Sağlık Bakanlığı’ndan gönderilen 10 ambulans törenle hizmete girdi

admin

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 10 Ambulansın devir teslimi valilikte düzenlenen törenle yapıldı.Törende konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin;Türkiye’de sağlık alanında yapılan reformlardan söz ederek sosyal devletin gereklerinin yerine getirildiğini söyledi.Medeniyetin gereği olarak acil sağlık hizmetlerinin önemine değinen Edirne Valisi  Dursun Ali Şahin, bu bölümde görev yapan sağlık personelinin insanların hayatını kurtarmak için büyük özveri gösterdiklerini belirtti.Asılsız ihbarlarada değinen Vali Şahin” bu şekilde 112 acil hattını meşgul edenler bilsinlerki bir insanın hayatını büyük riske sokuyorlar.Ambulanları boşuna  boşuna oyalamak ve asılsız ihbar, büyük bir duyarsızlık örneğidir.Temennimiz asılsız ihbarların en aza indirilmesi ve sona ermesidir. Edirne’nin tüm ilçelerinde yapılacak hastanelerle Edirnelileri sağlık hizmetine kavuşturacaklarını belirtti.Kan ihtiyacına yönelik olarak Edirne için oluşturulan 2120403 nolu telefonun 7/24 açık olarak hizmet verdiğini açıkladı.Bu telefon ile 15 dakikada istenilen kan ulaştırılmaktadır.”dedi.

AMBULANS TESLİM TÖRENİ (5)

 

 

 

 

 

 

 

Ambulans devir tesliminde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr.A.Muhsin Kişioğlu; “İlimizde Acil Sağlık Hizmetleri 3 Mart 1998 yılında çeşitli sağlık kurumlarında görevli gönüllülük esasına dayalı 16 personel ve sadece bir istasyon ile faaliyete başlamıştır. 2002 yılına kadar yine bir tek istasyon ve maalesef üç ambulans ile il merkezindeki Acil Sağlık Hizmeti talebini karşılamak durumunda kalınmış, ilçeler ve beldeler ise bu hizmetin dışında bırakılmıştır. 2002 yılından itibaren ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de Acil Sağlık Hizmetlerinin önemi doğrultusunda hızlı bir büyüme sürecine girilmiştir. Faaliyete başlandığı 1998 yılında toplam vaka sayımız 648 iken 2014 yılında yaklaşık 30.000’e ulaşılmıştır. 2002 yılından sonra mevcut kaynaklarımız doğrultusunda her geçen gün ihtiyaç duyulan yerleşim yerlerine yeni bir Acil Yardım istasyonu daha açılmıştır. Personel sıkıntısı olan istasyonlarımıza personel tedariki de yapılmış, Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik olarak görev alan sistem içerisindeki çalışanlarımızın bilgi birikimleri, vermiş olduğumuz eğitimler ile en üst seviyeye çıkartılmıştır. 2011 yılından itibaren ambulans filomuzun genişlemesi ile birlikte, hizmet dışı kalan araçlarımız evde bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza evde sağlık hizmeti vermek üzere kullanılmaya başlanmıştır.

AMBULANS TESLİM TÖRENİ (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bugün itibari ile Edirne İli Acil Sağlık Hizmetleri olarak 250’ ye yakın çalışanımız ile yılda yaklaşık 30.000 acil hastaya müdahale etmekteyiz. Acil vakaya varış süremiz 7 dakikaya çekilmiştir. Bu süreyi size şöyle ifade etmek isterim, gelişmiş ülkelerde bir ambulansın olay yerine varış süresi ortalama 10 dakikadır. Edirne 112 olarak bu sürenin de altına inmiş bulunmaktayız. 2015 yılında merkezde ve ilçelerde toplamda 17 Acil Yardım İstasyonumuz bulunmaktadır. Faaliyete geçirdiğimiz yeni istasyonlarla birlikte vakaya varış süremizi daha da kısaltacağız.

AMBULANS TESLİM TÖRENİ (4)

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanımız tarafından şehrimize kazandırılan 9’u Acil Yardım, 1’i Yoğun Bakım ve Obez olmak üzere toplam 10 adet tam teşekküllü acil yardım ambulansının teslim töreni için bulunmaktayız. Bugün Acil Yardım İstasyonlarımıza teslim edeceğimiz araçlarla filomuz toplamda 43 Acil Yardım ambulansına ulaşmaktadır. Ayrıca acil yardım ambulanslarımızın bu yeni araçlarla ortalama yaş aralığı 2 yıla çıkacaktır.” dedi. Daha sonra Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ambulansların anahtarlarını oluşturulan ekiplere teslim etti. Vali Dursun Ali Şahin ilk ambulansa binerek hizmet stardını verdi.

AMBULANS TESLİM TÖRENİ (1)

 

 

 

 

 

AMBULANS TESLİM TÖRENİ (2)

 11 total views,  2 views today

Next Post

Birleşik Kamu İş ve bileşenlerinden ziyaret

Edirne Eğitim İş Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı yaptığı açıklamada şunları söyledi. “SYRIZA bütün dünyaya dedi ki “toplumun tüm katmanları bir araya gelmedikçe zafer bir rüyadan ibarettir.”  Yunanistan’a komşu il olarak biz Edirne’ye düşen görev de yanı başımızdaki bu rüzgârın yönünü ülkemize çevirmektir. Birleşik  Kamu İŞ Genel Merkez Özlük, Hukuk ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp