Sağlık Bakanı’nın veda konuşması

admin

fikri_yalin_koseSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz hafta sonunda Edirne’de katıldığı bir törende duygusal bir konuşma yaptı. Yurdun her tarafının aynı değerde olduğunu Edirne gibi Hakkari’nin de aynı değerde önemde olduğunu söyledi. Bu arada köprülerin aydınlatılması konusunda kendisinin de dahil herkesin ihmali olduğunu kabul etti. Her ne hikmetse bu tür ihmaller parlamenterlerin görevlerinden ayrılacakları veda günlerinde yaptıkları böyle özeleştiri içeren konuşmalarında gündeme geliyor.

Bu da onun benzeri bir veda konuşmasıydı. Bakan’ın “ben her ne kadar Bursa milletvekili olsam da gönlüm Edirne’de”  demesi pek inandırıcı olmuyor. Buradan ayrılan her kim olursa olsun hizmet alanını da oralara o illere yansıtır. Bakan’ın bu sözlerinin temenniden öteye gideceğini sanmıyorum. Biz bu sözleri Kemal Unakıtan’da da  işittik. Unakıtan’a  da sahip çıkamadığımız için Eskişehir’den milletvekili oldu. Daha sonrası malum hizmetlerini o ile aktardı kim ne derse desin bu böyledir .

Genellikle “ gözden ırak olan gönülden de ırak olur” yeter ki, Bakanımızın Edirne’de  başlattığı hizmetler yarım kalmasın zamanında tamamlansın.  Çağrı Merkezi’nde çalışan işçi sayısında azalma olmasın. Onun dışında beklentiler ise hayal olur.

Zira, yeni oluşacak parlamentoda bakanımızın ne konumda olacağı bakan olup olmayacağı  da belli  değil, bunu zamanla göreceğiz. Dileğimiz o ki, seçim döneminde de olsa gecikmeli olarak ele alınan tarihi köprülerin aydınlatılması bir an önce gerçekleşsin insanlarımız geceleri bu köprülerden geçme  eziyetleri  son bulsun.  Bizler de bu görüntülerle ele güne rezil olmaktan kurtulalım.

            Aslında bırakınız, Tunca ve Meriç nehirleri üzerindeki köprülerin aydınlatılmasını, diğer tarihi  köprülerin de aydınlatılması gerekir.

            Geceleri Tunca nehri üzerinden Yeniimaret’e  bağlantı sağlayan Yalnızgöz köprüsünden geceleri insanlarımız  ne zorluklarla geçtiğini  o  mahalleye yaya olarak giden vatandaşlar biliyor.

Aradan uzun süre geçti. Karaağaç yolundaki ormanlık alan su taşkını nedeniyle şu anda sular altında, bu durum bazı ağaçların kurumasına neden olabileceği söyleniyor.

            Edirne’nin en güzel mesire yerinin bu görüntüsü kimseyi rahatsız etmiyor mu? Bazı hizmetlerde mahalli idarelerin imkânları yetersiz kalıyor, böyle durumlarda merkezi idare, devletimizin de devreye girip hizmeti kolaylaştırması gerekmez mi?

Edirne’ye bu konuda gerekli destek sağlanamıyor.

En canlı örnek ortada Sağlık Bakanı Müezzinoğlu dahi böyle önemli hizmeti ancak  seçim dönemindeki veda konuşmasında hatırladı. Peki sorulması gerekmez mi; Bakanımız ve diğer yetkililer tarihi köprülerin karanlık olduğunu veya Edirne’nin taşkınlarda sular altında kaldığını şimdi mi hatırladılar.

Bunlar seçim günlerinin politik beklentisinde dayanan hizmet vaatleri. Öyle de olsa inşallah gerçekleşir bakanımız giderayak Edirne’de bir eser bırakır diyoruz.

  Yine Karaağaç mahallesinden yapılacak kanal da seçim vaadinin kurbanı olmaz ve Edirneliler korkulu rüyadan kurtulurlar. İnsanlar bu güzel vaatleri duyması için illa ki seçim zamanını mı beklemek zorunda,  diğer zamanda bu görevler yerine getirilse olmaz mı?

BÖYLE OLMAMALI

Edirne’deki Kadın Girişimciler Kurulu ile ilgili bir haberde görülen eksiklik bizleri çok üzdü. Uzunköprü Ticaret Odası tarafından gazetemize gönderilen haber metninde eksiklik, çarpıtma olduğu  söylendi. Bu etkinliği organize eden Edirneli Kadın Girişimcilerin Başkanı Elmas Aslan’a yer verilmemesi ve konuşmasının olmamasının faturası bize çıkarılmak istendi. Bizler özellikle ben böyle saygın kurumlardan gelen haberlerin sadece haberde yazım hatasının olup olmadığına bakarım. Onun dışında haberin özünde bir değişiklik yapmak habercilik açısından doğru değildir. Özellikle o kurumun başı olan bayanın konuşmasını yok saymak haber metninden çıkarmayı aklımızın ucundan dahi geçirmeyiz.

Uzunköprü Ticaret Odası’ndan gelen bu  haberin eksikliği metin yanlışlığı  ne acıdır  bize havale edilmek istenmiş.

Bu haber  “Edirne Ajans tarafından değiştirildiği” iddiasında bulunulmuş, bunu yakışıksız ve dayanaksız bir iddia olarak kabul ediyorum ve bu iddiada bulunanların haber metnine bakarak bu iddialarını ispatlamalarını bekliyorum.

Bizler Ticaret Odaları gibi kurumlardan gelen haberleri farklı şekilde sunma bir kısmını silme ve kendimize göre yorumlama hakkını kendimizde görmeyiz. Bunu meslek eteğine yakıştırmayız.  Çok daha önemlisi son yıllarda gelişen ve bölgemiz açısından çok önemli olan kadın girişimcileri  ilgilendiren bir haberde böyle bir tatsızlığın yaşanması  bu toplantıda  kurumun başında olan kişinin konuşması ve adının yok sayılması bizleri de çok üzdü.

Dilerim bu sehven yapılan bir hatadır ve bir daha tekrarı olmaz. Kadınlarımızın iş yaşamında başarıları bizleri de çok mutlu ediyor. Böyle gerekçelerle bu başarının zedelenmesini istemeyiz. Buna neden olan her kimse bir daha böyle hatalara düşmemesini ve bunun faturasının bizlere çıkarılmamasını dileriz.

 118 total views,  2 views today

Next Post

Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanı, ünlü Hungarolog,(Macar Dili ve Edebiyatı)“Prof. Dr Tayyip Gökbilgin ve Edirne” isimli sempozyuma katıldı.               Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin’in oğlu Altay Gökbilgin, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp