Sadece biz mi doğru söylüyoruz ?

admin

fikri_yalin_koseÜlkemizde her ne hikmetse, bariz  hataları  yanlışları, yasa tanımaz görüntüleri ne kadar süsleseniz kabullenen olmuyor. Kısaca kimse “yoğurdum ekşi” demiyor. Savunulan fikirlerin, doğru olabileceği kadar, yanlış da olabileceği gerçeğini bunun demokratik bakış olacağını  bir türlü kabullenemiyoruz.

“Ben söyledimse veya, benim desteklediğim biri söylemişse doğrudur” mantığı bizim insanlarımızla adeta özdeş duruma geldi. Öyle sanıyorum ki, toplum içende huzursuzlukların giderilmesinde ülkede huzur ortamı  yaratılmasının  önündeki en büyük engellerden biri de, bu olsa gerek.

Kendi doğrularımız kadar, başkalarının fikirlerinin de doğrularını kabullensek, bugüne kadar uzlaşılamayan çelişkiler belki de çözüme kavuşacak, ortak noktalar bulunacak. Aileler arasında bitmez tükenmez kavgalar, hatta kan davaları da son bulacak. İnsanlar arasında  Bencilliğin ağır basmasından olsa gerek, bir türlü orta noktalarda fikir birliğine varamıyoruz.

Toplumumuzun bugün için sevgide, saygıda, hoşgörüde odaklanmaya o kadar çok ihtiyacı var ki, güven, sevgi, karşılıklı hoşgörü, kangren haline gelmiş fikirlerden kurtulma, karşımızdakinin yerine kendimizi koyma öfke yenine soğukkanlı düşünme gibi, alışkanlığımız oluşsa. Ülkemizde bugün yaşanan nahoş hadiselerin büyük bölümü tarihe karışmış olacak.

Fakat insanlarımız arasında bu hoşgörüyü bir türlü sağlayamıyoruz. “Ben yerine biz demeyi”  içimize sindiremiyoruz. Aslında demokrasinin de vazgeçilmez kuralı bundan geçmiyor mu?

Sürekli ben diyerek kendi fikrini dikte ettirmeye doğru kabul ettirmeye  çalışmanın ülkede  “totaliterliği” Biz demenin, karşısındakinin fikirlerini dikkate alarak kendi fikirlerimizle harmanlamanın hoşgörülü olmanın ise Demokrasinin çağdaş olmanın  yolunu açtığını, bu ülkede herkes söylemesine söylüyor da, tepeden tabana kadar bu ilkeler bir türlü benimsenmiyor.

“Rabbena hep bana”  anlayışı adeta ruhumuza işlemiş, paylaşmayı, el ele vererek daha güçlü olacağımız inancı bir türlü  gelişmiyor. Türk toplumunun geçmiş tarihinden bu yana ve dinimizce de benimsendiği gibi, en önemli özelliklerinden birinin, hoşgörü, dostluk, kardeşlik dayanışma olduğu herkesçe bilinir.

Son yıllarda baş gösteren hoşgörüsüzlük özellikle siyasiler arasında yaygınlaşan gereksiz sürtüşmeler, kamplaşmalar karşısında İnsanlarımızı  ister istemez “acaba bu en önemli özelliğimiz yok mu oluyor” diye endişeye sevk ediyor.

Aslında tüm dünyanın imrendiği o kadar güzel bir ülkemiz var ki, dost düşman herkes ülkemize hayran. Yurdumuzda dört mevsimi de birden yaşıyoruz.

Dünyada hangi ülke bu oranda güzelliklere sahip? Onu tamamlayan bir başka güzellik ise,  ülkemizin üç  tarafı  denizlerle çevrili, sahillerimizin ayrı güzellik ve özellikleri var. Diğer yandan dünyada eşi benzeri bulunmayan, her döneme ışık tutacak, tarihi dokuyu bulunduran  adeta  cennet gibi  bir ülkede yaşıyoruz.

“Bazı kimliksiz kişiler” bu güzellikleri yok etmek istese, değersiz görseler de,  tüm insanlığa  örnek olacak tarihi  zenginliğe sahibiz. Edirne’miz de ülkemizdeki güzelliklerin merkezinde yer almaktadır. Bu tarih zenginliği, doğa güzelliği insan yapısı nerede var?

Yurdun hangi bölgesine giderseniz gidin, sizi güler yüzle karşılayacak ekmeğini paylaşacak özverili insanlarımızla karşılaşırsınız. Dünya’nın neresinde böyle içten sevgi ve dostluğu görebilirsiniz?

Tüm bu güzelliklerin kıymetini bilelim. Yaksa bu güzellikleri yitirip, sonra ağlayıp sızlasak da bir daha geri gelmez.

Bazı ortak güzelliklerimizin birbiri ardına yok olması, toplumumuzun geleceği açısından hiç de iyi sinyal vermiyor.

 169 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu "sizin Ankara’daki sesiniz olmak istiyorum"

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu aday adaylığını açıkladı.  İl Merkezinde yapılan toplantıya Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, İl Başkanı Oktay Bozkurt, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş, İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkrıkçı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın,İl Genel Meclisi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp