Sahip Çıkamıyoruz

admin

fikri_yalin_koseEkonomik değerlerimiz, bölgesel kaynaklarımız gibi Edirne’nin sesini duyuracak spor branşlarımıza da sahip çıkamıyoruz. Bölgemiz uzun yıllardan bu yana amatör sporun en büyük kaynağı konumunda. Balkan ülkeleri ve onun içinde olan bölgemiz insanının fizyolojik yapısı ve imkânlar olarak spora elverişli bir bölge.

Halkımız da çocuklarının sporla uğraşmasını,  böylece kötü alışkanlıklardan uzaklaşacağını düşünerek hoşgörü ile karşılıyor, spora destek veriyor Daha önceki yılları hatırladığımızda ritmik jimnastikte Edirne Türkiye birincisi ve Avrupa çapında üstün derecelere sahip bir bölgeydi. Buna Ritmik Jimnastik sporuna sahip çıkılması, yöneticilerin desteği sayesinde ve başarıya götürecek hocaların gayreti ile ulaşıldı.

Spor için başarıda en önemli etken bu, onun için başarılı olundu. Bugün bakıyoruz bu sporun adı dahi duyulmuyor, çok yazık oldu.

Bölgemizde amatör spor branşlarında bireysel olarak kazanılan büyük başarılarımız var. Okullarımız kıt imkânlarla öğrencileri bölgesel müsabakalara götürüyorlar. Yine geçmiş yılları hatırlayanlar bilir. Meriç ilçemizin Büyükaltağaç Köyü voleybolda il birinciliğini kazanıp bölgesel elemelere gitmişti.

Bölgemizde köyünden kentine kadar spora ilgi büyüktür. Edirne’de onlarca gencimiz bugün büyük takımlarda spor yapmaktadır. Amatör spora ne yazık ki, yeterince sahip çıkamıyoruz. İlimizde ülke genelinde başar kazanan sporcularımız oluyor. Bundan kamuoyunun ne kadar haberi oluyor.

İlimizin gururu, Edirne adını Türkiye genelinde duyuran Basketbol Süper Ligi ekibimiz Olin Basketbol Takımına sahip olamadık. Bu takımımız bu sezon sahalarda Eskişehir’in adını duyuracak.

Olin Basketbol Takımımızın Edirne’de yaptığı müsabakalarda yurdun dört bir yanından sporsever kentimize geliyordu. Halkımız bu takımları izleme imkânı buluyordu. Bundan esnaflarımız da yarar görüyordu. Mimar Sinan Salonu maç olduğu zaman seyirci ile dolup taşıyordu.  Ne yazık ki, bu imkânı elimizden kaçırdık.

Şimdi bir başka gururumuz olan takımımız var. Edirne Belediyesi Kadın Basketbol Takımımız. Bu takımımız da Basketbol Birinci Liginde mücadele ediyor. Bölge sporumuz ve bayanlarımızın gururu olan Bayan Basketbol Takımımızı canımız gibi korumalı, ona sahip çıkmalıyız.

Takımımızın başarısı için gereken desteği sağlamalıyız. Şu anda Edirne’nin sporda en büyük onuru gururu bu takımımızdır. Onu da Olin Basketbol takımımız gibi elimizden kaçırmayalım.

Sporu belli branşlar üzerinde görmemek, oralara odaklanmamak, sadece o sporların reklamını yapmamamız gerekir. Özellikle Edirne gibi her amatör spor dalına ilgi duyulan bir bölgede gelişme yolunda olan başarı grafiği yüksek amatör sporculara sahip çıkılmalı.

Bölgemizde fiziki koşulları çok uygun olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz var. Bu müdürlüğün spor yapmak için geniş imkânları bulunuyor. Bu kurumumuzu önderliğinde ulusal ve uluslararası alanda sesini duyuracak amatör sporcuların yetişmesini bu sporcularımıza önderlik edilmesini bekliyoruz. Daha önceki yıllarda kıt imkânlarla bölgemiz amatör sporda daha başarılı dönemler geçirdi.

Bu kurumun imkânları yeterli. Burada görevli olanlar spora katkı yapması gereken elemanlar bu tesisleri adeta bir kamp yeri gibi görmemeli başarılı sporcu yetiştirmede daha fazla gayret göstermeli. Bu yönde gayretlerin yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Bölgemiz insanı içinde yüzlerce spora hizmet verecek kadroları bulunduğu devasa tesisin  yetiştirdiği  başarılı sporcuları da görmek istiyor.

Burada görevli olanlar rutin işlerinin ötesinde bölgemiz sporunun gelişmesinde önderlik etmeleri isteniyor.

Ülkemizde genel kanı, spor denildiğinde genellikle futbol akla geliyor. Kuşkusuz en yaygın spor dalı futboldur. Bunda da başarılı olmak yine sahiplenmeye ve spor kulüplerinin maddi yönden desteklenmesine bağlı. Bu sağlanmadığı takdirde Edirne de olduğu gibi futbol kulüplerimiz başarılı olamazlar yerinde sayarlar. Bu yıl da bakıyoruz çok umut bağladığımız Edirnespor G.K Antrenörü hedeflerini dile getirirken Şampiyonluğu hedefleme yerine orta sıralarda kalmayı hedefliyor.

Aslına bakılırsa imkânları Edirne’den daha kısıtlı olan Kırklarelispor Futbol Takımının 2. Ligde oynamasına karşın Edirne’de yıllardır mücadele edilmesine rağmen 3. Lige dahi çıkamaması bölgemiz insanının futbolla ne kadar ilgili olduğunun takımına ne oranda destek verdiğinin göstergesi olmuyor mu?

Her şeye rağmen bölgemizde çeşitli branşlarda spora ilginin olması çok önemli,  bu sporculara sahip çıkıldığında öyle inanıyorum ki, beraberinde başarıyı da getirecektir.

Daha önceki dönemlerde bunun örneklerini gördük. Yeter ki, başarıya yakın olan spor dallarını ihmal etmeyelim. Belli spor dallarına odaklanma yerine amatör sporun tüm dallarına sahip çıkalım. Edirne gibi sporun değerini belen ve spora sıcak bakılan bir ilde amatör sporun başarı grafiğinin daha üst seviyede olması gerekirdi. Bunu sağlamak için hepimize görev düşmektedir. Bunun başarılmasın bir anlamda kentimizin ekonomisine ve turizmin geçleşmesine de katkı yapacaktır.

 2 total views,  2 views today

Next Post

İriş “Ülkemiz Borç Batağında”

Saadet Partisi Yöneticileri İl Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi basın toplantısına Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, İl yöneticileri merkez İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri gençlik kolları yönetici ve üyeleri ile partililer katıldı. Toplantıda söz alan İriş, Ülke olarak Önemli bir zaman diliminde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp