Seçim sonuçlar herkese ders olmalı

admin

7 Haziranda yapılan seçimlerinde halkımızın oyları ile adeta tüm siyasi partilere ders olacak şekilde mesaj iletildi.

Siyasi partilerimiz seçim stresini attıktan sonra halkımızın vermek istediği dersi iyice değerlendireceklerini umarım.

            Siyasi parti kadrolarının en üst yönetiminden en alt kadrolara kadar demokrasi anlayışı açısından özeleştiri yapmaları gereken çok sayıda konu bulunmaktadır.

İktidar partisi penceresinden konuya bakalım. AKP seçim döneminde tüm devlet imkânlarını ve devlete bağlı iletişim araçları ile iktidar denetiminden çıkmayan medyayı da arkasına alarak yaptığı yoğun propagandanın yeterli olmadığı görüldü. İktidar partisi yanında bugüne kadar blok oy kullanan, farklı nedenlerle bu parti dışında partilere çalışma imkânı kısıtlanan illerden gelen oylara rağmen iktidar partisi parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı.

Alınan %41 oy iktidar partisini aldatmamalıdır. Bu dönemde parlamentoda dört parti yer alıyor. Bu siyasi dengeleri tamamen değiştirecektir. Parlamentoya çok seslilik gelecek. Bazı partilerin sesleri çoğunluğun oyları ile kısılmayacak.

TRT eskiden olduğu gibi iktidarın borazanı olamayacak yönetiminde her partiden temsilci bulunacak ve bu temsilciler çoğunlukta olacak. Bunun ne anlama geleceği ortada. Bu kurum elemanları bütün gün iktidar partisi mensuplarının arkasından koşmayacak.

            Yine bu dönemde iktidar desteğini arkasına alıp yasaları hiçe sayan ve sokağa çıkıp kendince güvenlik sağlama peşinde olanlar karşılarında tarafsız devlet güçlerini bulabilecek. Kısaca herkes yasalar çerçevesinde yaşamaya alışacak. “Ben imtiyazlıyım arkamda iktidar var” havasına giremeyecek.

Türkiye’nin özellikle batı bölgeleri yine güzel bir demokrasi sınavı verdi. Tüm partiler buralarda rahatlıkla propagandalarını yaparak oylarını sandığa yansıttılar.

            Bu uygar yaklaşım, demokratik tavır ülkemizin diğer yörelerine de yansıması gerekir.             Taraftar oldukları partiler dışındaki partilere yaşam hakkı tanımayan, ellerine sopa ve satır alarak kendi görüşleri dışındaki partilere ders vermeye çalışanlar bundan sonra hoş görülmeyecektir.

İşçilerin, öğrencilerin, halkın, siyasi partiler demokratik kuruluşların yasalar çerçevesinde yapacakları eylemlerde tomalar, göz yaşartıcı bombaların kullanımı azalacaktır. Kısaca Başta Edirne olmak üzere batı bölgelerinde halkın demokratik tavrı her bölge için geçerli olacaktır.

            Ülkemizin önemli kentlerinden Kurtuluş savaşında kongrenin yapıldığı bir kent olan Erzurum’da olduğu gibi siyasi çalışma yapmak isteyen bir bayana, bazı magandaların yanında devlet kuruluşları ve mahalli yönetimlerce kısıtlama yapılmasının önüne geçilecektir 

Halkın bu tür olaylara tepki göstermemesi bu ilin insanına onur getirmez. Bu bölgenin insanları Edirne ve yurdumuzun her yöresinde gördükleri saygı ve hoşgörüyü yasalar çerçevesinde hangi görüşte olursa olsun kendi ilinde de göstermek zorundadır.

Herkes kendi hürriyet sınırlarını bilmek zorundadır. Kim nasıl hesap yaparsa yapsın herkes yasalar çerçevesinde yaşamaya alışmak zorundadır.

Ülkemizde geçen dönemin korkulu günleri ”acaba başıma bir şey gelir mi” endişesi seçimden bu yana aradan iki gün geçmesine rağmen kısmen son bulmuştur. Halka bir huzur ve rahatlık gelmiştir. Bunu sağlayanları başta halkımız olmak üzere kutlamak gerekir.

Bu başarıyı şu ve bu partiye mal etmemek lazımdır. Bunda hakem rolünü halkımız üstlenmiştir. Siyasi partilere öyle bir ders vermiştir ki,  bugünden sonra bu hesabın dışına kimse çıkmaya cesaret edemeyecektir. Diyebilirim ki, bu durum demokrasimiz açısından önemli bir kazanç olmuştur.

            Parlamentoda temsil edilecek dört parti ile demokrasimiz renklenecek böylece farklı fikirlerin tartışılması en doğrusunun bulunması sağlanmış olacaktır.

Bu arada bölgemizin en büyük partisi Ana Muhalefet partisi son dönemde gösterdiği farklı politikayı ve toplumun her kesimini kucaklama politikasını sürdürmelidir. Seçim döneminde görülen eksiklikleri görerek gidermelidir. Yurdusunuz bazı bölgelerinde CHP’ye yönelik önyargıların olduğu bu yörelerde bu partinin başarılı olamamasının sebepleri iyice tahlil edilmeli. Buna kendi başarısızlıklarını örtecek kılıf aranmamalıdır.

Batı bölgelerdeki başarısını diğer yörelere de yayma yollarını aramalıdır. Aksi halde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda önemli rol oynayan bu parti bir bölge partisi olmanın ötesine gidemez ve günden güne erir gider.

 121 total views,  2 views today

Next Post

Edirne, CHP’nin en çok oy aldığı il

CHP  Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt,Edirne’yi CHP oyları oranında Türkiye’nin birinci partisi yapan  İlçe başkanlarımıza Teşekkür ziyaretinde bulunacağız” dedi.                 Bozkurt yaptığı yazılı basın açıklamasında” 10 Haziran günü  ( bugün)İl Başkanlığımızda İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz Merkez İlçe Başkanımız , İl Kadın kolları başkanımız […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp