SAĞLIK BAKANI DR. MEHMET MÜEZZİNOĞLU’NUN “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” MESAJI

admin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların daha fazla eşitlik, daha fazla kalkınma, daha huzurlu yaşam ve daha fazla saygı özlemlerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Böyle bir gün dolayısıyla kadın sorunlarına ve sorunların çözümü konusunda beklentilere bakıldığında kadınların daha eşitlikçi ve güvenli bir ortamda saygın bir şekilde sosyal hayatın içinde yer almak istediklerini görüyoruz. Kadınlarımızın bu haklı isteklerinin yerine getirilmesindeki en önemli faktörler arasında yer alan eğitim ve sağlıkta çok şükür iyi noktalara gelmiş durumdayız. AK Parti hükümetleri döneminde başlatılan eğitim ve sağlık hamleleri, bu konularda daha fazla sorun yaşayan kırsal kesimdeki kadın ve kız çocuklarımız başta olmak üzere Ülkemizin her bölgesindeki her kesimindeki kadın ve çocuklarımız için umut olmuş onları sağlıklarına ve okullara kavuşturmuştur. Son yıllarda, aile ve sosyal politikalar konusunda atılan adımlar, ülkemiz ekonomisinin dünya ile kıyaslandığında en fazla büyüyen ekonomiler arasında yer alması, genel istihdam artışıyla birlikte kadın istihdamının da artıyor olması Türkiye’yi kadının sosyal ve ekonomik statüsünün güçlendirilmesi noktasında öne çıkarmıştır.

Sağlık insan gücünün çoğunluğunu oluşturan kadınlarımız, sağlıkta ülkemizin göstermiş olduğu başarının da önemli aktörleridir. Sağlığın her alanında başarıyla görev yapan kadınlarımızın bu başarısı fırsat verildiğinde neleri başarabileceklerinin kanıtı niteliğindedir.

AK Parti hükümetleri olarak iktidara geldiğimiz günden itibaren her alanda olduğu gibi kadın haklarının geliştirilmesine yönelik de pek çok ilke imza attık. Cumhuriyet tarihinde ilk defa TBMM’de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bizim zamanımızda kuruldu. Kadınlarımızın pozitif ayırımcılık kapsamına alınması konusunda yoğun çalışmalar yürüttük. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun TBMM’de kabul edildi. Bu Kanun ile şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirler belirlenmiştir.

Kadın sağlığının geliştirilmesine yönelik yine son on yılda önemli adımlar attık. Anne ve bebek sağlığı konusunda yaptığımız çalışmalarla 2002’de yüz binde 64 olan anne ölüm oranını 2011’de 15.5’e indirdik. 2003’te binde 29 olan bebek ölüm hızını da 2011 itibarı ile 7.7’ye düşürdük. 2003’te gebelerin doğum öncesi bakım hizmeti alma oranı yüzde 81 iken 2011’de yüzde 95’lere ulaşmıştır. Yine 2003’te sağlık kuruluşlarında doğum oranı yüzde 78 iken 2011’de yüzde 94’lere çıkmıştır. Başlatmış olduğumuz “Misafir Anne” projesinden yıllık 5 bin anne yararlanmaktadır. Meme ve rahim ağzı kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin erken teşhis ve tedavisi için kurduğumuz KETEM’lerin sayısı 124’e ulaştı.

Maalesef kadına yönelik şiddet hala ülkemiz gündeminde yer almaktadır. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız öncülüğünde Hükümetimizin uygulamaya koyduğu bir dizi tedbir hayata geçirildi- geçirilmeye devam ediliyor. Böylesine karmaşık toplumsal bir sorunun çözümü konusunda sadece hükümetimizin, devletimizin kanunlar çıkarması tedbir alması yeterli olmaz. Burada yine en büyük görev halkımıza, insanımıza düşüyor. “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü düstur edinmiş bir milletin evlatları olarak üstümüze düşeni yapmalı ve hep birlikte kadınlarımıza yönelik gerçekleşen bu ayıptan el birliği ile kurtulmalıyız.

Edirne ve Trakya’dan başlayarak tüm ülke insanımızın bu konuda daha duyarlı olmasını arzu ediyorum. Büyük Önder Atatürk’ün “Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur” sözünü zihinlerimizden çıkarmamalıyız.

Bu vesile ile hayatımızın her alanını küçük dokunuşlarla güzelleştiren ve dünyamızı daha yaşanacak yer haline getiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, saygılar sunuyorum.DSC_1218

 282 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ajans’ın Dünya Kadınlar Günü Dergisi Yayında

Gazetemizin 4. Kuruluş yıldönümü olan 8 Mart gününün aynı zamanda  Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle Edirne Ajansın özel eki olarak sunduğu“ 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü”  adındaki dergimiz okuyucularımızın beğenisini kazandı.   Gazetemizin okuyucularına kültürel hizmet olarak bugüne kadar spor ,İlçelerimizi Tanıyalım,  Okul Başlıyor  ve Kırkpınar ile ilgili  dergileri  okuyucuların beğenisine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp