SANIŞ, “ülkemizdeki ekonomik belirsizlik son bulmalı”

admin

Tarihi Alipaşa Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Yılmaz Sanış, esnafların ekonomik durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “seçim dönemlerinde ülke ekonomisi direkt olarak etkileniyor.

Seçimlerin ilk vurduğu, etkili olduğu yer ekonomi oluyor. Maalesef Türkiye’de de ekonomi durma noktasına geldi.

Allahtan Yunanistan ve Bulgaristan’da bir seçim ve Referandum geçirdi. Daha önceleri onlarda da ekonomik sıkıntılar hat safhadaydı.

YILMAZ SANIŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ülkeler bugün belli oranda istikrarı sağladılar. Son bir ay içinde Edirne’ye oldukça yüksek oranda Bulgar ve Yunan müşterilerimiz geliyor. Edirne ekonomisinin durma noktasına geldiği bir dönemde komşuların alışveriş için Edirne’ye gelmesiyle, biraz olsun nefes aldık, komşular bize hayat verdiler.

Özellikle hafta sonlarında bu konuda oldukça yüksek bir talep var. Bunun başlıca nedeni Avrupa’nın ortak parası Avronun değerinin yükselmesi. Bu ülkelerin insanları için Türkiye’de alışveriş yapmaları daha cazip geliyor.

Örnek vermek gerekirse daha önceleri alacağı bir eşyaya 12 Avro verirken şimdi 9 Avro ödüyor.  Bu alışverişten karlı çıkıyorlar. Bulgaristan’dan da yüksek talep var. Din görevlileri de buraya gezmek için geliyorlar. Bunlarında Edirne’ye gelmesi ticaretimizde artı sağlayabiliyor. Ülkemizde ekonomi oldukça durgun herkes 1 Kasımdaki seçimin sonucunu bekliyor. Aslında seçim sonrası da pek parlak görünmüyor.

Bizim gibi küçük esnafı o zaman da zor günler bekliyor. Önümüz kış, mevsimin de verdiği olumsuzluklar olacak.

Yunanistan ve Bulgaristan’daki insanların katkısı ile suni destekli bir ekonomik rahatlığı yaşıyoruz.

Yarın hava şartları zorlaştığı zaman bu ülkelerden gelen insan sayısında da azalma olacak. Önümüzde nasıl bir kış geçireceğiz bilmiyoruz. Fakat şartlarımızın zorlaşacağını biliyorum. Dileğimiz o ki, inşallah ülkemiz ekonomisi bir an önce rayına oturur. Allah, ticaretle uğraşan esnaflarımızın yardımcısı olsun. Son günlerde fabrikalar işyerleri işçi çıkarıyor. Özellikle bankaların personel azalmasına gitmesi çok önemli.

Çünkü ekonominin gidişatını en iyi onlar belirliyor. Bu da piyasanın kötü gittiğini gösteriyor. Hiç kimsenin işini kaybetmesi istenemez. Herkes geçimini sağlamak için evine ekmek götürmek çalışıyor. Ülkemizdeki ekonomik krizlerden bıktık. Bu krizlerden çıkıp önümüzü görelim. Uzun yıllardan bu yana ekonomik kriz devam ediyor. Bir söz vardır , “ dünya hapşırırsa biz zatürre oluruz” denilir.

Ekonomimiz sağlam temeller üzerine oturmuş değil. Bu arada çevremize baktığımızda aramızdaki sorunlar nedeniyle Ortadoğu ülkelerine mal satamıyoruz. Orta Asya ülkelerinde, Türk cumhuriyetlerinin de ekonomileri iyi değil. Hal böyle olunca nereye mal satacağız, neresi ile ticaret yapacağız.

ALİPAŞA ÇARŞISI

 

 

 

 

 

 

 

 

AB ülkeleri deseniz onlar da ekonomik krizi atlatamadılar. Ekonomimiz böyle kısır döngü içinde devam ediyor. İnşallah hayırlısı olur demekten başka yapacak bir şeyimiz yok.

Ekonominin ne olacağı belirsiz. Bizi nispeten rahatlatan Yunan ve Bulgar müşterilerimiz oluyor. O da ne kadar devam eder bilemiyoruz. İnşallah komşularımızın ilgisi devam eder.  Bilindiği gibi gündüzler kısaldı yaz mevsimine benzemiyor. Yerli müşterilerimizde azalma görülüyor. Müşterilerimizde de bir tedirginlik var onlar da geleceğin ne getireceğinden endişe duyuyorlar. Ülkemiz ekonomisindeki bu belirsizliğin bir an önce son bulmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 139 total views,  2 views today

Next Post

Ak Parti Milletvekili Adayı SEZEN seçim turlarını sürdürüyor

                Ak Parti Edirne Milletvekili adayı  Rafet Sezen  seçim turlarına aralıksız devam ediyor, Ak Parti Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Ak Parti Edirne Milletvekili Adayı Rafet Sezen ve Ak Parti Teşkilatları Edirne Ticaret Borsası’nı, Edirne İlim Yayma Cemiyetini, Edirne Mimar Sinan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp