Salvador Dali Resim Sergisi Törenle Açıldı

admin

Dünya’ca ünlü İspanyol Ressam Salvador Dalı’nın 48 orijinal eserinin yer aldığı resim sergisi Ekmekçizade Kervansara’da törenle açıldı.sergi 3 Kasım’a kadar açık kalacak.

salvador_dali_hamdi_sedefçi_vali

Ünlü İspanyol Ressam Salvador Dalı’nın 48 orijinal eserinden oluşan resim sergisi törenle sanatseverlerin hizmetine girdi.

salvador_dali_vali11

 

Ekmekçizade kervansaray’daki serginin açılış törenine Edirne Valisi HasanDuruer ,Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, T.Ü Rektörü Yener Yörük, Küratör( sergiyi organize eden) Fahri Özdemir.Milli Eğitim Müdürü,Cemil Ceylan Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ercan, ETSO yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,Meclis Başkanı Mehmet Eren öğrenciler ve diğer davetleler katıldı.Serginin açılışında ilk olarak söz alan Küratör Özdemir bugüne kadar çok sanat sergisi organize ettiğini Edirne’de açılan serginin ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti; “ Bu sergiyi ülkenin bir ucundan alıp bir başka ucuna getirdim Benim sergi ile tanışmam üniversite yıllarına dayanıyor.

salvador_dali_1

Benim bu eserleri ülkemde sergilemek gibi hayallerin vardı.Ben bu hayalimi 8 yıl önce gerçekleştirdim.Bu sergileri dünyada ve müzeler ücretli olarak gerçekleştiriyor.bu sergi Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçinin gayreti ile ücretsiz gerçekleşti. Bugüne kadar yapılan 900 serginin 899 tanesi ücretli. Bunlardan biri İzmir Büyükşehir Belediyesinin diğeri ise Edirne Belediyesinin sergisidir. Kaldırımı herkes yapar Belediyeler için sanat etkinlikleri ayrı önemli bir hizmettir.”dedi

salvador_dali_158

Daha sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne’nin Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik yapan kültürü ve doğası ile güzel bir kent olduğunu belirterek şunları kaydetti; “ Edirne her zaman sanat ve kültür merkezi olmuştur. Biz de Edirne belediyesi olarak her yıl 6-7 festival düzenliyoruz.

salvador_dali_hamdi_sedefçi_1

Bu serginin açılışını sağlayan Rektörümüze saygılarımı sunarım. Edirne, kültür, sanat ve turizm kenti olmalı. Salvador Dalı gibi önemli bir sanatçının eserlerinin tarihi kentimizde sergilenmesinden kıvanç duyuyorum.Böyle önemli bir sergiyi sanatseverlerin ziyaret edeceğine inanıyorum” diye konuştu Sergi açılışında daha sonra söz alan Vali Duruer Edirne’nin böyle tarihi mekanda böyle önemli bir sergiye ev sahipliği yaptığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “ Toplumun değerleri sanatçılarla ölçülür.Edirne’miz tarihi eser alanında çok zengin maalesef bu eserleri yeterince değerlendiremiyoruz.Dünyanın hiçbir ülkesindeki ilde böyle çok eser bulunmuyor.Edirne’yi tanıtımda herkese görevler düşüyor. El ele vererek, Edirne’nin güzelliklerini tanıtacağız. Edirne’nin ürünlerinin sergilenmesini, gelen turistler için rahat alışveriş yapacakları mekânlar yaratmalıyız” dedi

salvador_dali_hamdi_sedefçi_vali1

Daha sonra Edirne Valisi, belediye Başkanı T.Üniversitesi Rektörü Yener Yörük ve sergiye organize eden Fahri Özdemir kurdeleyi keserek sergiyi açtı.Sergi açılışına katılanlar daha sonra Salvador Dalı’nın eserlerinden oluşan sergiyi gezdi. Sergi 3 Kasım’a kadar açık kalacak.

salvador_dali_123

salvador_dali_120

salvador_dali_178 salvador_dali_988 salvador_dali_1000

 

 

 

 

 

 

 

 

salvador_dali_vali

 

 180 total views,  2 views today

Next Post

Erol Atik; “Süloğlu TOKİ EVLERİ’nin İhalesi Yapıldı”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Erol Atik; “Süloğlu TOKİ EVLERİ’nin İhalesi Yapıldı” “Temel Atma Töreni İçin Gün Sayıyoruz” Süloğlu ilçesinde yaptığı başarılı çalışmalarla halkın takdirini toplayan Belediye Başkanı Erol Atik; İlçede yapılacak olan TOKİ Evleri için ihalenin 21 Ekim 2013 Pazartesi günü Ankara’da yapıldığını ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp