Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu TÜTAGEM’in Açılışını Yaptı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TÜTAGEM)’nin açılış töreni, 25 Kasım 2013 tarihinde Sağlık Bakanımız Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (5)

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (9)

Törene, Vali Hasan DURUER, Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul TANRIKULU, Ediren Ticaret Borsası Başkanı Özay ÖZTÜRK, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman PİŞKİN ve Prof. Dr. Hüseyin SARIOĞLU’nun yanı sıra Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile çok sayıda konuk katıldı.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (4)

Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK konuşmasında, TÜTAGEM’in açılışıyla akademisyenlerin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve teknolojik alt yapının büyük bölümünün dünya standartlarında sağlanmış olduğunu söyledi. Merkezin, bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılandırdığı analiz desteğiyle bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacağını vurgulayan Prof. Dr. Yener YÖRÜK, ayrıca üreticilerin ürünlerinin başlangıç aşamasında analizlerinin başlayacağını ve son ürün olarak çıktığı noktaya kadar takip edileceğini söyledi. Uluslararası akreditasyona sahip bu laboratuarın analizleriyle, üreticilerin ürünlerinin hak ettiği değere kavuşacağını, markalaşabileceğini ve uluslararası pazara sunulabileceğini dile getirdi.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (6)


mehmet-müezzinoğlu-tütagem (2)

Prof. Dr. Yener YÖRÜK, merkezin sunacağı bir diğer önemli olanağın da araştırma ve geliştirme faaliyetleri olduğunu belirtti. Üniversitemizin çok güçlü olduğu sağlık alanında ilaç geliştirme ve genetik analizler ile merkezde AR-GE faaliyetlerinin yapılabileceğinin altını çizdi. Ayrıca 2014 yılında üniversite hastanemizde başlayacak 3 yıla yaygın 60 milyon liralık kaynak aktarımı için de teşekkür etti.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (3)

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU ise, Trakya Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren bölgede önemli bir güç olduğunu belirtirken, Trakya Üniversitesi’nin yalnızca Edirne ya da Trakya için değil, tüm Balkanlar için önemli bir mihenk taşı olduğunu vurguladı.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (7)

AR-GE ve teknolojik çalışmalara ülkemizde gecikmeli başlandığını belirten Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU, son on yılda AR-GE’ye gerek bütçe gerekse mantalite olarak çok önemli bakış açışı değişikliğini yakaladıklarını ifade etti. Bu bakış açısı değişikliğinin son beş yılda ilaç teknolojilerinde,  ilaç üretiminde, ilaç sanayinde bizi farklı noktalara taşıdığını vurgulayarak, “İnşallah bu anlamda yalnızca ilacı tüketen değil, tüketileni de marka olarak üretebilen bir vizyonu, ülke olarak yakalamış olacağız.” şeklinde konuştu ve “Merkezin, bu bölgede önemli araştırmalarda, önemli gelişmelerde söz sahibi olacağına inanıyorum.”diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Merkezin 1 no’lu anahtarını Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na takdim etti.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (8)

 

Tören, merkezin gezilmesiyle son buldu.

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (11)

mehmet-müezzinoğlu-tütagem

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (10)

mehmet-müezzinoğlu-tütagem (1)

 

 14 total views,  2 views today

Next Post

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 bakanıyla TZOB toplantısına katıldı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Erdoğan, çiftçilere, “yangını söndürmek için hepinizin nefesine ihtiyacımız var” şeklinde seslendi. TZOB Karadeniz Bölge toplantısına, Başbakan Erdoğan ilebirlikte bakanlar Mehdi Eker, Erdoğan Bayraktar, Suat Kılıç, Hayati Yazıcı ve Binali Yıldırım katıldı. Erdoğan; “Yangını söndürmek için hepinizin nefesine ihtiyacımız var” “Türkiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp