Sahte kimlikle şirket kurulmasına dur dendi!

admin

Kimliğini çaldıran veya kaybeden yüzlerce kişinin en büyük kabusu olan ‘naylon şirket’ dönemi sona erdi.

recep-zıpkınkurt

ETSO Başkanı Recep ZIPKINKURT ve ETSO Ticaret Sicil Müdürü İsmail ESER tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 2010’dan bu yana üzerinde çalıştığı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ni (MERSİS) tamamlayarak ülke genelindeki 238 Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün tamamını birbirine bağladı ve Şirket kuruluşları elektronik ortamda internet üzerinden yapılmaya başlandı. Artık kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport ile şirket kuruluşu yapılamayacak, kimse mağdur duruma düşmeyecek. Yıllarca dolandırıcıların binlerce insanı mağdur ettiği kaybolan kimlik ile şirket kurmanın önüne Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile geçilecek. Vatandaş, kaybettiği ya da çaldırdığı belgesini bildirdikten sonra, T.C. Kimlik numarası ve ad-soyad bilgileri MERSİS’teki kısıtlılar listesine alınacak. Bu listede kaydı olan bilgilerle şirket ya da ticari kuruluş açılamayacak. Böylece başkalarının kaybolan kimlik kartlarını kullanarak şirket veya ticari işletme kuran dolandırıcıların önüne geçilmiş olacak.

ismail-eser

Kişiler Ticaret Sicil Müdürlüklerine dilekçe ile müracaatla birlikte anında T.C. Kimlik numarası ve adı-soyadı bilgileri MERSİS’teki ‘kısıtlılar’ listesine dahil edilecek. Bu listede kayıt olduğu sürece bu vatandaşlar adına yeni bir şirket ya da ticari işletme kurulamayacak. Vatandaşlar yeni kimlik çıkardıktan sonra yeni bir dilekçe ile talep etmesi durumunda bu listedeki kaydı silinecek. Böylece isterlerse kendi şirket ya da ticari işletmelerini kurabilecekler.

İlimizde yaşayan veya il dışından, yurt dışından şehrimize gelen vatandaşlarımızın kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportları ile başka birinin şirket ve ticari işletme kurulması önlemek için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde görev yapan Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde mağduriyetleri önlenecektir.”

 

 42 total views,  2 views today

Next Post

MHP Genel Başkanı BAHÇELİ Bugün Edirne’de

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün Edirne’ye geliyor, Bahçeli Saraçlar Caddesindeki parti seçim bürosunun açılışını yapacak.   MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Bugün saat 14:00’te  karayolu ile Edirne’ye gelecek. MHP liderini HASKÖY’DE MHP Edirne İl Teşkilatı ve partililer konvoyla karşılayacak.  MHP Genel Başkanı Hasköy’den Konvoy Eşliğinde Edirne’ye gelerek İlk olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp