SAVCI; “ROMDER olarak dertliyiz”

admin

SAVCI; “ROMDER olarak dertliyiz” (1)

 

 

 

 

 

 

Edirne 26. Dönem Ak Parti Milletvekili Adayı ve Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Fahrettin SAVCI  Ajans Haber Merkezine yaptığı açıklamada Keşan’da her yıl  Ramazan ayı boyunca faaliyet gösteren Aş evinin bu Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yemek vermeyeceğini imkanlarının olmadığını belirttiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Keşan’ımızda her yıl bir aş evimiz mevcuttu. Bu yıl bu aş evimiz yemek vermeyeceğini ve imkanları olmadığını beyan ettiler ve aş evinin kapısına kilit vurdular. Bu olay bizi derinden üzmüştür.

SAVCI; “ROMDER olarak dertliyiz” (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu tür insanlarımıza yardımcı olması gereken kurum ve kuruluşların yaşaması gerektiğine inanıyorum. Keşan’da bize bu konuda talepte bulunan fakir ve sokakta yaşayan vatandaşlarımız oldu. Biz de Keşan ROMDER Yönetim kurulu olarak tespit ettiğimiz öncelikli fakir 280 vatandaşımıza bütün Ramazan boyunca 5 çeşit yemek vermeyi planladık ve bu zamana kadar devam ettirdik. Bundan sonra da Ramazan ayı boyunca devam edecektir. Peki nasıl yemek vereceğiz? Şimdi insanı yaşat ki devlet yaşasın. Biz boya kutularında bu insanlara yemek dağıtıldığını gördük. Biz bu insanları insanca yaşam dışı yemek verirken fotoğraf çekilirken protokolü gördük. Yani çok büyük iş yaparmışız gibi bu insanlara boya kutularında yemek dağıtırken fotoğraf çekildik.

SAVCI; “ROMDER olarak dertliyiz” (3)

 

 

 

 

 

 

Şimdi biz iyilik yapıyorsak bu kul ile Allah arasında olur. Bunlar aslında aslında günü kurtarmak isteyen politikalardır. Biz 12 ayın bir ayında bu kardeşlerimize insanlığa yakışır şekilde yemek dağıtıyoruz. Özel bir yemek şirketi ile anlaştık. Sıfır temiz kaplarda 5 çeşit yemeğimizi derneğimizin gönüllü üyeleriyle beraber bu insanları tecrit ve reklam aleti yapmadan evlerine kadar yemekleri getiriyoruz. Biz 30gün boyunca bu etkinliği sürdüreceğiz. Bu arada 30 gün boyunca da bu insanların bundan sonra bir tabak yemeğe muhtaç olmamasının sebeplerini de araştıracağız. Bu insanları sosyal yaşama ve istihdama nasıl kazandırabiliriz. Onların üzerinde çalışacağız. Edirne Ajans Gazetesi aracılığı ile şunu ifade etmek istiyorum. Amacımız günü kurtarmak değil. Amacımız bu insanları alan el değil veren el haline getirebilmektir. Ramazan ayı paylaşımların çok olduğu bir aydır. Dualarımızı, sofralarımızı paylaşmamız lazım. Aramızda hiçbir etnik ayırım olmadan zengini fakiri aynı sofrada oturabiliyorsak, aynı kazandan, aynı kepçeden yemek yiyebiliyorsak işte o zaman Ramazan’ın ve İslam aleminin Büyüklüğüne yakışır Müslüman oluruz diye düşünüyorum. Bizim Keşan ROMDER olarak bütün amacımız, payemiz, gayemiz bu yöndedir.

SAVCI; “ROMDER olarak dertliyiz” (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz bunları yaparken Kaymakamlıktan, Belediye Başkanlığı’ndan, odalardan kimseden talep almadık. Kimseden yardım da almıyoruz. Biliyorsunuz Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Başımızda terör belası var. Bizim birliğe, beraberliğe, dirliğe, kol kola, yan yana olmanın tam zamanıdır. Yani biz eğer bir olacaksak, beraber olacaksak tam zamanıdır. Bu bir ve beraberlik eylemde ve söylemde bir olacaktır. Yani söylem ve eylem birleşirse güzel olur. Keşan, Edirne ve diğer ilçelerimizde bu potansiyelimiz var. Etnik ayrımcılık yapmadan bölge milliyetçiliği yapmamız şarttır. Eğer bölge milliyetçiliğinde buluşursak işte o zaman adalette olur, kalkınma da olur, refah da olur, ortak alan da olur. Burada siyasi parti gözetmeksizin bölge milliyetçiliği yapmamız gerekiyor. Zengin Fakir kadar, Fakir zengin kadar eğer Edirne’miz memleketi severse bu tür aşevleri de devam eder. Bu konularda dertlenmek lazım. Biz Fahretin Savcı olarak, Keşan ROMDER olarak, yönetim kurulu olarak dertliyiz.” dedi.

 

 100 total views,  2 views today

Next Post

Ara hizmet elemanının önemi

            Ülkemizde ve bölgemizde iş alanlarında en çok sıkıntısı çekilen ara eleman bulmada yaşanıyor.             Özellikle bölgemizde bazı iş dallarında ara eleman temini ancak başka bölgelerden getirilerek karşılanıyor. Her nedense ülkemizde ara eleman yetiştiren kısa sürede iş sahibi yapan okullarımıza gereken ilgi gösterilmiyor.             Aslında bu okullar istihdam açısından çok […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp