SARI, “Amacımız küçükbaş hayvanlarda verimi artırmak”

admin

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne  Gıda Tarım ve  Hayvancılık  İl Müdürü  Orhan Sarı,Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Borsasında vatandaşlara  koç  dağıtımı  ile ilgili olarak  yaptığı  açıklamada , “ 10 gün önce kura çekimini yaptığımız Merinos koç projemizi gerçekleştirmek için buraya geldik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu koçlar üç aylık bir emek sonucunda buraya geldi.  Koçlar Bursa Karacabey’de saf ırk olarak Devlet Üretme Çiftliğinde üç ay önce seçimlerini yaptık. Ayrıca  koçların kan numuneleri alındı. Bölgemize gelecek tüm hayvanların önceden kan numuneleri alınıyor.  Hayvanların sağlığı ile raporları aldık . Koçları  iyice kontrolden sonra Edirne’ye getirdik. Bunu yapmamızda amaç ,bilindiği gibi bölgemizde   %30 civarında merinos  cinsi koyunlarımız var. Biz bunları ıslah etmek  et ve süt verimini artırmayı amaçladık.

DEVLET BÜYÜK DESTEK SAĞLIYOR   

Bu proje  bakanlıkça hazırlanan bir projedir. Uyguladığımız  projede her koç için bakanlığımız 1100 lira destek veriyor 400 lira da  vatandaşlarımızın katkısı oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konuda yoğun bir talep oldu.Projeyi  bu yıl ilk kez uyguladık önümüzdeki yol inşallah ikiye üçe katlamayı hedefliyoruz. Böylece belgemizdeki küçük baş hayvanla uğraşan bütün vatandaşlarımıza  en kaliteli koçları temin edip  bunları  üreticilerimizi hizmetine sürmek istiyoruz.

Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Trakya’da koç bulmada sıkıntı yaşıyoruz.

EN AZYÜZ MERİNOS KOYUNU OLMASI GEREKİYOR   

Gerekli  desteği  devlet üretim çiftliklerinden sağlıyoruz.Şu anda burada 95 koç var.Biz burada hayvancılığın ileri olduğu yerlerde vatandaşlarımızın taleplerinin gerçekleştirmeye çalıştık.Kura ile koç alacakları belirledik.

Bu koçları almak için üreticilerin en az 100 baş koyunu olması gerekiyor.Bu koyunların cinse merinos olacak.Bunun içen herkes müracaat edemiyor.halkımızın yoğun talebi sonucu biz de Koyun Keçi Birliği yöneticileri ile  talepleri değerlendirdik. Bu arada  kendi imkanları ile koç almak isteyenlere de bu imkanı sağlayacağız” dedi.

 160 total views,  2 views today

Next Post

Aracınızda göçüklere Edirne’de son veriyoruz..!

              Geçtiğimiz hafta Edirne Kapıkule civarında etkili olan dolu yağışı nedeniyle bir çok araç sahibinin camları kırılmış ve kaportalarında göçükler meydana gelmişti. Edirne’nin köklü firmalarından ÇOLAKOĞLU OTO ESTETİK sahibi Rufat ÇOLAK gazetemize yaptığı açıklamada, Vatandaşların arabalarında oluşan her türlü göçüğü özel ekipmanlarla kendi işyerinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp