ŞALLI: Birçok Roman Derneği Siyasi Parti Güdümünde

admin

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Türkiye genelindeki çok sayıda Roman derneğinin siyasete alet edildiğini açıkladı. Romanları herhangi bir siyasi partinin yandaşı gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Şallı, “Romanların belli bir partiyi destekliyor düşüncesinin Roman toplumunda itibar görmediğini belirtmek isteriz” dedi.

Şallı, çoğu Roman derneğinin Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne katkı sağlamak yerine siyasi rant peşinde olduğunu kaydetti. Türkiye’de yaşayan romanların sosyal sorunlarına yönelik yeterli çözüm yollarının hala üretilemediğini vurgulayan Şallı, şunları söyledi:

“Ülkemizde bulunan çok sayıda Roman sivil toplum örgütleri, siyasetin içinde bulunup, siyasi rant peşindedirler. Sorunların çözümüne katkı vermeyip, Romanları siyaset malzemesi olarak görmeleri, belli bir partiyi destekliyor düşüncesinin Roman toplumunda itibar görmediğini belirtmek isteriz. Romanları herhangi bir siyasi partinin yandaşı gibi gösterilmesini asla kabul etmeyiz. Roman Sivil Toplum Örgütlerinden bazıları maalesef yönünü ve yörüngesini kaybetmiş konumdadır.”

“EDİRNE’DEKİ ROMAN AİLELERİNE SAHİP ÇIKMAYANLAR BALKANLARDA İSLAM BİRLİĞİ KURUYOR”

Geçen hafta Taksim’de bir Roman Federasyonu’nun yaptığı açıklamayı da talihsizlik olarak değerlendiren Şallı, isim vermeden Trakya Roman Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı’yı ve Balkan Roman Birliği’ni kuran EDROM Başkanı Erdinç Çekiç’i eleştirdi. Şallı, “Biri çıkıp Taksim meydanında nutuk atıyor. Biri de Balkanlarda Roman İslam Birliği kuruyor. Edirne’de metruk bir yaşam süren 12 Roman aileye sahip çıkamayan Roman Derneği Balkanlarda Romanların sorunlarına çözüm yolu bulacakmış. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak bizler sadece Türkiye’de Romanlar gibi yaşayan toplulukların sorunlarını gündeme taşıyan, devletin üniter yapısını savunan Türklüğünle övünen kalbinde iman, vatanın birliğine ve Türk bayrağına sahip çıkan Romanların sorunları ile ilgilenmekteyiz” diyerek açıklamasını tamamladı.ROMAN DERNEKLERINDEN COZUM SURECINE DESTEK

 193 total views,  2 views today

Next Post

CHP’lİ Değirmendereli’den Hollanda Parlamentosu Ve Ab Görüşmeleri

Edirne Milletvekilimiz Değirmendereli 20-23 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürütmekte olduğu Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog projesi kapsamında Hollanda’ya resmi ziyarette bulunmuştu. Daha önce de Uyum Komisyonu Başkanı Sn. Mehmet Tekelioğlu ile Hatay, İstanbul ve Edirne’de bu proje kapsamında çalışmalara katılan Milletvekilimiz, öncelikle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp