Sağlık Bakanı Mimar Sinan Vakfı’nda konferans verdi

admin

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU ‘2015 ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ’ KAPSAMINDA EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI’NDA KONFERANS VERDİ

Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliği ile hazırladığı 2015 Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu oldu. Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’ne gelişinde Vakfın Kurucusu ve Başbakanlık vakıf İnsan Ödülü sahibi Hasan Gümüş, mütevelli heyet başkanı Av. Şükrü Çeşme, mütevelli heyet eski başkanı ve Edirne milletvekili aday adayı Av. Müjdat Kahve ile Vakıf ve akademi yöneticileri tarafından karşılanan Bakan Müezzinoğlu, uluslararası öğrencilere “Sağlık Politikaları Çerçevesinde Yeni Türkiye” konulu bir konferans verdi. Programa Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ve çeşitli daire amirlerinin yanı sıra çok sayıda uluslararası öğrenci katıldı.

Sağlık Bakanı Mimar Sinan Vakfı'nda konferans verdi (3)

 

 

 

 

 

 

 

Konferans öncesinde, Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Koordinatörü ve Danışmanı Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şentürk akademiye dair bilgiler verdi. Şentürk, akademiye 25 farklı ülkeden 95’i kademe, 65’i de ihtisas olmak üzere 160 uluslararası öğrencinin devam ettiğini ve akademinin kademe ve ihtisas programları ile okuma grupları şeklinde işlendiğini, bu çerçevede siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, kültür, sanat, edebiyat, tıp, tarih, sosyoloji, düşünce tarihi, bilim-teknoloji, hukuk, iktisat, sivil toplum, küresel gelişmeler gibi çeşitli alanlarda dersler verilmekte olduğunu, şehir içi ve dışı kültürel geziler tertip edildiğini belirtti.

Programın açılışında konuşan Edirne Mimar Sinan Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Av. Şükrü Çeşme, 1987 yılında kurulan Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın Cumhuriyet döneminde Edirne ve Trakya’da kurulan ilk yeni vakıf olduğunu,  çeyrek asrı aşkın süredir ağırlıklı olarak Trakya ve Balkanlar’da bir “Açık Üniversite” gibi kesintisiz bir biçimde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Bu çerçevede, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın katkılarıyla, iki yıldır Uluslararası Öğrenciler Akademisi’ni yürüttüklerini hatırlatarak “Biz, misafir öğrenci arkadaşlarımızla ilişkilerimizin sadece akademi süresiyle sınırlı değil kalıcı ve devamlı olmasını arzu ediyoruz; arkadaşlarımızı Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nin gölgesinde bulunan Vakfımızda ağırlamaktan her zaman memnuniyet duyacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Mimar Sinan Vakfı'nda konferans verdi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra kürsüye gelen YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, yaklaşık 70.000 uluslararası öğrencinin ülkemizde misafir olarak eğitim gördüğünü belirtti. Köse, İlk uygulaması 2013 yılında Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Sakarya illerinde saygın üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve araştırma merkezleri aracılığı ile gerçekleşen Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile ülkemizde yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesi, ilgi ve çalışma alanlarına göre yeni imkânların sunulması, toplumumuz ve kültürümüzle olan bağlarının güçlendirilmesi, mezuniyetleri sonrasında ülkemiz ile her alanda kalıcı ve sürdürülebilir ilişkilere sahip olmalarının amaçlandığını söyledi.

Köse, ayrıca Uluslarası Öğrenciler Akademisi’nin bu yıl 18 farklı ilde düzenlendiğini ve programlara devam eden öğrencilerin toplamda 4 bine yaklaştığını ve akademinin kademe ve ihtisas programları ile okuma grupları şeklinde yürütüldüğünü belirtti.

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, öğrencilere “Sağlık Politikaları Çerçevesinde Yeni Türkiye” konulu bir konferans verdi.

Bakan Müezzinoğlu, Yunanistan’da yaşarken ana vatan Türkiye’ye kaçarak geldiğini ve 4 yıl “haymatlos” olarak yaşadığını hatırlattı ve “o zaman Edirne’de böyle Mimar Sinan Vakfı gibi size kucak açacak bir kurum yoktu” dedi. Ancak Türkiye’nin geçmişle kıyaslandığında her açıdan çok fazla yol aldığını, mazlum ve mağdur coğrafyaları da sağlık yatırımları açısından desteklediğini belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Elimiz yettiğince, gücümüz yettiğince yanlarında oluyoruz. Merkezinde yatan anlayış nedir? İnsana değerdir, insanı yaşatmadır. Kendi vatandaşımız olmasa bile mağdur ve masumların yanında olmaktır.”

Sağlık Bakanı Mimar Sinan Vakfı'nda konferans verdi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Konferansın ardından öğrencilerden soru alan Bakan Müezzinoğlu, Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Afganistanlı Nakibullah Amani’nin “Sağlığa zararı olan cep telefonlarını yasaklamayı düşünüyor musunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Cep telefonunun yan etkileri olduğuna yönelik kanılar var. Bu yüzden uzun konuşmalar yapılmaması, kulağa yakın görüşmeler yapılmaması, gelişim çağındaki çocukların odasına konulmaması gibi önlemler alınması gerekiyor. Yasaklamaktan ziyade kullanılan her şeyin bilinçli kullanılması gerekiyor. Sağlık okuryazarlığı  önemli. Her şeyin kanununu, yasasını çıkarma, zorlama yoluna gitmeyelim. Bilinçli toplumlar, bunu minimuma kendisi indirir. Kültürlü toplumlar bunu başarırlar. Cep telefonuyla ilgili bilgilendirme kampanyalarını yürütüyoruz. Bunu daha da genişleteceğiz.”

            Program sonunda öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Müezzinoğlu Edirne Mimar Sinan Vakfı’ndan ayrıldı.

 160 total views,  2 views today

Next Post

Bezbaş "ben mücadeleci bir siyasetçiyim"

CHP Edirne Milletvekili aday adayı  Mustafa Bezbaş Radyo Su’da  yayınlanan “ yerel Gündem programına katıldı. Fikri Yalın’ın sunduğu programda konuşan Bezbaş Keşan’ın köylerinden bir çiftçi ailenin çocuğu olduğunu dershane sahibiyim Keşan’da okulların açılışında katkım vardır.               Bugüne kadar sürekli eğitimin içinde oldum. Ben eğitim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp