Sadece şikâyetle olmuyor

admin

            Bölgemizde özellikle muhalefet partiye mensup konuşmacılar iktidara yönelik tepkilerini sadece şikâyet etme ile duyurmakla yetiniyorlar.

            Bu amaçla soru önergesi verip veya basın toplantıları ile yakınmalarını kamuoyuna duyuruyorlar.  Ne yazık ki bu şikâyetler o boyutta kalıyor.

Aslında bu yeterli değil, Muhalefetin bu tepkilerini halkın geniş kesimine duyurmak için yaptırım gücü olmalı.

Diyelim tarım kesimi ile ilgili bir yakınmaları oldu. Bunu sorunun gerçek muhatabı köylülerle geniş katılımlı bir toplantıda duyurmaları daha etkili olmaz mı?

            Muhalefet sözcülerinin ve bu partilere mensup kurumlarda yetkili olan kişilerin bu tür etkinlikleri yok, sadece basının karşısına geçip şikâyet etmekle yetiniyorlar.

            Hafta sonunda CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu il merkezinde İl Genel Meclisi üyesi ve Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ile birlikte basın toplantısı yaptı. Burada tarım kesiminin sorunlarını dile getirdi.

            Yıllardır söylenen konuları bir kez daha gündeme getirdi. Buğday fiyatlarının beş yıldan bu yana yerinde saydığını belirtti.

Yine ülkede yağ açığı için yurt dışına yüksek miktarda döviz ödendiğini çiftçilerin desteklenmesi halinde bu paranın yurt içinde kalacağını belirtti.

            Bunlar güzel de, Bu konuda muhalefet partisinin üstelik ana muhalefet partisinin  soru önergesi ve böyle  sadece basın mensuplarının katıldığı toplantının ötesinde  halkın geniş kesimini  etkileyecek bir  duyurma gücü olamaz mı?

Buralarda yapılan açıklamalar sadece orada kalıyor. Daha geniş alana duyurulma imkânı kısıtlı. Önemli olan bu sorunlarla doğrudan ilgili olanların katılacağı toplantılarda kendilerine iletilmesi.

            Ne yazık ki, bu yapılamıyor.

            Bölgemizin en önemli gelir kaynağını yaratan çiftçilerimiz ürünlerinin taban fiyatları düşük olsa da verilen küçük oranda destekleme fiyatları ile avutulmaya devam ediliyor.

Edirne’de tarım kesiminde çalışanların yaşam koşulları gün geçtikçe ağırlaşıyor. Topraktan geçimini sağlayamayanlar malını satarak sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalıyor.

Borç nedeniyle toprakların satıldığı bugüne kadar defalarca dile getirildi.

            Bilinmeyen bir el bölgemizdeki verimli arazileri satın alıyor. Bunu herkes bildiği halde gereken önlemi alma gereğini duymuyor.

Çiftçi kuruluşlarımıza bu konuyu ilettiğimizde” Ne yapalım mal onun istediğini satar yapacak bir şey yok” cevabı ile karşılaşıyoruz.

            Yapılacak  bir şeyler olabilir olmalıdır da.. Çiftçilerin ekmek parası kazandıkları babasının atasının mezarlarının bulunduğu yerlerden koparmanın ne kadar acı olduğunu ancak bu duruma düşenler bilirler.

Zorda kalan tarım kesimi için borçlarında ödeme kolaylığı getirilemez mi?

Çiftçilerimizin köylerde kalmalarını kolaylaştıracak ek gelir imkânları yaratılamaz mı?

            Bölgemizde tarlaların sulama imkânı kısıtlı tarlaların sulanması halinde üreticiler topraklarından iki ürün alabilecek, o zaman geçim şartları kısmen de olsa iyileşecek.

Yine alternatif ürün ekiminin desteklenmesi ile çiftçilerin yaşam koşulları daha da iyileşebilecek.

Bir zamanlar bu topraklarda ipekböcekçiliği yapılıyordu. Çiftçilerin paraya ihtiyacı olduğu bir dönemde ipekböceğinden aldığı para onlara destek oluyordu. Komşumuz Yunanistan’da ipekböcekçiliği devam ediyor bizde yok edildi. Neden?

            Yine bölgemizin en önemli ürünü olan üreticilerin çok yönlü yararlandığı pancar ekimi kısıtlandı şeker fabrikaları satılıyor bunun nedenini kimse sormuyor.

Bölge milletvekillerimiz ve tarım kuruluşlarında yetkili olan zatlar bunları sık sık dele getirmeli,  bu şikâyetler sadece basın kuruluşlarının karşısına çıkarak olmaz.

Çiftçilere bu mağduriyetleri doğrudan iletilmeli, destekleme ile aslında avutuldukları defalarca anlatılmalı,  tarlaların satılmasıyla bölge halkının bu topraklarda amele haline geleceği bunun ne kadar acı olduğu duyurulmalı.

Daha önceleri defalarca yazdım. Bir zamanlar Tekirdağ’da çiftçi mitingi yapılmıştı. Tüm engellere rağmen sadece çiftçilerin ve temsilcilerin katıldığı bu mitinge on binlerce üretici katılmıştı. Burada sadece çiftçi temsilcileri konuşmuştu, siyasilerin konuşmalarına izin verilmemişti.

            Bu miting bölgede çok ses getirdi. Daha sonraları bu tür toplantıların yapılacağı söylendi fakat yukarıdakilerin engellemesi ile bir daha yapılamadı.

Çiftçilerimizi Ankara’da temsil edenler de yeterince savunamıyor. Uzun yıllar koltuklarını koruyanlardan böyle bir hizmet beklenemez.

Onlar sadece koltuklarını korumak peşindedirler. Seçim dönemi yaklaştığında delegeleri sahillerde ağırlayıp yeniden koltuklarında kalmayı başarırlar.

Aslında onların bu saltanatına son verilmesi gerekir.

Bu toplantıda Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün de tarım sorunlarına değindi.

            Bugüne kadar kendisinden defalarca dinlediğimiz konuları bir kez daha tekrarladı. Erdal kardeş; bunlar kâfi değil. Başta bağlı olduğun kurum senin bu söylediklerini ne kadar yerine getiriyor. Gerekli çabayı harcıyor mu sen ondan haber ver.

Birçok tarım kuruluşumuz var söyler misin bugün hangisinin sesi çıkıyor hangi kurum yetkilisi çiftçilerin sorunlarını dile getiriyor.

            Hal böyle olunca, çiftçilerimiz yine kendi sorunlarıyla baş başa kalıyor. Sizler de bu uyarılarınızı söylediğinizle kalıyorsunuz, fazla ses getiremiyorsunuz. Önemli olan en küçük birimden en üst düzeyde yetkililere kadar bu sorunların gündemde tutulması, yoksa böyle münferit tepkiler etkili olmuyor.

Aynı şekilde milletvekilinin çabası da yeterince ses getirmiyor. Önemli olan bundan geniş çiftçi tabanın etkilenmesi başlarına örülen çorabın farkına varmaları.

Bu sağlanmadığı takdirde bu kısır fazla etkili olmayan söylemlerle daha çok zaman tüketiriz. Bu arada bölgemizde tarlaların satışı sahip değiştirmesi devam eder, bizler de laf üretmekle vakit geçiririz…

 70 total views,  2 views today

Next Post

ARSLAN, "lalapaşa gelişmeye hazır bir ilçedir"

Lalapaşa AKP Parti ilçe Başkanı İsmail Arslan parti çalışmaları ve bölgedeki tarım sorunları ile ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  Lalapaşa İlçesinin günden güne gelişen doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi alanına girecek bir ilçe konumuna geleceğini belirterek; “ Bölgemizde ayçiçeği hasadı başladı. Bu ürün bölgemizin en önemli ürünleri arasında yer almaktadır. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp