Sağanak Yağmur Edirne’yi felç etti

admin

Edirne’de gece yarısı başlayan ve gün boyunca etkili olan sağanak yağış kenti adeta felç etti. Kentte Devam eden altyapı çalışmalarının bulunduğu Cadde ve sokaklarda çökmeler meydana geldi. Şehrin bir çok noktasında Su taşkınları yaşanırken Alternatif yolların bazı noktaları su birikintileri nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Edirne’de önceki gün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur gün boyunca etkisini sürdürdü. Son yılların en kurak mevsimini yaşayan Edirne’de, yağan yağışlarla birlikte göletler ve Barajlarda yaşanan doluluk oranında artış gözlendi.

Havsa’da Ovalar ve tarlalar suya doydu

Edirne’nin bir çok köyünde etkisini gösteren sağanak yağış, Havsa Arpaç köyünde de tüm ovaları su içinde bıraktı. 3 günden beri aralıksız yağan yağmur sele dönüştü. Birçok yol trafiğe kapandı.

“Oğulpaşa Deresi Taştı”

Etkili sağanak yağış nedeniyle Havsa Oğulpaşa deresinde yaşanan taşma nedeniyle DSİ ve İL ÖZEL İDARİ Ekipleri gün boyunca çalışmalarını sürdürdü. Edirne İl Genel Meclis Başkan Mehmet Gemiş çalışmaları yerinde inceleyerek; “Yoğun yağmur yağışları nedeniyle Oğulpasapaşa deresinde İl Özel İdaresı ve DSİ Ortak Çalışmalarına devam ediyoruz. İl Genel Meclisi Başkanı olarak yerinde incelemelerde bulunarak muhtarımızdan bilgi aldım.”dedi.

“Nehirlerin debisi arttı”
Sağanak yağmur Edirne’de nehirlerdeki su seviyesini de arttırdı. Başta Meriç Nehri olmak üzere Tunca’nın debileri arttı. Meriç nehri son 8 ayın zirvesine çıktı. Kurak bir yıl geçiren Edirne’de son yağışlar bölgedeki su kaynaklarının debilerini artırdı. Meriç Nehri debisi son 8 ayın zirvesine çıktı. Kum adacıkları kayboldu..

Metrekareye 47 kg Yağış düştü
Gece boyunca devam eden sağanak yağış Son 24 saatte metrekareye 47 kilogram yağış düştü. Sağanak yağışın Perşembe gününe kadar etkili olacağı ifade edildi.

 1,001 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE’NİN GURURU EROL HOCAYA MİMAR SİNAN ROTARY KULÜBÜNDEN MESLEK ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ

Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Meslek Üstün Hizmet ödüllerinden ilkini Edirne’nin gururu sevilen isim Prof. Dr. Erol YALNIZ’a verildi.32 sene birbirinden özel başarılarla dolu meslek hayatında hizmet veren Yalnız Ortopedi Uzmanı olarak 20 bin den fazla ameliyat gerçekleştirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü 2020-21 Dönem Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp