SADECE BİR AY İÇİN AÇILDI

admin

Edirne Merkez Mimar Sinan Mahallemizdeki, eski adı Köy Hizmetleri yeni ismiyle Özel İdare bünyesindeki sosyal tesisler bir biri ardına kapatıldı.

    Dar gelirli vatandaşlarımızın daha ekonomik imkânlarla düğünlerini yaptıkları düğün salonunun kapısına kilit vuruldu.

  Kurumun geniş yeşil alanından vatandaşlar da park olarak yararlanıyordu.  Daha önceki yıllarda halka yönelik bu hizmeti de sonlandırdılar, alan bugün boş duruyor.

Eski Köy Hizmetleri Spor Lokalinden halk da kıraathane olarak yararlanıyordu. Burada inşaat yapılacağı gerekçesi ile oranın da hizmetine son verildi.

Bugün buraları kurumun ulaşım araçlarına otopark gibi kullanılıyor. Bunun ardından Özel İdarenin uzun yıllar yemekhane olarak kullanılan bölümü de kapatıldı.

Özel İdare personeli dışında diğer devlet kurumu personelinin ve konukları ile bu kuruluşta işi olan vatandaşların da yararlandığı yemekhane bugün boş olarak bekletiliyor. Yemekhane ve personeli sadece Ramazan ayında Selimi Camii yanındaki iftar çadırına yemek hazırlamak için bir ay süre ile çalıştırılıyor.

Onun dışında hizmet vermiyor. Bu uygulama vatandaşların dikkatini çekiyor. Vatandaşlar; “Yemekhanede her imkanlar hazır burası sadece kamu personeline ve gelen misafirlerine hizmet veriyordu.Bu gerekli olan ve başka illerde uygulanan bir hizmet. Bizde neden yemekhanenin kapısına kilit vuruldu burası atıl durumda bekletiliyor, bunu anlamış değiliz.

Bir diğer önemli hizmet ise,  Özel İdare Düğün Salonu. Bir çok vatandaşımız kızını ve oğlunu buradaki düğün salonunda evlendirdi. Bunun dışında bir dizi törenler yapılıyordu, Özel İdare bu düğün salonu ile halka çok yararlı bir hizmet veriyordu. Bunu da halka çok gördüler ve kapattılar.

     Bir başka hizmet dalı da kurumun bahçesinde, uzun yıllar hizmet vere Kahvehane’den çevre halkı özellikle Hacılarezanı Camisine namaz kılmak için gelen vatandaşlar, Özel İdarede işi bulunan insanlarımız yararlanıyorlardı, onu da “ İnşaat yapılacak” bahanesiyle kapattılar. Bakıyoruz; Ramazan ayı geldiğinde yemekhane personeli görevleri başına geliyor yemekhanede her imkânlar var. Selimiye Camisi yanında kurulan çadıra yemek hazırlıyor.Bunu saygı ile karşılıyoruz.Çok yararlı bir iş yapıyorlar.Bu hizmet nedeniyle kendilerini kutluyoruz.

Peki, onun yanında, halka hizmet vermek amacıyla faaliyetini sürdüren buradaki tesisler neden kapatılıyor? Kamu kurumlarının bir görevi halkın yararlanacağı imkânlar sağlamak değil midir?

Böyle şehir merkezindeki geniş yeşil alandan sadece kurum elemanları yararlanacağına mümkün olduğunca halkın yararlanması gerekmez mi?

Daha önceki yıllarda yemekhane yanındaki geniş yeşil alandan çevre sakinleri çoluk çocuğu ile gelerek park olarak yararlanıyordu. Zira bu yörede halkın yararlanabileceği bu tür güvenceli sağlıklı yer yok. Bu alan şimdi boş olarak duruyor. Halkın buradan yararlanması neden engellendi?

Kamu kurumları halkın vergileri ile varlığını sürdürüyor. Bu imkânlardan yasal sınırlar içinde halkımızın yararlanmasının ne mahzuru olabilir?

   Mahalle halkı halka hizmet etme sağlama imkânı olup bugün kapalı tutulan bu boş alanı ve tesisleri gördükçe üzüntü duyuyor.

   Bu imkânların sağlanması için çeşitli girişimler oldu. Fakat buraların halka açılması uygun görülmedi.

Yetkililere buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz.

Devlet halk için vardır. Kamunun halka yönelik bu tür hizmetlerinin bir biri ardına son verilmesinin kimseye yararı olmaz. Bakıyoruz çevre halkı sağlık koşulları uygun olmayan yerlerde oturmak, park gibi yararlanmak zorunda kalıyor. Diğer yanda devletin halkın yararlanacağı yerleri boş tutması araç park alanı gibi kullanması ne kadar uygun düşer onun yorumunu kurum yetkililerine ve  bu kararı verenlere bırakıyoruz.

Yemekhaneden Ramazan ayında yararlanmak doğru bir karar. Peki, halkın yararlanması gereken yerlerin kapatılması doğru mu?   Hak bunun çok iyi yorumunu yapıyor aklınızda olsun”

Vatandaşların görüşü böyle. Bu bölgeden geçen insanların büyük bölümünün aklından geçen düşünceler bu. Bu konuya ilgi duyanlar bir yol olsun buraya gelip  sorunu mahalle halkından ve  bundan mağdur olanlardan dinlesinler  bu yakınmalara hak vereceklerdir.Hatırlatırız…….

 148 total views,  2 views today

Next Post

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ ESNAFINDAN İFTAR YEMEĞİ

Edirne Küçük Sanayi Sitesi Yönetimi, her yıl düzenlediği geleneksel hale gelen, iftar yemeği düzenledi.  Eski Sanayi Sitesi Keyif Düğün Salonu’nda  düzenlenen iftar yemeğine,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Emin İnağ, Edirne Şöforler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, Edirne  Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı  Ayhan Can, Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp