Sağlık Bakanı’nın Edirne Konuşmaları

admin

Bölgemizin iktidar partisi Milletvekili ayni zamanda Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu Yunanistan temasları sonrasında ilçelerde bir dizi temasların ardından hafta sonunda Edirne’ye geldi.

Bakanımızın Edirne’deki toplantılarda konuşmalarını dinledim. Müezzinoğlu’nun Bakan olduktan sonra çalışma kapsamı daha da genişledi. Bakanlığı döneminde bundan böyle bize düşen pay ne kadar ise onunla yetinmek zorundayız.

Müezzinoğlu Bakan olması nedeniyle Edirne Milletvekilliğinin ötesinde Türkiye’nin Sağlıktan sorumlu bir bakanıdır, ona bu gözle bakıp değerlendirmek gerekir.

    Bazıları bölgemizin tüm sorunlarını Bakana aktarıp çözüm beklentisi içinde. Bunun imkânsız ve zor olduğunu anlamak zorundayız. Her bakanın kendi yetki sınırları içinde yapacağı ve yapamayacağı işleri vardır.

Bölgemizden Bakanlık makamına gidenlerin orada geyik muhabbeti yapma yerine bölgemiz için gerekli somut projelerle gitmeleri gerekir. Ne yazık ki kurum ve kuruluş temsilcilerimiz bir türlü bu alışkanlığı kazanamadı. Bunun için başka illerden örnek almaları gerekir.

     Bakanımızın toplantıda yaptığı konuşmasında kendi bakanlığı çerçevesinde hizmetleri gündeme getirdiğini izledim.  Yunanistan ile sağlık alanında işbirliği yapılacağını, bu ülkedeki hastaneler ile bölgemizdeki sağlık kuruluşlarının kardeş kuruluş ilan edileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanımız bunlar sayesinde Edirne’nin bölgemizin bir sağlık merkezi olabileceğini ima etti, Bu arada Uzunköprü’deki Eskiköy sınır kapısının açılması yolunda gayret gösterileceğini belirtti. Bu aslında iki ülke arasında çözümlenmesi gereken önemli bir sorun. Yıllardır bölge halkına böyle bir müjde pompalanıyor, fakat bir türlü netice alınamıyor.

    Yunanlılar Türkiye ile ilişkilerinde çok katı kurallar uyguluyor. Bunları aşabilmek ise çok güç. Bugüne kadar yapılan işbirliği çalışmalarına baktığımızda yapılan girişimlerde ve sonuçlarında bunu görüyoruz.

Bakanımızın ETSO’da yapılan toplantıda bölgemiz açısından sevindirici, ilimiz kalkınmasına yön verici müjdeli bir haber bekliyorduk. Benim izlediğim kadarı ile hastanelerin kardeş olması Eskiköy kapısı vaadi ve bilinen siyasi söylemlerin dışında somut bir müjdeli haber alamadık.

    Bilindiği gibi Kırkpınar günleri yaklaşıyor. Köprülerimiz kapalı. Selimiye çevresinin restorasyonu için yapay engeller çıkarılıyor. Bakanımız her konuşmasında  “bölgemiz için hiçbir ayrım gözetmeksizin hizmete talip olduk” diyor. Bu hizmetler Edirnelileri kucaklayacak kentimizin adını uluslar arası boyutta duyurabilecek hizmetler. Eksik kalan bir türlü yapılamayan hizmetlerin çabuklaştırılması mahalli yönetimden çok iktidarda olan partiye artı puan getirecek hizmetler olacaktır. 

Meslek kuruluş temsilcilerinin de bulunduğu geniş kapsamlı böyle bir toplantıda Bakanımızdan halkı ferahlatabilecek bir müjdeli haber bekledik. Benim gibi çeşitli partilerden toplantıya katılanlar da böyle bir beklenti içinde odluluklarını söylediler. Sayın Bakanımızın Edirne’yi çok sevdiğini biliyoruz.

Bunu kentimize yapacağı kalıcı hizmetlerle taçlandırmasını bekliyoruz. Makamlar geçicidir. Önemli olan kalıcı hizmet sunmaktır. Daha önceki yıllarda bölgemize unutulmaz hizmet veren Bakanımız İlhami Ertem kentimize çok yararlı hizmet sunduğu için halkın kalbinde taht kurdu.

Bakanımızın da unutulmazlar hanesine girmesini partili partisiz herkes destekler. Sayın Müezzinoğlu Edirne’ye gelen hizmetlerin yeterli olmadığının bilinci içinde olduğunu biliyoruz. Gerek kamuoyundan gerekse parti temsilcilerinden bu yönde yakınmaların olduğu duyumunu alıyoruz. Halkımız Bakanımızdan hamasi nutuklar uzun vadeli vaatler yerine tüm halkı kucaklayabilecek, bugüne kadar el atılmayan sorunları ortadan kaldıracak hizmetler bekliyor.

Vekil olduğunda hizmetleri sınırlı olduğu için yapma gücü az olabilirdi. Bugün bölgemizin bakanıdır. Edirneliler Müezzinoğlunun Bakanlığı döneminde,  Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağın kendi bölgesine yaptığı gibi Edirne’ye de onun benzeri hizmetler bekliyor. Bunlar sadece benim taleplerimden ziyade Edirnelilerin ortak talepleridir.

Sağlık Bakanımız bunları önümüzdeki aylarda önem sırasına göre değerlendireceğine inanıyorum. Bakanımızın da sık sık dile getirdiği gibi Edirne Balkanların yıldızı olmalı. Bu görüntüsü ile söyleneni yansıtmıyor. Mahalli seçimler öncesinde Bakanımızdan sıradan rutin hizmetlerin ötesinde hatırasını uzun yıllar unutmayacağı kalıcı hizmet haberleri bekliyoruz.

 133 total views,  2 views today

Next Post

Müezzinoğlu’dan, Keşan’da Engelli Murat Can Çiçek’e Destek

Sağlık Bakanı ve Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Yunanistan ziyaretinin ardından 00.30 sıralarında, Edirne’nin Keşan ilçesine geldi. Şapçı Prestij Otel’de geceyi geçiren Müezzinoğlu’nu burada Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ile kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile partililer karşıladı. 6 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ KAZA HAKKINDA BİLGİ ALDI Otel lobisinde çay içen Mehmet Müezzinoğlu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp