Seçimde görevli CHP millitvekilleri edirne’de

admin

CHP İl merkezinde milletvekillerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Buradaki toplantıya milletvekili Bihlun TAMAYLIGİL, Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan, Okan Gaytancıoğlu,  İstanbul milletvekili  Dursun Çiçek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl başkanı  Oktay bozkurt merkez ilçe başkanı ve partililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan il başkanı Bozkurt, bugün genel merkezce düzenlenen programın yapıldığını belirterek, “Programa katılan değerli milletvekillerimiz gündemi değerlendirecekler Ankara’daki gelişmeler konusunda bilgi verecekler. Milletvekillerimiz bölgelerindeki çalışmalara gidiyorlar.  Vekillerimiz basın mensuplarınca kendilerine yöneltilecek soruları yanıtlayacaklar” diyerek sözü Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a verdi Gürkan konuşmasında, “aramızda hemşerimiz İstanbul Milletvekilleri Bihlun Tamaylıgil ve kendisine yöneltilen suçlara direnen bir sembol olan Dursun Çiçek, Bulunmaktadır. Türkiye’de seçim ve geçim derdi bitmiyor. Bu kısır döngü içinde dönüp duruyor. Ülkeyi 13 yıl yöneten iktidar geçim derdini unutturup seçim derdini önümüze sürüyor. Cumhurbaşkanının teamülleri hiç sayarak Başbakan Davutoğlun’dan sonra hükümeti kurma görevini CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’na vermemesi anayasal suçtur. Süre 23 ağustosta dolacak zannediliyor ki CHP seçimlerden kaçıyor deniyor.

Seçimde görevli CHP millitvekilleri edirne’de

 

 

 

 

 

 

 

AKP’NİN İKTİDARDAN GİTME ZAMANI GELDİ

CHP seçimden korkmaz ve kaçmaz. Biz seçim tecrübesi olan bir partiyiz. Yeni yapılacak bir seçime de hazırız. Bu seçimde öyle inanıyorum ki CHP’yi Türkiye’de en yüksek oyu alan parti konumuna getireceğiz. Şu bir gerçek ki vakit yaklaşmış iktidarın gitme zamanı gelmiştir. Seçimin 1 Kasımda yapılması kararlaştırıldı,  bu tarih ülkemizde   saltanatın kaldırılmasının yıldönümü oluyor.” dedi

Daha sonra konuşan Edirne milletvekili Erdin Bircan, kendisinin terörle ilgili olarak açıklama yaptığını kaydederek, “ Tamaylıgil, siyasi gelişmeler konusunda geniş bilgi verecek .Son siyasi  gelişmelerin ardından  halkın duyarlı olmasını bekliyorum. Cumhurbaşkanının en geç pazar gününe kadar hükümet kurma görevinin Genel Başkanımıza verilmesi gerekir.

GÖREV BİZİM PARTİMİZE VERİLMELİ 

Ülke kaosa gidiyor ekonomi açmazda. Zorunlu ihtiyaçlara %11 zam oluyor. Mutfaklarda yangın başlayacak.  Biz ülkeyi yönetmeye hazırız” dedi

Toplantıda söz alan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, arkadaşlarının gelişmeleri özetlediğini belirterek, “ Bizleri başka illerde görevlendirdiler. Ben Kilis’te görevliyim. Orada çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  AKP’nin 13 yıl ülkeyi yönetmesinin ardından azınlığa düşünce nasıl hukuk dışı yollara başvurduğunu tüm kamuoyu görüyor.

AKP’NİN HUKUKSUZLUĞUNU  HERKESE ANLATACAĞIZ

Bizler AKP partinin hukuksuz yaklaşımını CHP’nin ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için gösterdiği gayreti herkese anlatacağız. Biz seçimin gündemde olmasını istemedik. Avrupa’nın birçok ülkesi koalisyonlarla idare ediliyor bizde de koalisyon kurulmasını arzuladık ülke sorunlarının çözümü için hükümetin kurulması gerektiğini savunduk. 35 gün süreyle AKP ile görüşmelerimizi sürdürdük masadan kalkmadık. Cumhurbaşkanı seçim istediği için ülke seçime gidecek. Önümüzde birkaç günlük süre var. Bu hukuksuzluğu her ortamda halkımıza anlatacağız” diye konuştu.

İNŞALLAH ÜLKENİN HER YANI TRAKYA VE İZMİR GİBİ OLUR 

Gaytancıoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan İstanbul milletvekili Dursun Çiçek, Silivri’nin Edirne’ye çok uzak olmadığını, orada 52 ay ikamet ettiğini belirterek, “  Trakya’nın ayrı bir özelliği var Atatürkçü düşünce sistemine bağlı laikliği savunan bir bölgemiz. İnşallah ülkemizin her yanı Trakya ve İzmir gibi olur. Ülkemiz gerici ve çağdışı zihniyetten kurtulmuş olur. Biz hükümete karşı olan %60’ın hükümet kurması için girişimde bulunduk. Bu süreçte MHP’ye Başbakanlık önerdik. Oradan MHP’nin tutumu nedeniyle sonuç alamadık. Seçmenlerimizin itirazına rağmen AKP ile ortak hükümet kurmak istedik.

SORUNLARI ÇÖZECEK GENİŞ TABANLI BİR HÜKÜMET ESTEDİK  

Sorunları çözebilecek geniş tabanlı bir hükümetin kurulması için elimizden geleni yaptık. AKP’nin böyle bir hükümet istemediğini biliyorduk. AKP Türkiye için değil Tayyip Erdoğan için siyaset yapıyor.13 yıldan bu yana kumpas davalarının savcısı olduğunu  söyleyen, yurt dışına kaçan savcıya kendi aracını tahsis eden, onlara sahip çıkan,  gezideki şehitlerin kanı elinde olan Suriye’de  milyonlarca insanın  perişan olmasına neden olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını dikkate aldığımızda  iktidardan düşmesi halinde ya Silivri ya Sincan seçeneğinden başka seçeneği kalmadığı  için süreci erteliyor. Bizim arzumuz Davutoğlu ile koalisyon kurma yönündeydi o ümidimiz de boşa çıktı.

BİR KASIMDA SALTANATTAN KURTULACAĞIZ

Sonuçta Türkiye Cumhurbaşkanının talepleri oldu. Güneydoğuda terör yeniden hortladı. Seçim hükümetinin de AKP ile HDP arasında kurulması gibi kararla karşı karşıyayız. Bu iki ortakla terör son bulacak mı göreceğiz. CHP olarak 7 Haziranda çok güzel bir seçim kampanyası yaptık, taleplerimiz ses getirdi. Oy oranımızın böyle olmasının değişik nedenleri var. Bu nedenleri saltanatın kaldırıldığı gün olan 1 Kasımda oyunu arttıran partinin CHP olacağını müjdelemek isterim.

1 KASIMDA SALTANATTA KURTULACAĞIZ

Dilerim bir kasımda bu saltanattan kurtulmuş olacağız” diye konuştu

Toplantıda son olarak söz alan Tamaylıgil, bugün Edirne’de olmak önce merkez daha sonraları ise ilçelerinde yapılacak toplantıda geçtiğimiz 7 Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında kamuoyu ile paylaştığı. Fakat halkımızla birlikte geçirmiş olduğumuz süreci değerlendirmek üzere buradayız bu amaçla görevlendirildik. İstanbul Milletvekilimiz Dursun Çiçek ile birlikte Kırklareli ve Edirne illerinde CHP’nin görüşlerini anlatmak üzere görevlendirildik. Çarşamba günü Kırklarelindeydik bugün Edirne’deyiz. Edirne Trakya’dan Anadolu ya ses veren demokrasimizde örnek olarak her zaman yeri olan bir ilimizdir.Tarihimizde de Edirne’nin önemli bir konumu vardır. Edirne’yi tarım,  turizm, sanayi şehri olarak yaşıyoruz. Buradan ortaya koyacağımız  bilinçli anlatım her zaman için  birlikte paylaşılacak önemli bir kaynak olacaktır.

Bu görevlendirme sırasında 7 haziran’ı konuşacağız . Nasıl 7 Hazirana geldik 13 senedir bu ülkeyi yöneten ve bu yönetim sonucunda bakıldığında hem siyaseten,hem hukuksal hem ekonomik alanda, hem de toplumsal kardeşlik ve barış açısından büyük sorunlarla karşı karşıya bu dönemde özgürlüğün eşit bireyler olarak yaşamanın engellenip baskı altına alındığı bir süredir.

 HALK HİÇBİR PARTİYE İKTİDARI VERMEDİ 

Bunun sonucunda da seçimin milli irade olarak ortaya çıkan bir tablo ile karşı karşıya kaldık. 7 Haziranda halkımız hiçbir partiye tek başına iktidar olma şansı vermedi. Özelikle 13 yıldan bu yana ülkeyi yöneten devletin imkânlarını kullanan sorunları çözme yerine sorun yaratan ülkeyi ayrıştırıcı bir hukuksuzluk düzenine götüren bir partiye tek başına iktidar olamayacağı sonucunu verdi. Seçimden sonra seçim sonuçları AKP ve başkanlık özleminde olan Cumhurbaşkanı tarafından benimsenmedi.  Erdoğan,”Cumhurbaşkanı olmama sandıktan çıkan  oylar engel oldu, ben nasıl başkanlığa ulaşırım” diyen bir süreç başladı. Seçmenlerimizi bize verdiği masajı ve bize verdikleri görevde üzerimize düşeni dikkate aldık. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik hem de çevremizdeki ülkelerdeki durumu dikkate alarak önce Türkiye diyerek, siyasi sorumluluğumuz yerine getirmeye karar verdik. Ben olmazsam olmaz diyen birinin başkanlık hırsı onun getirdiği siyasi süreç yönetiminde görev verme noktasında bile sürekli erteleme anlayışında olan zaman kazanan o zaman içinde yapılan yönetim ve algılatma eylemini koalisyon görüşmeleri sarısında da ülkenin sorunlarını çözümleyecek bir bakış açısının yerine yenilenen bir seçim hedefi oldu. Bunun anayasal süreci kullanma ile karşı karşıya kaldık. Partimiz bu aşamada önce Türkiye’nin yaranını düşünen ve 4 yıl süreli olan çözüm odaklı ve yüksek profilli geniş kalıtımlı bir hükümet modelinin ülke sorunlarını çözeceğini dile getiren bir anlayış içinde hareket etti.

MİLLİ İRADEYİ HİÇE SAYDILAR

Karşımızda geçici hükümeti savunan bir idarede geçici hükümetin başı olan Başbakan Davutoğlu ödevi halktan aldığını söylese de ödevini aldığı kişi saraydakidir. Bu kişi bugüne kadar yukardan aldığı görevi sürdürdü. Bu sürecin parçası oldu. Davutoğlu hükümeti kuramadığını görmüş ve görevi iade etmiştir.

Bundan sonra temayüller görevin ikinci partiye yani CHP’ye verilmesi gerekirdi. Bu görev verilmedi şu an yapılan uygulama siyasi bir gaspı milli iradenin gaspıdır. Milli iradeyi yerine getiriyoruz diyenler bu uygulamaları ile milli iradeyi hiçe saymışlardır. Cumhurbaşkanı diyor ki, sistem beni seçmiştir.   Bu siyaset yeniden değişmelidir, ona göre anayasa değişikliği yapılmalıdır” dedi. Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

 

 

 

 

 96 total views,  5 views today

Next Post

Üstev, “yollarımız bozuk asfaltlanmasını istiyoruz”

Edirne Yeni Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Fikret Üstev, şu anda Yeni Sanayi Sitesinin çözüm bekleyen önemli bir sorununun bulunmadığını belirterek, “Bu arada sanayi sitemizin birkaç ara yolu asfaltlanmadı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’a Kırkpınar öncesinde durumu ilettim. Belediye Başkanı  ‘Araya Kırkpınar girdi, şu Kırkpınar geçsin bakarız’ dedi. O anda sıkışık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp