SANIŞ, “10 günlük tatilin Edirne esnafına zararı olacak”

admin

 

 

 

 

 

 

 

Alipaşa Çarşısı Esnafları Dayanışma Derneği Başkanı  Yılmaz Sanış, hükümetçe kabul edilen 10 günlük bayram tatilinin Edirne esnafına yararı değil zararı olacağını , tatilden yararlanan insanların bundan yararlanarak tatil yörelerine gideceğini,  Bu tatil kış ve bahar   aylarına  gelmiş olsa Edirne esnafları için yararlı olabileceğini yaz günlerinde  öyle uzun tatilin  Esnaflar açısından zarar getirdiğini belirterek; “ bakanlar Kurulunca kabul edilen 10 günlük tatil  başta devlet memurları olmak üzere bazı kesimlere tatil imkanı sağlayacaktır.

BAZI KESİMLERE TAÜTİLİN FAYDASI OLACAK

Bunun yanında bizler gibi esnaflara fayda yerine zarar getirecektir. İnsanlarımız nisan mayıs ayları gelip takvimi önüne koyduğunda ilk kez bayram günlerine bakıyor. Ona göre plan hazırlıyor.

Herkes Kurban Bayramında böyle 10 günlük tatil çıkmayacağı inancındaydı.

Yaz tatillerini ona göre hesaplıyorlardı.. Şimdi hiç beklenmedik bir alanda 10 günlük tatil gündeme geldi. Bu şartlarda insanlarımızdan   imkanları olanlar bu tatil günlerini geçirmek için deniz kenarlarına veya başka tatil yörelerine  gideceklerdir. Böylece turizm hareketlilik kazanacaktır.

YILIN DİĞER MEVSİMİNDE EDİRNE’YE YARARLI OLURDU.    

Eğer Bu tatil diğer mevsimde, bahar aylarında veya kış aylarında olsaydı. Deniz turizmi olmadığı için  Birçok  turistin Edirne’ye geleceğini düşünebilirdik. Yaz sezonu olduğu deniz turizmi rağbette olduğu için bu sektöre yarar sağlıyor.

Biz bunu test ettik geçtiğimiz yıllarda da bu orandaki tatillerde de Edirne esnafları olarak bir yararını görmedik. Böyle zamanda    Edirne’ye gelecek turist nedeniyle belli sektörde olanlar iş yapabiliyor. Esnaflarımızın büyük bölümü iş yapamıyor.

Çünkü bu günlerde Edirne iyice boşalıyor. Edirne’den gidenlerin yerine  beklenenin çok altında turist geliyor.

TÜRKİYE’DE TATİL GÜNLERİ ÇOK   

Baktığımızda ülkemizde tatil günleri insanlarımızın tatil yapma oranı Dünya ortalamasının çok üzerinde. Ülkemizi ve dünyayı bekleyen çok önemli bir ekonomik kriz var.

Önümüzdeki iki yılda bu ekonomik kriz daha da artış gösterecek. Onun için bizim tatilden ziyade ekonomiye nasıl canlılık kazandırırız, nasıl daha fazla istihdam sağlarız Bunlara ağırlık vermemiz gerekiyor.

KARAR ALINMIŞ YAPILACAK BİR ŞEY YOK

Kurban Bayramında zaten 4 günlük bir tatil var.Üstelik hafta sonlarımız da tatil. Hükümetimiz böyle bir karar almıştır. Bizim için diyecek bir şey yok. Yine söylüyorum bu 10 günlük tatil Edirne ekonomisine zarar vermektedir. Zaten bayramdan sonra okullar açılacaktı onu düşünüyorduk , ona imkan yaratma gayretindeydik. Bu tatilin ardından o işlerimiz de zora girecek. Ne yapalım herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Bu arada daha şimdiden Edirnelilerin ve İslam aleminin Kurban bayramını Alipaşa çarşısı esnafları olarak kutluyorum” dedi

 

 

 136 total views,  2 views today

Next Post

TGD’den Kırklareli Valisi Çiftçi’ye ziyaret

                Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan , Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürü Uğur Ülgen, Kırklareli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Tiran ,TGD Genel Sekreteri Tamer Yavuz ile üye Yavuz Göktaş dün Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’yi makamında ziyaret etti. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp