‘‘SAĞLIKTA ENGELLERİ KALDIRIYORUZ’’

admin

            Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, kent merkezinde faaliyet gösteren engelli derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek yılda dört kez olmak üzere üç ayda bir planlanan toplantının 3’üncüsünü gerçekleştirdi.    Edirne Engelli Gönüllüleri Derneğinde gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP’in eşi Dr. Ayten CANALP Hanımefendi, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. M. İshak YILDIRIM, Başkan Yardımcısı Op.Dr. Eyüp KAHYA ve Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul TANRIKULU, Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil ERKENCİLER Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Mübesser YOLALMAZ, Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef DURNA, Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş ve dernek üyeleri katıldılar.

            Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, kent merkezinde faaliyet gösteren engelli derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek yılda dört kez olmak üzere üç ayda bir planlanan toplantının 3’üncüsünü gerçekleştirdi.                                                                      

           Edirne Engelli Gönüllüleri Derneğinde gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP’in eşi Dr. Ayten CANALP Hanımefendi, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. M. İshak YILDIRIM, Başkan Yardımcısı Op.Dr. Eyüp KAHYA ve Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul TANRIKULU, Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil ERKENCİLER Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Mübesser YOLALMAZ, Dünyam Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Sedef DURNA, Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş ve dernek üyeleri katıldılar.

        Açılış konuşmasına dernek temsilcileri ve üyeleri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Sayın Dr. Ayten CANALP Hanımefendi “Amacımız sizlerin talep ve önerilerinizle engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları sosyal yaşamın akışında tutmaktır. Değerli katılımlarınız ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

          Konuşmasına dernek temsilcilerine teşekkür ederek başlayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, engelli bireylerin ve derneklerinin her zaman yanında olduklarını ifade ederek şunları söyledi;

         ‘Sağlık Bakanlığımızın belirlediği standartlar çerçevesinde engellilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. ‘Birlikten Güç Doğar’ sloganından hareket ederek, bizler bu manada bugün burada bir araya geldik ve bundan sonra da hep birlikte devamını getireceğiz. Hastanelerimizde sağlık hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, danışmanlık ve refakat desteğinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için engelli düzenlemelerine yönelik çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Ayrıca danışma karşılama yönlendirme personelimiz ile birlikte tüm servis sorumlu hemşirelerimiz işaret dili eğitimi aldı. Birlikte ortak çalışmalar yapmanın koordinasyonun sağlanması, iletişimin güçlenmesi ve bundan sonra yapılacak olan ortak çalışmalar ile sorunların erken tespiti ve hızla çözüme kavuşması için çok yararlı olacağını düşünüyorum.  Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur. Engelsiz bir Edirne, engelsiz bir Türkiye hedefimize ulaşmak için, İl Sağlık Müdürlüğü,  Edirne Belediyesi ve Engelli derneklerimiz ile birlikte el ele veriyoruz. Edirne ilimizde, engelliler alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımız ile İl Sağlık Müdürlüğümüzün iş birliği yaparak birlik ve beraberlik içinde bir araya gelmesi bu alandaki duyarlılığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Değerli katılımlarınız ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum”

           Engelliler haftasında dernek üyeleri tarafından yazılan mektubu okuyan Dr. Ali Cengiz KALKAN; “Mektupta ifade edilen sitemlerle ilgili olarak biz payımıza düşenler konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğiz, sizler bizlere isteklerinizi söyleyin, sağlık hizmetlerinden faydalanırken yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa zorlukları birlikte çözelim sizlerin önerileri fikirleri bizim için çok kıymetli” dedi.

             Dr. Ayten CANALP Hanımefendi ve Dr. Ali Cengiz KALKAN, engellilere yönelik yürütülen çalışmaların amacına uygun olarak yürütülmesi  için bir araya geldiği engelli dernekleri yöneticilerinin, engellilerin sosyal hayata katılımı ile ilgili fikir ve önerilerini aldı. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirler alarak, bu alanda  politikalar üretmek ve engelli bireylerin yaşam standartlarını yükseltici projeleri uygulamaya devam edeceklerini belirttiler.

         Toplantıda söz alan dernek yöneticileri de memnuniyetlerini dile getirerek, diğer sorunları ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulundular. Bundan sonraki faaliyetlerin ortak bir yapıda gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, işbirliği ve birlikte çalışmanın gerekliliğini belirttiler ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN’ ın önerisi ile 3 ayda bir yapılan toplantının 2 ayda bir yapılması kararlaştırıldı.

 591 total views,  2 views today

Next Post

VİYOLONSEL TOPLULUĞU, ÇELLİST BENYAMİN SÖNMEZ ANISINA DÜZENLENEN FESTİVALDE SAHNE ALDI

Genç yaşta uluslararası üne kavuşan Viyolenselin Paganini’si, Çello’nun Prensi gibi isimlerle anılan ve genç yaşta geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu yaşama veda eden Çellist Benyamin Sönmez anısına 27-29 Haziran 2019 tarihleri arasında Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali düzenlendi. Düzenlenen klasik müzik festivaline Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarından Dr. Öğr. Üyesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp