Safir Koleji Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanından Tatil Önerileri

admin

Yoğun bir eğitim öğretim süreci geçiren öğrencilerin kısa bir tatil sürecinin oluşması ile birlikte boş zamanlarında eğitim sürecine göre bir artış oldu. Tatil, öğrencilerin kendilerini dinlendirebilecekleri aynı zamanda da eksikliklerini giderebilecekleri önemli bir zaman.

Tatile giren çocuklara ebeveynleri olarak eksikliklerini gidermede ve boş zamanlarını değerlendirmede yardımcı ve bir rehber rolü üstlenmemiz gerekli. Bunun için öncelikli olarak çocuklarımız ile iyi bir iletişim kurup ortak bir plan ve çizelge oluşturmalıyız. Çocuklarımızın isteği, yetenekleri ve eksikliklerini belirleyerek işe başlayabiliriz.

Peki Tatilde Neler Yapılmalı?

  1. Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
  2. Ailenizle birlikte tatil yapın.
  3. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.
  4. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.
  5. Konu tekrarı yapın.
  6. Eksik kalan konuları tamamlayın.
  7. Yeni konulara çalışın.
  8. Bolca kitap okuyun.
  9. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
  10. Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb) zaman yaratın.

Tüm bunları yaparken önemli bir kavram da zaman yönetimini sağlamaktır. Zaman yönetimi en genel anlamıyla kendini yönetmek ve boş zamanlarından verim alabilmek olarak tanımlanabilir. Zaman yönetimi; Verimsizliği gidermek, Belirlenen hedeflere ulaşmak, Kariyer gelişimi sağlamak, Görev gereklerini uygun şekilde gerçekleştirmek ve tatilde oluşturduğumuz akademik, sosyal tüm planlar için doğru zaman yönetimini sağlamak olarak tanımlanabilir.

Karşımıza çıkan belli başlı zaman tuzakları ise;  Acelecilik ve kararsızlık, Telefonun ve diğer teknolojik aletlerin kötü kullanımı, Planlanmamış ve ani ziyaretler, Öncelikleri belirlememek, Hedeflerin belirsizliği, Hayır diyememek, Aşırı iletişim. Tüm bunları göz önünde bulunduracak olursak unutulmamalıdır ki verimli ve mutlu bir yarıyıl tatili ikinci döneme hızlı bir başlangıçtır.

 60 total views,  2 views today

Next Post

Günaydın Gurme Açıldı

Cafe, fırın, kasap ve şarküteri konseptini bir mekanda toplayan ilk mekan olma özelliğine sahip Günaydın Gurme Açıldı. Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan tarafından açılışı yapılan  Günaydın  Gurme  hem market özelliğiyle hem de insanların gün boyu vakit geçirebileceği sosyal bir alan olarak göze çarpıyor. 300 kişiye kadar konuk ağırlayabilen mekan, kahvaltı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp