Saraçlar Caddesindeki Coşku

admin

Havanın soğuğuna rağmen Saraçlar Caddesinde yapılan halk konseri görünmeye değerdi. Her yaştan her görüşten insanlardan oluşan 10 bin kişi müzik eşliğinde doyasıya eğlendi. Bu kutlamada hiçbir farklı yaklaşım tatsız bir olay yoktu. Buradaki güzel görüntüler gerçekten ülkemiz açısından özlenen manzaraydı.

 Siyasi kavgalar, terör belasının azdığı insanların gelecek güvenceleri konusunda endişeye düştüğü bir yılın ardından 2013 yılının ilk saatlerinin böyle güzel görüntülerle başlaması sonrasında gönül ister ki,  yeni yıl yurdumuzun her yöresinde böyle barış ve coşku içinde geçsin.

Yıllardır aileleri yasa boğan terör sorunu  son bulsun. İnsanlarımız özlem duydukları huzur ve güvene kavuşsunlar. Ülke genelinde yeni yıl kutlamalarına baktığımızda münferit birkaç olayın dışında  öyle dikkate değer olayların görünmemesi, herkesin gönlünce eğlenmesi hoşgörü ortamının oluşması gelecek  günler açısından umut verici  bir manzaraydı.

İnsanların meydanlarda hiç tanımadığı kimselerle ayni ortamda  toplanıp  yeni yılı kutlamaları  çok hoş ve özlenen görüntülerdi. Gönül ister ki, bu barış  ortamı ve  ortak paydada toplanan sevgi hayatımızın her evresine yaygınlaşsın.

Her yeni sene yeni beklentilerin olduğu,arzulandığı bir dönem olmuştur. Kamuoyuna duyurulan yeni yıl  mesajları ile  tüm siyasiler, demokratik kitle örgütü temsilcileri ile insanların birbiri ile yeni yıl kutlamalarında iyi dilekler mutluluk özlemleri

    İle ülkemiz için barış ve kardeşlik temennileri dile getirilir.

     Yeni yıl geçtikten  Bir süre sonraya baktığımızda, bu güzel  dileklerin, beklentilerin  ardından geçmiş yıldan kalan olaylar  başladığı gibi seyreder. Bu arada yeni bunalımlar yeni sorunlar gündeme gelir.

Ülkemizde çözümlenmesi gereken  en acil sorun yaşantımızda  paylaşma kültürünün olmamasıdır. Karşımızdakilerin,rakiplerimizin  fikirlerine  saygıyı,  görüşlerimizi onlarla harmanlayıp doğruları aramayı   bir türlü   beceremiyoruz.

Herkesin savunduğu fikirlerinde ” Dediğim Dedik” mantığı ile hareket etmesi ülkemizde demokrasinin tüm  boyutu  ile yerleşmemesinin en önemli sebebi olarak görünüyor. Bu uzlaşmanın önderliğini önce siyasilerimiz  yapmaları gerekir. Geçtiğimiz döneme baktığımızda siyasetin sözcülerinden “birinin ak dediğine diğerinin kara” demesi, aralarında hiçbir ortak görüşün sağlanamaması şeklinde yaklaşımı,  sonunda halkımızın arasına  da sirayet emmişe benziyor. Farklı siyasi yapıda olan insanlarımız, bir masa etrafında toplanmış olsalar dahi, parti üst yöneticilerinden esinlenerek uzlaşmaz politikaları savunurlar böylece uyuşmazlık alanını   daha da yaygınlaştırmış olur.

Hani bir söz vardır

    – İki avcı dağda avlanmaları sırasında uzakta dağın eteğinde bir karaltı görürler. Avcının biri  gördüklerinin kartala benzediğini iddia eder.  Diğer  avcı inat mı inat. Bu gördüğünün keçi olduğunu savunur. Sonunda görünen karaltının ne olduğunu anlamak için  silahlarını ateşlerler. Gördükleri karaltının olduğu  yerden kartal  uçarak uzaklaşır.

Kartal olduğunu iddia eden avcı, söylediğinin doğru çıkması nedeniyle” Bak gördün mü, uzakta gördüğümüz kartalmış  silah sesini duyunca uçtu” demesine rağmen keçi gibi inat olan diğer avcı mağlubiyeti kabul etmez arkadaşına” O gördüğümüz  yerde bulunan  şey uçsa da bana göre keçi yürüse de keçi  diye”  cevap verir. Toplumun büyük kesiminde  buradaki keçi ,kartal meselesinde ifade edilen görüşler hakim.Herkes kendi savunduğunun en doğru olduğunu iddia ettiği bir toplumdan ortak kararların çıkması beklenmemeli.

Bu durum bizim yapımızdan kaynaklanmış olsa gerek. Biz millet olarak yenilgiye kabul etmediğimiz gibi fikirlerimizin yanlışlığına da tahammülümüz yok.

     Hal böyle olduğu zaman her fikrin uzlaşmaz karşı görüşü ortaya çıkıyor. Birinin iyi dediğine diğer görüşün kötü damgasını vurduğu bir ortamda her iki rengin karışımı olan gri renkleri bulmak  mümkün olmuyor.

Yeni senede fikirlerde farklı görüşlerinin harmanlanmasından oluşan gri renklerin çoğalmasını diliyoruz. Yeni yıldaki kutlamalar insanlarımızın ortak coşkusu bende bu ortak fikirlerin oluşmasında umut aşıladı.

Bu beklentiler gerçekleşir mi bilemeyiz. Hele bir yeni yılın günleri ilerlesin durum ne olacak göreceğiz.

  ÖZLÜ SÖZLER

Baş nereye giderse, ayak da oraya gider.   

 327 total views,  2 views today

Next Post

4+4+4 Eğitim Yasası Sınıf Öğretmenlerini Vurdu!

Eğitim İş Edirne şube Başkanı  nazım Kırcı yaptığı açıklamada,Edirne ilinde değişik okullarda görev yapan 32 sınıf öğretmenine sürgün gibi resen atama yapıldığını belirtti.Karcı” Daha önce Edirne merkez okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün 28/Aralık/2012 günü yaptığı atamalarla adeta yıkıldı. AKP hükümeti her zaman aile bütünlüğünden söz ederken; […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp