Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı

admin

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanı, ünlü Hungarolog,(Macar Dili ve Edebiyatı)“Prof. Dr Tayyip Gökbilgin ve Edirne” isimli sempozyuma katıldı.

Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin’in oğlu Altay Gökbilgin, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı sempozyumda konuşan Vali Dursun Ali Şahin, “Edirne Türk açısında önemli bir şehir, günün güzel başlaması insanın ömrünü bereketli kılar, bu nedenle böyle bir bilgi şöleni düzenlediğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.

Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bugün onun ölümünün 33. Yıl dönümde birlikte bulunuyoruz. O büyük insan Tayyip Kökbilgin hocamız hepimizden daha ileri görüşlü bir insan. Daha 1967 yılında Edirne’de üniversite kurulamasını öngörmüş. Bu düşünceden 17 sene sonra Edirne’de üniversite kurulmuş. Trakya üniversitesi bugün 40 bin öğrenciye eğitim veren Türkiye’nin önemli Üniversitelerinden biridir.

Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bu büyük şahsiyet Edirne için yazdığı bir makalede Edirne’nin ihtişamından bahsetmiş. Edirne’yi görmek sadece Selimiye’yi görmek demek değildir. Edirne’yi hazmetmek gerekir. Bu şehir Osmanlıya 92 yıl başkentlik yapmıştır. Edirne’de sadece Mimar Sinan’ın 15 eseri bulunmaktadır. Ben Edirne’yi ancak 9 ayda hazmedebildim. O yüce insan günün her saatini değerlendiren insan olmuştur” dedi.

Sempozyumda, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin’in oğlu Altay Gökbilgin’de birer konuşma yaptılar.

Şahin ve Gökbilgin “Edirne” sempozyumuna” katıldı (4)

 141 total views,  5 views today

Next Post

İlkokul öğrencilerine diş bakım seti dağıtıldı

Öğrencilerin süt dişleri ve normal dişlerinin daha sağlıklı olması için Sağlık Bakanı Dr Mehmet Müezzinoğlu tarafından başlatılan “Sağlıklı Dişler Neşeli Gülüşler”  programı kapsamında öğrencilere diş bakım seti dağıtımı devam ediyor. Edirne Merkez Gazi ilkokulunda yapılan Diş Bakım Seti töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr.A. Kişioğlu şunları kaydetti; “ Bugün burada […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp