Şahin, “Kanal Edirne projesiyle taşkınlar önlenecek”

admin

Vali Şahin, Kanal Edirne Projesiyle Edirne Taşkınla Anılmayacak Vali Şahin, Kanal Edirne Projesiyle Edirne Taşkınla Anılmayacak

Edirne’de, kış aylarında yaşanan nehir taşkınlarını önlemek amacıyla başlatılan ‘Kanal Edirne Projesi’ start aldı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Artık ‘Edirne’ denince akla ‘taşkın’ gelmeyecek” dedi.

Şahin, Kanal Edirne projesiyle taşkınlar önlenecek (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, beraberinde bulunan Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı ve DSİ yetkilileri ile birlikte Edirne Bosnaköy mevkiinde, ‘Kanal Edirne Projesi’ çalışmalarını başlattı. Vali Şahin, Edirne’nin artık taşkın şehri olmaktan çıkacağını belirtti.

Vali Şahin, ‘Kanal Edirne Projesi’ çalışmalarının toplam 46 araç ve 50 personel ile birlikte start aldığını dile getirerek, “Devlet Su İşleri, gerçekten başında bulunan ‘devlet’ olduğunu burada kendini gösteriyor. 7.8 kilometre uzunluğundaki bu kanal, inanıyorum ki, eğer hava şartları uygun giderse seneye bu vakitlerde tamamlanmış olacak. Artık ‘Edirne’ denince taşkın olmayacak. Çünkü devlet burada elinden geleni yapıyor. Sadece bay pass kanalıyla değil, bunun yanında Meriç Nehri’nin vadi temizliğinin de çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak. Artık Edirne taşkın şehri değil, Edirne hak ettiği yere bu şekilde varmış olacak” ifadelerini kullandı.

Şahin, Kanal Edirne projesiyle taşkınlar önlenecek (4)

 

 

 

 

 

 

 

KANAL EDİRNE PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Edirne’de yaşanan su baskınlarını ortadan kaldırmak için geçtiğimiz Mart ayı döneminde çalışma başlatmıştı. Ana yatak üzerine rüsubat engelleyici regülatör ve Karaağaç Sulaması kapsamında yapılacak 773 m3s kapasiteli Meriç Nehri yatağına ilave 7.027 metre uzunluğundaki Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalı (Kanal Edirne Projesi), DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlandı. Hem tahliye kanalı hem de taşkın koruma vazifesi yapması ön görülen projede, kanal sayesinde su baskınları engellenmesi ve tarım arazilerinde sulama programlarında kullanılması hedefleniyor. Öte yandan, Karaağaç Mahallesi’nde 12,5 kilometre boyunca Meriç Nehri yatağında 3.891.000 m3 temizlik yapılması hedefleniyor.

Şahin, Kanal Edirne projesiyle taşkınlar önlenecek (1)

 

 

 

 

 

 

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU PROJEYİ YERİNDE İNCELEMİŞTİ

Edirne’de geçtiğimiz kış döneminde kentte yaşanan ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan sel ve su taşkınlarında, Meriç ve Tunca Nehri su debileri, tarihi rekor seviyelere yükselmiş, Yunanistan ile Türkiye’yi karayolu ile birbirine bağlayan Lozan Caddesi ve binlerce dönüm tarım arazisi günlerce su altında kalmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgeye gelerek, sel ve su taşkını alanlarını yerince incelemişti. Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla ilk olarak taşkın sahasında yaşayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için hava köprüsü kurularak, vatandaşlar askeri helikopterle taşınmıştı. Kentte yaşanan ve yaşanması muhtemel sel ve su taşkını felaketlerini önlemek amacıyla DSİ’ne talimat vererek, ‘Kanal Edirne Projesi’ yapımı için çalışma başlatmıştı.

Şahin, Kanal Edirne projesiyle taşkınlar önlenecek (2)

 221 total views,  6 views today

Next Post

Sorunun bu yanını hesap eden yok

            Dünya finans piyasasına hâkim olan doların bizim ülkemizde olduğu gibi iniş çıkış yaptığı bir başka ülkenin olduğunu sanmıyorum. Bakıyorsunuz, bu günlerde bir anda koalisyon hükümeti kurulacak havası yaratılıyor. Bir anda dolar birkaç puan düşüyor. Bir süre sonra koalisyon açmaza girdi hükümet kurulmuyor deniyor.             Bu sefer dolar birden bire […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp