Saadet Partisi bir program dâhilinde çarşı esnafını ziyaret ederek hal ve hatırlarını sordu.

İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyetler çarşılardaki esnafı ziyaret ederek hem esnafımızın hal ve hatırlarını sordu, hem de Saadet Partisi’nin aylık olarak yayınladığı “EDİRNE SAADET” bültenini kendilerine takdim ettiler.

 “Bu gidişle topraklarımız gibi  tarihi  çarşılarımız da yabancıların eline geçebilir”!

Bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ekonomik iş merkezlerinden olan ecdat vakfı kapalı çarşı esnafı şimdi ayakta durma mücadelesi veriyor. Dükkân kiralarının yüksek olduğunu şikâyet eden esnaf, “2011 yılı genel seçim arifesinde AKP, kiraları 3 yıl süreyle donduracağı sözünü vermişti. Ama kiralar sürekli yükseltildi. Satışlarımız ise aksine düştü. Bu gidişle topraklarımız gibi çarşılarımız da yabancıların eline geçebilir” diyor.

Demirkıran, bir Kuyumcu esnafının “altın almak için bir müşteri geliyorsa, satmak için on müşteri geliyor” dediğini de hatırlatarak,  Zincir Marketlerin ise mahalle aralarına kadar girmiş olmaları küçük esnafımızın işini bitirdiğine dikkat çekti.

Esnafın, uzun zamandır perakende yasasının çıkmasını beklediklerini belirten Saadet Partisi Edirne İl Başkan Ali Demirkıran, yurt dışında kuralları konmuş piyasalarda büyüyemeyen ünlü Avrupalı AVM markalarının, büyümek için Türkiye’yi seçtiklerini belirterek ziyaret ettiğimiz esnaf, “kazanmıyoruz, ayakta durmaya çalışıyoruz” şeklinde dert yandıklarını belirtti.