Sağlıklı toplum mu oluyoruz ?

admin

fikri_yalin_koseDünyada gelişen teknoloji ile ülkemizde ortalama insan yaşamı seksenlere uzandı. Bu aslında olumlu bir gelişme. İnsanların dünyadaki misafirliğinin uzun sürmesi çocukları, torunları ile yaşaması, onlarım mutluluklarını  görmesi, yaşamının son dönemlerini huzur içinde geçirmesi çok güzel; o zaman sormak gerekir, böyle yediğimizin içtiğimizin belirsiz sağlıksız yiyeceklerin kol gezdiği, adeta mayın tarlasında yaşar gibi yaşanılan bir ortamda sağlığımızı nasıl koruyacağız.

Hangi yiyeceklerin insan yaşamı için yararlı olduğunu belirleyeceğiz. Dış pazarlardan geri gönderilen yiyeceklerin iç pazarda satıldığı, giyeceklerin dahi hastalık aşıladığı şüphesi olan piyasalarda yeterli denetimi yapılmayan çarşı ve pazarlardan alınan ürünlerin bize hastalık aşılamayacağını nasıl garanti vereceğiz.

10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günün nedeniyle Edirne Kamu Hastaneleri Müdürlüğünce hafta sonunda kısmi muayeneden geçirildik, sağ olsunlar.

Aslında en önemli uzvumuz kafamızın da kontrolden geçirilmesi ne kadar tahtamızın eksik olduğunun belirlenmesi gerekirdi. Zira bu çetrefil ortam insanlarda sağlıklı düşünmeden uzaklaştırıyor. Doğrunun yanlış gibi sunulduğu bir ortamda neyin faydalı neyin zararlı olduğunu kestirebilmek çok zor. Onun için bize en lüzumlu olan  muayene  beynimizin kontrolden geçirilmesi olmalıydı.

Şaka bir yana, o muayene sırasında da belirttiğim gibi biz tesadüfen yaşayan bir toplumuz. Her ne kadar “Sağlık kontrolünden geçin” diye uyarılar yapılsa da biz millet olarak iyice hastalanmadan halsiz düşmeden hastaneye gitmiyoruz. Bu bizim millet olarak alışkanlığımız. Hastaneye gittiğimizde de çoğu kez iş işten geçmiş ecelimiz yaklaşmış oluyor.

O olmasa da daha sonraki ömrümüz ev ile hastane arasında mekik dokuyoruz. Onun için bizim halkımıza sağlık için uyarılardan çok, “çat kapı” evlere gidilerek, insanlarımızın sağlık durumları belirlenmeli. Öyle, sağlık konusunda çağrı yaparak sağa sola afişler asma ile insanlarımız doktora gitmiyor. Onun sonucunda da bakıyoruz hastanelerimiz her gün ağzına kadar hastalarla dolu.

Böyle sağlık kurumları tıka basa dolu olan bir toplumun sağlıklı olduğunu kabul edebilir miyiz? Bir başka ifadeyle hastane ile evi arasında gelip giden hastalıkla boğuşan sağlığını yarı yarıya yitiren insanların  yoğun olarak bulunduğu bir toplumda  ömrün uzamasının ne yararı olur.

Kim ne derse desin, özellikle beslenme yoluyla ve kirli ortamdan kaynaklanan hastalıklar toplumun her yaşta ölümle yüz yüze gelmesine neden oluyor. Edirne gibi nüfusu yüz elli bini bulmayan bir ilde Tıp Fakültesi Hastanesinde kanser tedavisi amacı ile kurulan    iki onkoloji bölümünün bulunması o ilin  aslında önemli ve ölümcül  hastalıkların yoğun olduğu bir bölge  olduğunun göstergesi değil midir?

Böyle önemli  hastalıkların bulunduğu hastanelere gittiğinizde  insan yaşamından soğuyor. Hayatının baharında gençlerin ölümle pençeleştiğini, ecelini beklediklerini görmek insanı kahrediyor. Şöyle kalkınıyoruz, ekonomimiz bu seviyede diye övünmenin ötesinde insanlarımızın sağlıkları ile ilgili her türlü önlemin alınması ve halkın yaşamı süresince yiyeceğine içeceğine güveneceği bir ortamın oluşturulması daha elzem değil midir?

Sağlıksız bir toplumun ekonomisi gelişmiş bunun kime yararı olur. Osmanlı Devletinin en güçlü hükümdarı sağlığın saltanattan daha önemli olduğunu ifade etmek için “ Halk içinde muteber bir nesne  yok  devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözleri ile Kanuni Sultan Süleyman sağlığın ne denli önemli olduğunu ifade etmiş.

Çevremizde doğal yiyeceklerin günden güne yük olduğu hormonlu yiyecek pazarının genişlediği  bir ortamda insanların sağlıklı kalmasını nasıl bekleyebiliriz. Ülkemizde şeker fabrikaları bir bir kapatıldı. Pancar ekim alanları yok oldu.

Halkın tatlandırıcı olarak pancar şekeri yerine mısırdan elde edilen tatlandırıcıyı kullanması teşvik ediliyor. Bu tatlandırıcının obez insanların artmasına neden olduğunu bu işin uzmanları söylüyor. Mısırdan elde edilen tatlandırıcı kullanımı teşvik edilerek  adeta Türk insanının da Amerika’da olduğu gibi yüksek kilolu olması şişmanlaması  mı isteniyor?.

            Nereden bakarsanız bakın dünyada gelişen ekonomik koşullar kar amaçladığı için insan sağlığı dikkate alınmıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler sömürge ülkelerin ürünlerinin deneme alanı  olmaktan çıkıp,  kendi kaynakları ve kendi kuralları ile yaşadığı zaman sağlıklı bir toplum olabiliriz. O zaman da uzun yaşamımız  sağlık içinde geçer.       

ÖZLÜ SÖZLER

   Adalet ortadan kalkarsa, insan hayatına değer verecek  bir şey kalmaz.

                                  İ. KANT

 17 total views,  2 views today

Next Post

HİMYAÇ-DER & EBED el ele

HİMYAÇ-DER Edirne Şubesi’ne (Himaye’ye Muhtaç Yaşlı, Çocuk ve Kadınlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği),  üyelik başvurusu yapan Edirne Diş Hastanesi Dt. Mustafa Ertekin, Emekli Yarbay Erol Boldan, Sevil Ünal ve Sinan Oktel’in kabulleri toplantısında EBED’den (Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği) teşekkür belgesi alındı, Osmanlı Arması tablosu hediye edildi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp