SAĞLIK BAKANI Müezzinoğluna Edirne’de Büyük ilgi

admin

AW000345SAĞLIK BAKANI Müezzinoğluna  Edirne’de büyük ilgi  

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu Turnikelerde Davul Zurna İle Karşılayan Edirneliler, Tem Otoyolunu Trafiğe Kapattı

Bakan Müezzinoğlu:

 “30 Bin Hekim İhtiyacımız Var. Yıllarca Yök Ve Tabibler Odası Tıp Fakültelerine Yeterince Öğrenci Almadı”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinede yaptığı değişikliğin ardından Sağlık Bakanlığı’na atanan Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’de turnikelerde Kırkpınar davul zurna ekibiyle karşılandı. Bakan Müezzinoğlu, “30 bin hekim ihtiyacımız var. Yıllarca YÖK ve Tabipler Odası tıp fakültelerine yeterince öğrenci almadı” dedi.

Edirne’ye ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu Kırkpınar davul zurna ekibiyle turnikelerde karşılayan Edirneliler, TEM otoyolunu trafiğe kapattı. Coşku ile karşılanan Bakan Müezzinoğlu, ilk olarak Edirne Valiliği’ni ziyaret ederek, Vali Hasan Duruer ile görüştü. Polis merasim mangası tarafından karşılanan Müezzinoğlu, burada yaptığı açıklamada, yıllarca YÖK ve Tabipler Odası’nın baskılarıyla tıp fakültelerine öğrenci alınmadığını ve bu nedenle 30 bin hekim açığı olduğunu söyledi. Bakan Müezzinoğlu, “İki hafta önce Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Sağlık Bakanı olarak Başbakanımızın takdirleriyle bu görevi üstlendim. Öncelikle Rabbim duam hakkını ve hesabını da verebilmeyi nasip etsin. Çünkü sağlık önemli bir alan. Her gün dünya çapında gelişen tıbbi ve teknolojik gelişmeler, 75 milyon Türk milletinin bu hizmetlere çok hızlı ulaşabilmesi adına çok dinamik bir yapı gerektiriyor. Geçtiğimiz on yıllık süreçte bu anlamda dünya çapında örnek gösterilecek bir çalışmayı gösterdi. 75 milyon insanımızın sağlığa ulaşmada hakikaten zaman zaman sıkıntılar vardır, ama milletçe onur duyduğumuz bir süreci başarıyla geçtiğimiz dönemde de değerli Bakanımız Recep Akdağ bey başarıyla getirdi. Biz de bundan sonraki süreçte başarıyla götürür ve ona nasip olan devir teslim bizlere de teslim olur. Edirne milletvekili olarak Edirne adına mutluyum. Bu ülkede bu millet bana çok onurlu sıfatlar, onur duyduğum vasıflar nasip etti. Hekimlikte geldiğim nokta, siyasette milletvekilliği ve bakanlığa geliş yolculuğumda Edirne önemli bir kilometre taşı oldu. Hem doğduğum, büyüdüğüm topraklar ve bölge adına Edirne önemli oldu. Bundan sonra Edirne, Trakya, Balkanlar yalnızca bakanlık çerçevesinde değil, bunun dışındaki tüm konularda bölgenin ve Edirne’nin sorunlarına daha güçlü şekilde hizmet verme gayretinde olacağız” dedi.

 

“YÖK VE TABİPLER ODASI HEKİM FAZLASI VAR DİYE TIP FAKÜLTELERİNE YETERİNCE ÖĞRENCİ ALMADI”

Bir gazetecinin “Özellikle büyük şehirlerde hala hastanelerde kuyruklar oluşuyor. Bununla ilgili girişiminiz olacak mı? Sağlık Bakanı olarak neyi değiştirmek istiyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, “2002 yılında Türkiye’de hekim sayısı 120 bindi, bugün 125 bin. Tıbbi işlem sayısı 96 milyon, bugün 300 milyon. Tıbbi anlamda hekimin vatandaşın hekimle muhataplığı dört misli artmış. Bu dört misli artan muhataplığın, hekim sayısının da yüzde 5 gibi arttığı bir oranla hiç kuyruksuz, sıkıntısız, beklemesiz çözebilmeyi çok arzu ederiz ama şu anda bize 30 bin adet hekim lazım. 10 bin adet pratisyen, 20 bin adet uzman hekim lazım. Yıllardır ne yazık ki bu ülkede gerek Tabip Odası, gerekse YÖK ülkede hekim fazlası var diye bir türlü tıp fakültelerine yeterince öğrenci alınmadı. Son 5 yılda almaya başladı ve şu anda ülke tıbbının hizmetine girmesi için önümüzde en az daha 7-8 yıl var. Dolayısıyla bir taraftan vatandaşımızın sağlığa ulaşımı çok kolaylaşırken, o hizmetleri verecek sayısal nitelikli insanımız ne yazık ki yok. Yabancı uyruklu hekim çalıştırmada kapıları açtık ama orada da yine arzu ettiğimiz, yaraya merhem olacak bir çözüm yok. Aynı hastalık için üç günde, dört tane hekim gezilirse neticede hekimin zamanını alıyorsunuz, bir başka hasta için ayrılacak zamanı almış oluyorsunuz. Bunlarda planlamalar yapılmalı. Zaman zaman salgınlar oluyor, o zamanlarda bir yığılmalar oluyor. Onlar için de tedbir alacağız ama biraz da vatandaşımız sabırlı olacak, iyi niyetli olacak. İnşallah süreci daha iyi götürürüz” diye konuştu.

 

MİMAR SİNAN SALONUNDA ÇOŞKULU KALABALIK

  Müezzinoğlu  Vali Duruer ile  görüşmesinin ardından  Mimar Sinan salonuna geldi burada davul zurna eşliğinde karşılanan  Mezzinoğlu tribünleri dolduran vatandaşlarla selamlaştı. Folklor gösterisi,Güreş ve tekvando gösterisi sonrası  Sağlık Bakanı burada yaptığı konuşmasında zaman zaman duygulu anlar yaşadı ve gözleri yaşardı. Kendisine destek veren herkese teşekkür eden Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü.” Bu milletin bir ferdi olarak,  bu dünyada  bana hizmet etme fırsatı verdi rabbime şükünrler olsun.

     Kentimize hizmeti geçen herkese  Fatih Sultan Mehmet ve Ulu Önder Atatürk’e  şükranlarımı sunarım.

BEN DE İLHAMİ ERTEM OLMAK İSTERİM

   Burası 92 yıl bir İmparatorluğa başkentlik yapmış imparatorluk süresince stratejik kararların verildiği bir kent. Böyle önemli bir kentin vekili olarak rabbime şükranlarımı sunarım. Edirnelileri en yakınımda olanlar kadar seviyorum. Bu kenti kendi zenginlikleri üzerinde inşa edeceğiz. Bu ülkenin ihmal edilen zenginliklerini harekete geçireceğiz. Sporun her dalında özellikle güreşte atılım yapacağız. Spor,kültür,tarih,  turizmini daha güçlü hale getireceğiz. Kentimizi Balkanların sağlık merkezi durumuna getireceğiz,Kentimizin güzel doğası var.  Doğa turizmini geliştirmek zorundayız. Bu kent son yüz yılda çok bedeller ödedi,  bu kentin genlerine sahip çıkacağız.

     El ele vermeli siyasi amaçlarımızı ön plana getirmemeliyiz.Yarın için hayalleri olan bir yerel yönetimi ihtiyacımız vardır.

     Bugün eski bakanlardan İlhami Ertem hürmetle anılıyor.Ben de bir İlhami Ertem olmak amacındayım. Allah bunu bana nasip etsin” dedi

 148 total views,  2 views today

Next Post

Bakan Müezzinoğlu’ndan Yunan Medyasına Uyarı

Bakan Müezzinoğlu’ndan Yunan Medyasına Uyarı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: “Biraz Akıllı Olsalar Krizden Çıkışlarının En Büyük Dinamiklerinin Türkiye Olduğunu Anlayacaklar. Rabbim Onlara Akıllı Olmayı Nasip Etsin”   Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yunan medyasının kendisini “Yunanistan’ı tahrik eden bakan” olarak adlandırdığını ifade ederek, “Biraz akıllı olsalar krizden çıkışlarının en büyük dinamiklerinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp