Sağlık Sendikaları ve Çalışanları Ayakta! “Üzgünüz, Kırgınız, İsyandayız”

admin

02 Şubat 2018 tarihinde saat: 22:30 civarında Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi girişinde Nöbetçi Hekim Dr. Tuba ÇIKMAZ’ı ciddi bir şekilde darp eden ve saldıran hasta yakınlarına tepki yağmaya devam ediyor.

Murat Devlet Hastanesi önünde toplanan Sağlık çalışanları, Edirne Tabip Odası, SES, SAĞLIKSEN, Türk Sağlık-Sen, Aile hekimleri derneği, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Sağlık Örgütlerinin üyeleri, Dr. Tuba Çıkmaz’ın meslektaşları olayı protesto ederek kınama mesajı yayınladı. Burada ilk olarak konuşma yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu; Bu saldırıyı Protesto etmek ve farkındalığımızı belirtmek için bugün buradayız. Sağlık hizmeti verirken kendimizden, ailelerimizden ödün veriyoruz. Yaşamı savunan, hayatı ve sağlığı savunan meslek erbabı olarak ta gerçekten çok zor bir durumdayız.

Tanrıkulu; “Edirne’de böyle şeyleri yaşamayı hiç düşünmedik”

Bu şiddet artık sona ersin. Biz biliyoruz ki Edirne’de yaşayan herkes bu olayı şaşkınlık içerisinde ve üzüntüyle izliyor. Edirne’de böyle şeyleri yaşamayı hiç düşünmedik. Her zaman övündüğümüz Sağlık hizmeti Edirne’de en üst seviyelerde. Bundan her zaman gurur duyduk. Buradaki bütün sivil Toplum Örgütleri, sendikalar, ve meslek örgütleriyle birlikte Doktor hanıma yapılan bu şiddeti kınıyoruz ve üzgünüz. Bir daha olmasın için uğraşıyoruz. Türkiye’nin her yerinden doktor hanıma çiçekler ve mesajlar geldi. Tüm Türkiye bu olayı şiddetle kınadı. Bu son olsun. Bir daha da böyle bir şiddeti yaşamayalım.” dedi.

Daha sonra Edirne Tabip Odası’nın basın açıklamasını yapan Alper Eker, Son yıllarda Sağlık çalışanlarına yönelik olan şiddetin bu boyutlara varması kaygı ve endişe vericidir. Sadece kayıtlı olanlar üzerinden bir değerlendirme yapıldığında bile Türkiye’de günde 31 sağlık çalışanının sağlık hizmeti sunulan alanlarda şiddete maruz kaldığı görülmektedir. Sağlık alanındaki şiddet ister fiziksel, ister sözlü, ister psikolojik olsun sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında ciddi bir sorun ve hekimler ve sağlık çalışanları açısından mesleki bir risk haline dönüşmüştür.

“Sağlık şiddet yasa tasarısı gündeme alınıp kanunlaşmalıdır”

Kendini güvende hissetmeyen bir meslek grubu haline geldik. Oysa ki hizmet verdiğimiz hastaneler, aciller, aile sağlığı merkezleri bizim en korunaklı yerlerimiz olmalıdır. Hastalara şifa dağıtırken kendi güvenliğimizden endişe etmemeliyiz.

Artık biz sağlık çalışanları çalıştığımız yerlerde kendimizi güven ve huzur içinde hissetmek istiyoruz. Bunun sağlanması da sağlık yöneticilerinin hedefi ve önceliği olmalıdır. Evlerimizden fazla vakit geçirdiğimiz çalışma alanlarının koşullarını sağlamak ta yine yöneticilerin sorumluluğudur. Bir an önce Sağlık şiddet yasa tasarısı gündeme alınıp kanunlaşmalıdır.    Varılan bu noktada geçmiş olsun demek, kınamak yetersiz kalmaktadır. Kınamayı ve geçmiş olsun demeyi artık kabul etmiyoruz.

Hastanemizde yaşanan bu son olay bize göstermektedir ki;

  • Artık şiddet olayları güvenli olması gereken ünitelere kadar ulaşmıştır.
  • Beyaz kod uygulamasının ciddi bir şekilde yetkin kişilerce değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • Hastane güvenlik sistemleri bizlerin de görüşleri alınarak yeniden oluşturulmalıdır.
  • Sağlık çalışanları problem yaşadıkları hasta ve hasta yakınları ile bir başına karşı karşıya bırakılmamalıdır. Kendi kaderlerine terk edilememelidir.
  • Hekim ve Sağlık çalışanları, yöneticilerinin kendi yanlarında olduklarını hissetmelidirler.
  • Hekimlerin ve Sağlık çalışanlarının fikirleri, görüşleri vermiş olduğu uyarı ve önerileri vakit kaybetmeden ciddiyetle ele alınıp uygulamaya geçilmelidir.

Dr. Tuba ÇIKMAZ yalnız değildir. Meslektaşlarımızla her zaman dayanışma içindeyiz. Bu anlamda şiddetin olduğu ortamda hizmetin verilemeyeceğini biliyoruz. Yaşanan bu şiddet olayının akıbetinin takipçisi olduğumuzu belirtir tekrar böyle bir olay yaşanmamasını umuyoruz.” Dedi. Daha sonra toplanan grup tarafından “sağlıkta Şiddete HAYIR” sloganları atılarak Dr. Tuba ÇIKMAZ ‘a yapılan saldırı alkışlarla protesto edildi.

 

Saraçoğlu; “Hastaları müşteri olarak kabul eden Sağlıkta dönüşüm programı şiddeti arttırmıştır”

 

Sağlıkta şiddete sessiz kalmayacaklarının altını çizerek ifade eden Türk Tabipleri Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu adına Halk Sağlığı Dalında görevli Dr. Gamze Varol Saraçoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Edirne Devlet Hastanesi Göğüs hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba ÇIKMAZ 02 Şubat 2018 akşamı görev başındayken 2 hasta yakını kadın tarafından saldırıya uğramış ve yaralanmaları nedeniyle tedavi altına alınmıştır. Biliyoruz ki Sağlık hizmeti veren kurum ve kişilere yönelik öfke kaynağının sağlık sisteminin dönüştürülmesinden almaktadır. Hastaları müşteri olarak kabul eden Sağlıkta dönüşüm programı sorası sağlıkta tırmanışa geçen şiddet oranları Sağlık Bakanlığı’nın Hukuk Müşavirliğince zaten kayıtlara geçmiştir. Örnek olarak 2013’te 10.715 iken 2017’de artarak 13.681’i bulmuştur ve bunlar resmi rakamlardır. Oysa bu resmi rakamlar sadece bilenen ve kayıt altına alınan kısımları oluşturmaktadır. Çünkü Sağlık çalışanları tüm diğer işlerden 16 kez daha riskli ortamlarda çalışmaktadırlar ve fiziksel şiddet dışında yaygın olarak sözel şiddete de uğramaktadırlar. Bir hekim neredeyse ancak canına kast edildiği anda bu durumu bildirmektedir. Aslında gerçekte şiddet çok daha fazla yaygındır. Yasal düzenlemeler sağlık çalışanları ve hekimlere yönelen şiddeti engelleyecek düzeyde değildir. Hastalarımızın iyiliği ve esenliğini sağlamak için ant içerek yola çıktığımız meslek hayatımızda bizden her gün 100 hasta görmemizi ve en fazla 10 dakika ayırmamızı isterlerse sanıyorum vatandaşın hekimlere yönelik şiddetin kaynağını anlamak çokta güç değildir” dedi.

 64 total views,  2 views today

Next Post

Mustafa Tavukçu; “Üyelerimize daha iyi hizmet için Beyaz Liste”

11 Şubat 2018 Pazar günü gerçekleşecek olan Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Genel Kurulunda Başkanlığa Aday olan Mustafa Tavukçu seçime gireceği Beyaz Liste’de yer alan ekibini ve projelerini basın toplantısı düzenleyerek anlattı. Yeni Sanayi Sitesi Sosyal tesisleri yanında açtıkları seçim İrtibat bürosunda ekibiyle birlikte Basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Adayı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp