Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı

admin

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Sarıkamış Şehitlerinin 99. Yıldönümü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonundan başlayıp, Sarayiçi Balkan Şehitliğinde son bulan yürüyüşe İl Jandarma Komutanı Alb.Hakkı Çetin, Gençlik Hiz.Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, ve vatandaşlar katıldı.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne (1)

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bu anlamlı yürüyüşte İl Binası önünden Balkan Şehitliğine gelen yüzlerce gence bere, atkı, eldiven dağıtıldı.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne (4)

Yürüyüş Balkan Şehitliğindeki konuşmaların ve duaların ardından ikramla devam etti .Yürüyüş sonrası günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürü Serhat OCAK ”Sevgili Gençler,Sizler,Şuhedanın İzinde giderek vatanın dört duvar arasına sığmayacak kadar büyük olduğunu görecek bedeninizde can,dizlerinizde derman kalana kadar bayrağımızı daha yükseklerde dalgalandırmak için çalışacağınız inancındayım. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatanını canı pahasına kendilerinden sonraki nesillere aktaran,Türkiye Cumhuriyetinin inşasını temin için bu topraklara terini,kanını ve canını katmış bütün kahramanlarımızı minnetle yad ediyorum. Dualarımız onlar için Ruhları şad olsun mekanları cennet olsun”dedi. Edirne Müftü yardımcısı İbrahim Memiş’in şehitler anısına dua etmesinin ardından etkinlik sona erdi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne (5)

 

1.Dünya Savaşında felaketle neticelenen askeri harekatın tarihçesi şöyle; Osmanlı Devleti 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp halinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda bulunan İttihatçılar tarafından harbe sokuldu.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne (2)

Türk bayrağı çekilip, Yavuz ve Midilli adı verilen iki Alman zırhlısı, Karadeniz’deki Rus limanlarını bombardıman etti. Rusya da buna karşılık olarak 30 Ekim 1914 tarihinde Türkiye’ye saldırdı. Rus-Kafkas ordusu, Karadeniz’den Ağrı Dağındaki hudut üzerinden yedi kol halindeki saldırısıyla Pasinler ilçesine kadar ilerledi. Rus ordusunun taarruzu, Köprüköy’de durduruldu. Üçüncü ordu, 3-9 Kasım 1914 günlerinde meydana gelen Köprüköy Meydan Muharebesinde Rus ordusunu yendi. Üçüncü Ordu Komutanı, mevsim şartlarını dikkate alıp, ayrıca askerin kaput başta olmak üzere, giyim ve iaşesinin yetersizliğini, top ve süvari atlarının azlığını hesaba katarak, sıcağı sıcağına düşmanı takip etmedi. Köprüköy Meydan Muharebesinin raporlarını alan, yarbaylıktan paşalığa terfi ettirilen Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) Enver Paşa, Alman kurmay ve generalleriyle Erzurum’a geldi. Enver Paşa, Erzurum ve Köprüköy’de birer taburu teftiş etmişti ancak ordu birliklerinin tamamı hakkında yeterli bilgiye sahip değildi. Üstelik, ordu kumandanı Hasan İzzet Paşanın, bu mevsimde harekat yapılamayacağı, taarruzun bahara bırakılması tavsiyesine karşılık, onu vazifesinden azletti ve taarruza karar verdi. Üçüncü Ordu Komutanlığı vazifesini de üzerine alan Enver Paşa, 18 Aralık 1914 tarihinde, kıtalara, taarruz emrini verdi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne

Taarruza katılan birliklerin büyük bir kısmı, özellikle Arabistan’dan geri çekilen ve Güneydoğu Anadolu’dan sevk edilenler, Sıcak iklime alışık olup, teçhizatları yönünden kış şartlarına hazırlıksızdı. Üçüncü Ordunun üç kolordusu (9, 10, 11. Kolordular), 24 Aralık 1914 Günü -39 derece soğukta Büyük Sarıkamış Çevirme ve Kuşatma (İhata) Harekatına başladı. Ayrıca, gerilla harbi yapan yarı resmi Türk çeteleri de, Ardahan’a hareket etti. Üçüncü Ordudan bazı kıtalar, 24-25 Aralık gecesi, Sarıkamış’a ulaşmayı başardı. Ancak, Allahü Ekber Dağlarını aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar, gerekse mevcut silahları yönünden çok zayiat ve kayıp verdiler. Allahü Ekber Dağlarını aşan Mehmetçiklerden bir kol da, Sarıkamış’ın doğusundaki Selim İstasyonuna vararak demiryolunu tahrip edince, Sarıkamış’taki Rus kolorduları paniğe uğradı. Gayri resmi Türk çeteleri de, 1915 yılı başında Ardahan’a girdi. Rus Kafkas Ordusu Başkumandanı, Üçüncü Ordunun ilerleyişi üzerine 2-3 Ocak 1915 günlerinde telsiz-telgraf ile müttefikleri Fransa ve İngiltere’ye, Günde birkaç defa yalvarırcasına başvurarak: “ Telefon konuşmalarını durduran soğuk ve kış, Türk ordusunu engelleyemiyor. İkinci bir cephe açarak, Türk ordularının ilerlemesi durdurulamaz ise, zengin Bakü petrolleri, Osmanlı-Alman ittifakının eline geçecek ve Hindistan yolu onlara açık bulunacaktır!” haberini gönderiyordu. Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan Kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 150 000 kişilik ordunun 90 000’i (veya 60 000’i) donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklarla mahvoldu. Sarıkamış İstasyonuna giren Enver Paşa, bu felaket karşısında, Üçüncü Orduyu yüzüstü bırakıp, İstanbul’a döndü. Bu harekatta Ruslar, 32 000 kayıp verdiler. Sarıkamış Harekatı kuşatma harekatıyla düşman kuvvetlerinin arkasına düşmeyi hedef alan, başarılı bir plandı. Ancak, stratejinin faktörlerinden zaman iyi değerlendirilmediği, kuvvetler de böyle bir harekatı yapacak şekilde teçhizatları olmadığı için harekat başarısızlıkla sonuçlandı. Ordunun kış şartlarına hazır olmaması ve olumsuz iklim şartları sebebiyle ikmal ve iaşe hizmetlerinin yapılmayışı, kıtalarda açlığa, hayvanların telef olmasına, dolayısıyla birliklerin dağılmasına sebep oldu. Enver Paşanın şuursuzca verdiği gece taarruzu emirleri, kayıpları daha da arttırdı.


Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü yapıldı-edirne (3)

 

 

 

 

 

 33 total views,  2 views today

Next Post

Sendikacılardan Edirne Ajans’a Ziyaret

Birleşik Kamu İş Edirne İl Temsilcisi Hikmet Bölükbaşı ile Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nazım Kırcı, ile birlikte Edirne Ajans Medya Grubunun yeni mekanını ziyaret edip kutlamak istediklerini belirten Kırcı ve Bölükbaşı’yı Edirne Ajans Medya Grubu  Sahiplerinden  Necmi Engin ve Hakan Akkan ile gazetemiz çalışanları karşıladı.   Sendika temsilcileri, böyle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp