Saadet Partisi’nden Dershaneler konusuna çözüm önerileri

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Saadet Partisi, Hükümet ile eğitim camiası arasında uzun tartışmalara yol açan dershaneler konusunda 12 maddelik çözüm önerisi sundu.

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya’nın dershaneler konusunda yaptığı açıklama şöyle; “Geçtiğimiz günlerde konu Bakanlar Kurulu’nda geçici bir karara bağlanmışsa da, bu konuya nokta konmamış, şimdilik virgül konmak suretiyle kesin çözüm bir başka bahara kalmıştır. Bu konunun bir an önce çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz. Dershane tartışmasında başta üslup sorunu vardır. Dershane tartışmasında nüfuz sorunu vardır. Dershane tartışmasında etkinlik sorunu vardır. Dershane tartışmasında otorite sorunu vardır. Ama dershane tartışmasında bir tek eğitim sorunu yoktur. Bu tartışmada amaç üzüm yemekten çıkmış, bağcıyı dövme haline gelmiştir”.

ŞABAN KAYA-saadet partisi-edirne

Şaban Kaya devamla, “Eğitimde şuur olmazsa ülkede huzur olmaz. Bu eğitim sistemi maneviyatı yok sayıyor, milli duygu içermiyor, ahlaki değerlerimizi davranışa dönüştürmüyor, kendi medeniyetimizi yok sayıyor. Bin yıllık medeniyetimizi, Batı’nın yozlaşmış kültürüne feda ediyor. Milli Piyango ne kadar milli ise Milli Eğitim de o kadar millidir. Dolayısıyla anlayış bu olduktan sonra dershaneler açık olsa ne olur, kapalı olsa ne olur. Önemine binaen ifade ediyoruz ki; dershaneler sebep değil, sonuçtur” eleştirisini yaparak Saadet Partisi’nin 12 maddelik önerilerini şöyle sıraladı;

1. Eğitimde derhal AB değerlerinden vazgeçilmelidir.

2. Şekille ilgili düzenlemelerden ziyade eğitimin temel problemlerine kalıcı çözümler üretilmeli, kendi değer yargılarımıza uygun öze yönelik düzeltmeler ve düzenlemeler yapılmalıdır.

3. kullar doğru ve gerekli bilgiyi öğreterek gençleri donanımlı hale getirmelidir.

4. Bir milletin, Millî, ahlakî, manevî değerleri ancak eğitim yolu ile sonraki nesillere intikal eder. Eğer manevî ve ahlakî değerler öğretilmezse, materyalist, çıkarcı, şiddete eğilimli, psikolojik rahatsızlıklarla malul insan yetiştirilmiş olur.

5. Eğitim düzelmedikçe toplum düzelmez. Eğitimin düzelmesi ancak kendi değerlerimizi ve ruhumuzu giydireceğimiz anlayış ve şuuru içeren, müfredat programlarıyla mümkündür.

6. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatı acil değiştirilmelidir. (Allah katında din İslam’dır.) prensibine uygun hale getirilmelidir.

7. Öğretmenlik bir meslek olmaktan öte insan yetiştirme sanatıdır, idealdir.

8. Öğretmenlerin tüm problemleri çözülmeli, saygınlığı artırılmalıdır.

9. Öğretmenlere mesleki formasyonlarını geliştirmeleri için imkan ve kaynak sağlanmalıdır.

10. Atanamayan öğretmenlerin ataması yapılmalıdır.

11. Sınav yarışını sonlandıracak düzenleme yapılmalıdır. Mesleki yönlendirme ilkokuldan sonra pedagojik esaslara göre yapılmalı, meslek liseleri cazip hale getirilmelidir.

12. Dershaneler Kapatmak/dönüştürmek hesaplarıyla hırslara ve siyasi kaygılara kurban edilmeyerek dershaneleri doğuran sebepler ortadan kaldırılmalıdır.

 175 total views,  2 views today

Next Post

ESKAD Başkanı Ersin Demir oldu

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne’de Ekim ayında kurulan , “Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği (ESKAD)”, ilk genel kurulunu yaparak faaliyetlerine başladı. Genel kurulda seçilen yönetim kurulu başkanlığına Ersin Demir getirildi. Kültürel ve sosyal alanlarda ulusal ve uluslararası sivil toplum faaliyetlerini gerçekleştirmek için kurulan Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp