SAĞLIK BAKINININ DUYGULU KONUŞMASI

admin

           SAĞLIK BAKINININ DUYGULU KONUŞMASI

 Edirne AK Parti Milletvekili ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  ilk kez Bakan olarak Edirne’yi ziyaret etti.

  Müezzinoğlu’nu Edirne’de coşkulu bir kalabalık karşıladı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  Mimar Sinan Salonunda    gerçekten dengeli ve duygulu bir konuşma yaptı  konuşmasında siyasi söylemleri ön planda değildi.

     Sevgiden, dostluktan, birlik ve beraberlikten, Edirne’nin ancak el ele verilerek  kalkınabileceğini gündeme getirdi.

     Bunun için de Edirneli işadamlarına uyarıda bulunarak, bu kalkınmada üzerlerine düşeni yapmalarını, aksi takdirde birilerinin bu görevi yerine getireceği konusuna dikkat çekti. Edirne’de kendisine destek veren ve vermeyen herkese teşekkür ederek  demokrat uygar  bir tavır sergiledi.  Bu duygulu konuşmaları yaptığı  sırada  bir ara  gözleri yaşardı.

     Bakanlık Müezzinoğlu’na farklı bir kişilik kazandırmış. Bakan  bu  konuşmaları ile bir siyasiden çok,  tüm halkı kucaklayacak söylemleri ile  partili ve partisiz herkesin  dikkatini çekti.

    Dilerim partililer de bu konuşmalarından ders  çıkararak   bu doğrultuda siyasi çalışmalarına ağırlık verirler. Bakan, öncelikli olarak Hızlı Tren konusu ile Hava alanını gündeme getirdi. Aslında ilimizde bunlardan önce yapılması gereken çok daha farklı işler olması gerekirdi.

    Bu arada vatandaşlarımızın toplantının dağılma sırasında belirttiği gibi “bölgemiz bir tarım bölgesi hiç olmazsa birkaç sözcükle tarım kesiminin sorunlarını dile getirebilirdi. O her ne kadar Sağlık Bakanı olsa da bizim bütün sorunlarımızı ileteceğimiz bu konularda faydalı olabilecek bir bakanımız”  diye sitem etmelerinde haklılık payı vardı. Kuşkusuz Demiryolu ve Havayolu çok önemli onun ötesinde Kentten göçü önleyecek istihdam, iş imkanları yaratılması da çok önemli. Dilerim  önümüzdeki  günlerde Bakan’ımızın bu konuda müjdeleri olabilecektir. Eski Sağlık Bakanımız Prof Dr. Recep Akdağ’ın Erzurum’a  iş alanı yaratma konusundaki katkıları biliniyor.

    Her Bakan tüm ülkenin bakanı olmasına karşın, bugüne kadar uygulamalarda göründüğü gibi,  her Bakan önceleri kendi ilindeki  konuları ele almaları ona çözüm bulmaları  gelenek haline gelmiştir.

    Bakanlarımızın kendi bölgeleri için çalışmalarını dikkate aldığımızda bunu görebiliriz. Bu arada Bakanımız Müezzinoğlu çok iddialı bir söz söyledi.” Bugüne kadar Edirne kendi bölgesinden iki bakan gördü. Bunlardan rahmetli İlhami Ertem bugün saygı ile anılıyor. Ben de İlhami Ertem gibi olmak isterim” dedi. Hepimizin dileği bu. Edirne halkı kendisine hizmet edeni hiçbir zaman  unutmaz.

     İlhami Ertem’i de  yaptığı hizmetleri nedeniyle unutmamaktadır. Her zaman mahalli hizmetlerle  Devlet hizmetleri orantılı bir şekilde yürümeli, Bugün bazı tarihi eserlerimizin restorasyonu geciktiriliyorsa  bu Devletin ihmalidir. Aynı şekilde  Sağlık Müzesi önündeki kaldırım, Anıtlar Kurulu  isteği doğrultusunda sökülmüş bugün yağmur yağdığında göl haline geliyorsa, bu da  devletimizin katkısı ile onarılacaktır. Mahalli yönetimlerin işlerini daha seri yapmalarını sağlamak yapmadıkları takdirde gerekli yaptırımları uygulamak yine devletimizin görevi olmalıdır.

     Bakanımız birbiri ardına müjdeler sıraladı. Kırkpınar’ın uluslararası boyuta ulaşması, bölgeden daha çok güreşçi yetişmesini sağlamak diğer, spor dallarının desteklenmesi konusunda olumlu yaklaşımını vurguladı. Bunlar bölgemizin gelişmesi açısından önemli tespitler.

    Balkanların en önemli kenti olacaksak, el ele verilerek çalışılması gereğini defalarca vurgulaması bölgemiz girişimcileri açısından çok önemli bir uyarıydı.

 Bakanımız bu arada Mahalli basının önemine  de değindi. Yerel basının  bölgenin kalkınmasında önderlik yapmasını  gereksiz konularla uğraşmaması gerektiği uyarısında  bulundu. 

   Bunda kuşkusuz haklılık payı var. Yalnız  şöyle gazete arşivlerine göz atıldığında, mahalli basının bu görevini  büyük oranda yerine getirdiği görülecektir. Mahalli basınımızın büyük bölümü zor koşullarda varlığını sürdürüyor. Mahalli  basından  bu hizmeti beklemenin yanında  acaba mahalli gazeteler ne şartlarda varlığını sürdürüyor diye soran yok. Yerel basının her geçen gün daha çok önem kazandığını politikacılarımız kendi ağızları ile ifade ediyorlar. Yerel yayın organları her türlü olumsuzluğa  zor şartlara rağmen bölgesindeki haberleri genellikle objektif olarak yansıtma gayreti içindedir.

    Ulusal dediğimiz basın gibi alengirli yolları pek  beceremiyor. Bakanımız Edirne’ye geldi. Bu arada önemli temaslarda bulundu, kendi kentine gelmesi önemli bir haber olması gerekirdi .Ne yazık ki bu magazin haber kadar ulusal yayın organlarında yer bulmadı. Bu daha mahalli basının önemini anlatmaya yeterli  olmuyor mu? Gelişen teknoloji, internet haberciliğinin gelişmesi ile mahalli basın yayın organlarının önemi daha da artacaktır.

       Özetlemek gerekirse, Sağlık Bakanımız Müezzinoğlu Edirne’den mutlu ayrıldı, gözlerinden bunu sezdik. Dilerim bu moral Edirne’ye yapılacak hizmetleri tetikler, kentimizin çehresi değişir.

O zaman Müezzinoğlunun  da iddia ettiği gibi kentimiz bir marka kent haline, Balkanların yaldızı ve merkezi olan bir şehir haline dönüşür. Bu yolda çalışmalara kimsenin itirazı olamaz.    

 209 total views,  2 views today

Next Post

TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu İşten Çıkarılmaları Gündeme Getirdi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne İl Koordinasyon Kurul adına yazılı bir açıklama yapan TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Nihat Çolak, 31 Aralık 2012 tarihinden itibaren bekledikleri İl Özel İdaresi personel hareketliliğinin arzu edilen haliyle sonuçlanmadığını kaydetti. Çolak yazılı bir açıklama […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp