Edirne halkının teveccühü ile Edirne Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Gürkan, mazbatasını 07.04.2014 Pazartesi günü saat 14:00’te, İlçe Seçim Kurulu’ndan alacak. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Halkı’na hizmet etmek bir onurdur diyerek, “Pazartesi günü mazbatamızı alarak resmi olarak görevimize […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp