SAĞLIKTA TASARRUF OLMAMALI

admin

Tarihi kentimiz Edirne’de sağlık hizmeti sunacak yeterince devlet ve özel hastanelerimiz var. Bu kurumlarımız halkımıza en iyi hizmetleri sunma çabasında. Bir yakınımız hastalandığında veya hastalandığımızda sağlık hizmetindeki kaliteyi rahatlıkla görebiliyoruz. Hastanelerimiz teknik donanımı ve hizmet kalitesi açısından her geçen yıl daha çağdaş hizmet sunuyor.

Bölgemizde sağlık alanında en kapsamlı hizmet sunan hastanelerimizin başında ise T.Ü Eğitim ve Araştırma Hastanesi geliyor. Bu köklü sağlık kurumumuzda çalışan hekimler ve diğer personelimiz hizmetlerinde cansiperane gayret gösteriyorlar. Bu özverileri nedeniyle kendilerini kutlamak gerektiği kanısındayım. Bir hasta geldiği zaman sağlığı ile ilgili tüm tetkikleri yaparak sağlık problemlerine en kapsamlı teşhisi koyuyorlar.

Bu arada özel hastanelerimiz de hizmetten geri kalmıyor imkânları oranında çözebilecekleri sorunları kendi kurumlarında çözüyor.

Eğer çözümlenemeyecek sağlık sorunları varsa anında TIP Fakültesi veya bir başka sağlık kurumuna sevkinde yardımcı oluyorlar. Böyle bir sağlık dayanışması olması insanlarımızın sağlık güvenceleri açısından çok anlamlı ve güven verici bir durum. Ben bunu kendi yakınımın hastalığında yaşadım. Kurumlarımız yetkililerini bu ortak dayanışmaları nedeniyle kutluyorum.

Bu arada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Özellikle Tıp Fakülte’mizde yeterli ara eleman olmadığına tanık oldum.  Bu durum hastane hizmetlerinde daha ziyade hafta sonlarında bu büyük sıkıntı yaratıyor.

Az sayıda çalışan eleman insanüstü gayretle görev yapıyor.”SAĞLIKTA TASARRF OLMAMALI” Bu dünyanın her yerinde değişmez genel kuraldır. Yeri geldiğinde insan sağlığının her değerin üzerinde olduğunu savunanların hastanelerimizin bu tür ihtiyaçlarında kısıtlamaya gitmemeleri gerekir. Allah esirgesin bu imkânsızlık hizmetin gecikmesine ve ölümlere neden olsa bunun suçlusu kim olacak. Tıp Fakülte’mizin hemşire ve hizmetli elemanı sıkıntısı olduğu uzun süreden bu yana şikayet konusu oluyor.

   Bu hastanemize Trakya’nın dört bir yöresinden tedavi amacıyla hastalarımız geliyor. Diyebiliriz ki,  bölgemizin en donanımlı hastanesi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanemiz. Geniş kapsamlı hizmeti dikkate alınarak Bu kuruluşumuzun  gerekli eleman ihtiyacının   karşılanması gerekmez mi ?

Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu konuşmasında “Edirne’nin bölgenin sağlık merkezi” olacağını defalarca dile getirdi. Bunlar sözde kalmamalı T.Ü Tıp Fakültesi Hastane’mizde böyle bölgesel sağlık hizmeti  ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak seviyede  teknik ve personel  donanımlı olmalı.

   Bugün için hizmet sunacak eleman sayısının yeterli olduğunu iddia eden varsa, yapılacak kısa bir inceleme  ile gerçekleri kendi gözleri ile  görebilirler  Hastadan hastaya koşan hemşireler ve hizmetlilerin ne zor koşullarda çalıştıklarını gördüklerinde  bana hak vereceklerdir.

Bu tür yakınmaları bölgemizin dört bir yanından gelen hasta yakınlarından öğrendim. Tümünün şikâyetleri birbirinin benzeri gelen insanlarımız özellikle personel eksikliğinden yakınıyorlar. Bazı hizmetlerin hasta yakınları tarafından yapılması da ayrı bir sorun. Hasta yakınlarının yapacağı ve yapamayacağı işler var. Bunun nedeni personel eksikliğinden kaynaklanıyor. Görevli elemanlar oradan oraya koşuşturmaktan hizmette yeterli olmuyor. Bunun devamı hali hastanelerde tedavi, hastalara da hasta yakınları ve görevli personele de işkence haline getirebilir. Onun için yetkililerimiz sağda solda sağlık hizmetleri konusunda güzel nutuklar atıyorlar. Bu sözler icraat dönüşmeli Özellikle Tıp Fakültesi Hastane’mizde ara elemana büyük ihtiyaç var. Bu durumu gücüm oranında her tarafa duyurmak amacındayım.

    Bu hastanemiz bölgemiz açısından çok önemli bu kurumumuzda sağlık hizmetleri aksamamalı,  personel ihtiyaçları yeterli olmalı. Bazı imtiyazlı kimselerin hastalarını başka çok özel sağlık kurumlarında tedavi ettirme imkânları olabilir. Halkımızın büyük kesimi sağlık sorunları olduğunda ilk başvuracakları yer Tıp Fakültesi Hastanesi oluyor.

Bölgemizin sağlık merkezi durumunda olan bir kurumda eleman tasarrufuna gitmek sağlık hizmetlerinin zora girmesine neden olmak insan yaşamını hiçe saymak olmaz mı?

Sağlık Bakanımız ve kurum yetkililerimiz. Ben köşe yazımda T.Fakültemiz hastanesinde yatan hasta ve yakınlarının bana ilettikleri şikâyetlerine tercüman oldum. Sağlık hizmete çok özen gösterilmesi gereken bir hizmet. Bu hizmeti verenlerin kendi sağlıklarını ve morallerini de riske atmamak gerekir.  Bu kurumumuzda çalışanlar İnsanüstü gayretle görev yapıyorlar. Bölgemize hizmet sunan bu sağlık kurumumuzun eleman ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi artık kaçınılmaz duruma gelmiştir.

Halkın ilgiyle izlediği “Muhteşem Yüzyıl” TV dizisinin baş oyuncusu konumundaki Kanuni Sultan Süleyman’ın  Zigetvar  Kalesi alınırken hasta yatağında söylediği “Halk nezdinde  muteber bir nesne yok  devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”  sözleri insanlarımız için sağlığın her şeyin üzerinde olduğunu ne güzel ifade ediyor.

 194 total views,  2 views today

Next Post

Kibiroğlu, Milli Görüş Belediyeciliğini Anlattı

Eminönü Eski Belediye Başkanı Lütfü Kibiroğlu’nun katılımıyla Saadet Partisi Edirne İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Ali Demirkıran ve parti yönetimi katıldı. Açılış konuşmasını Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa iriş yaparak, yaygın basında parti olarak fazla yer almasalar da, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp