Salvador Dali Resim Sergisi Edirne’de

admin

EDİRNEAJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, modern resmin en büyük öncülerinden biri sayılan Salvador Dali, “Zodyak” adlı resim sergisi Ekmekçizade Kervansarayı’nda.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, yaptığı yazılı açıklamada, Edirne Belediye Başkanlığı’nın kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, Salvador Dali’nin “Zodyak” isimli resim sergisinin Ekmekçizade Kervansarayı’nda sanatseverlerle buluşacağını bildirdi.
salvador dali

Edirne Belediyesi’nin her daim kültür-sanat ve spora destek vermekte olduğunu belirten Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Edirne Belediyesi, ülkemizin hazine sandığı niteliğindeki ve Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış Anıt Kent Edirne’de sanat ve sanatçılara hak ettikleri değeri düzenlediği festivaller, şenlikler, fuarlar ve konferanslarla göstermektedir.

Ve Edirne Belediyesi olarak, sanat ve sanatçıya her daim destek vermekteyiz. Tarih ve kültür kenti Edirnemize yakışır önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, açıklamasında, “Ressamlığının yanı sıra heykel, fotoğraf ve sinemaya olan merakıyla da bilinen Salvador Dali, fizik, astroloji ve tıpla da yakından ilgilenmiş ve bir yandan atom taneciklerini incelemek için fizikçileri yakın takibe alan sanatçı, 23 yıl boyunca da DNA molekülünün yapısını incelemiştir. Ayrıca tüm sürrealistler gibi o da bilinçaltının dışa vurumuyla ilgilenmiş ve Freud’un bilinçdışı kavramına yaklaşımından epeyce etkilenmiştir. İşte tüm bunlar onun sanatına yön vermiş ve ortaya koyduğu eserlerin konusunu belirlemiştir. Ve “Zodyak Sergisi” içinde yer alan eserleri, onun astroloji merakının ürünleri olarak tanımlanıyor.” dedi.

Başkan Hamdi Sedefçi, açıklamasında Salvador Dali hakkında da  bilgiler verirken şunları kaydetti: “Hayatı boyunca 1500’den fazla resim yapmış olan Salvador Dali’nin eserleri, bugün büyük çoğunluğu Figueres’teki Dali Tiyatro ve Müzesi’nde sergileniyor. Ayrıca Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dali Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dali Galerisi de sanatçının diğer eserlerini barındırıyor.

20. yüzyıl resminin öncü isimleri arasında yer alan Salvador Dali’nin 13 taş baskı eserinden oluşan Zodyak Sergisi ve farklı dönemlerine ait olan 12 orijinal litografik baskıdan oluşan toplam 25 orijinal özgün baskısı Edirneli sanatseverlerle buluşuyor.”

Sedefçi son olarak, Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla, küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu’nun gerçekleştirdiği serginin;23 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında Ekmekçizade Kervansarayı’nda gezilebileceğini belirtirken, “Anıt Kent Edirne’mizin daha da güzel günlere kavuşması için Edirne Belediyesi olarak çalışmalarımızın devam edeceğini belirtmekle birlikte; sergiye tüm halkımızı bekliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 204 total views,  2 views today

Next Post

SAADET PARTİSİ ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRDÜ

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran bir açıklama yaparak bayram ziyaretleri çerçevesinde Şehit Aileleri Derneğini ve Trakya Balkan Türkleri kültür ve dayanışma derneğini ziyaret ettiklerini söyledi. Ziyaretlere İl Başkanı Ali Demirkıran, Merkez ilçe Başkanı Şaban Kaya, il Mahalli idareler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp