Seçime bir ay kaldı

admin

fikri_yalin_kose         Bu yıl haziran ayında yapılan milletvekili seçimlerinin ardından halkımız 1Kasım’da aynı yıl içinde ikinci kez sandık başına gidiyor. Edirne’de seçimin bundan önceki seçime oranla daha çetin geçmesi bekleniyor. Halkın milletvekili adaylarına yöneltecekleri sorularında daha kapsamlı olacağı tahmin ediliyor. Seçimin yapılmasından bu yana olayların seyrine baktığımızda seçmenlerin kafasını karıştıran” neden böyle oldu” denilecek çok sorunlar var. Tüm bunlar yeni parlamenter adaylarına soru olarak yöneltilecek. Özellikle ülkede bu denli olayların geliştiği, yüzlerce şehit verildiği halde,halkın oyları ile gelen parlamenterlerin neden millet meclisinde bir araya gelip bu soruna çözüm arama yerine parlamento dışında kalmayı tercih ettikleri, halkımız tarafından sık olarak sorulacak sorular arasında yer alacak.  Diyebilirim ki milletvekili adayları seçimi kazanmayı torbada keklik görmemeli. Arkasında parti desteği olanlar dahi bu tür çetrefil sorunların muhatabı olacak. Çünkü koalisyonun kurulmasında tüm partilerin şöyle ve böyle hataları bulunuyor. Bunun nedenleri halkımız tarafından sorgulanacak. Ve denilecek ki biz sizlere haziran ayında oy verdik, gidip anlaşıp hükümet kurun dedik. Seçim sonunda farklı bir siyasi tablo çıktı. Bu seçimin sonunda benzer tablo çıkarsa hükümet kurmada kıvırtanlar yine aynı yolu izleyip tekrar halka mı gelecekler, halk bu zatların istedikleri gibi parlamento aritmetiği oluncaya kadar defalarca sandık başını gidip beylerin iktidar zevklerini mi tatmin edecek. Tüm siyasal otoriteler bundan böyle Türkiye’de koalisyon hükümetlerinin kaçınılmaz olacağını, siyasi partilerin bunu içine sindirmelerinin şart olduğu görüşünde hemfikir. Hal böyleyken tek parti iktidarına özlem duyan siyasi partilerin bu yönde ısrarlarının da halktan yeterli desteği göremeyeceği, bu seçim sonrasında zorunlu olarak bir koalisyon hükümetinin tekrar gündeme gelebileceğini belirtiyorlar.

            Erken seçimin yapılacağı 1 Kasıma bir ay kalmasına karşın çevremize baktığımızda siyasilerde ve halkta seçim heyecanı yok. Öyle sanıyorum ki, partilerin bu yönde seçim stratejilerini açıklamasından sonra az da olsa seçim ortamının hareketlenmesi bekleniyor. CHP’ye baktığımızda geçen seçim sonuçlarını dikkate alarak iki milletvekilliğini garanti gibi görüyorlar.

            Oldukça rahat görünmelerine karşın yine de dikkatli olunması gerektiğini belirten partililer, “onların seçilmeleri garanti gibi görünebilir. Bu iki milletvekili adayının seçimde aktif olarak çalışmamalarını gerektirmez.

Bu seçimde daha rahat konumda oldukları için üçüncü milletvekilliği için el ele verip daha çok çalışmaları Edirne’de oylarını arttırmaları gerekir.  Bu konuda Genel merkezden gelecek takviyelerle Edirne merkezin adayı olan Gürkan Güneser’in başarı grafiğinin yükselebileceğini umuyoruz.

            Bu da tüm partililerin el ele verip seçime tüm güçlerini kullanarak asılmaları ile gerçekleşebilir. Parti yöneticilerinin her birinin bir tarafa çekip üçüncü sırada olan aday olan Güneser’e gereken desteği vermezlerse seçim sonunda başarı sağlamaları mümkün olmaz.

Öyle sanıyorum ki önümüzdeki günlerde CHP’nin nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğini partililer arasında birlik ve beraberliğin ne oranda sağlanacağını birlikte bekleyip göreceğiz. Ana muhalefet partisinde kamuoyuna yansıyan durum bu.

            Edirne’de AK Parti Genel merkez tarafından milletvekili adaylarını belirlenmesinden sonra seçim çalışmalarına hız verdi. Bu dönemki çalışmalarda Tüm parti örgütlerinin milletvekili adaylarına tam destek vererek birlik beraberlik sergilemeleri bütünlük sağlamaları partililer üzerinde olumlu etki sağlamış görüntüsü veriyor.

Kurban Bayramı kutlama törenlerinde bu birlikteliğe tanık olduk. Bu durum seçim sonuçlarına nasıl yansıyacak,  parti oylarında artış olacak mı, onu da sandık sonuçlarında görme imkânımız olacak.

Görünen o ki AK Parti iktidar olmanın da avantajlarını değerlendirip bölgede bir dizi açılış töreni yaparak parti oylarının artması için gereken imkânları değerlendirecek başarı oranının artmasına katkı yollarını arayacak.

Siyasi partilere hazine yardımı olmamasına karşın bundan en az etkilenecek tek parti AK Parti olacaktır. Bu imkânı çeşitli tanıtım yolları ile değerlendirmeleri halinde seçimden kazançlı çıkabilir. MHP’ye gelince, her zaman bu partinin çekirdek kadrosu çalışmaya hazır parti gönüllüleri mevcut.

            Aslına bakılırsa Ülkede gelişen siyasi olaylar MHP’ye avantajlar sağlamış olsa da bundan yeterince yararlanmak parti örgütlerinin aktif olarak seçim propagandalarına katılmaları ile gerçekleşir. Bilindiği gibi MHP daha önceki seçimde olduğu gibi ilk sırada milletvekili adaylığı için Dr. Gürsel Şimşek’te karar kıldı.

Bu doğrultuda seçim programlarını sürdürecekler. Tüm siyasi partilerde olduğu gibi bu partinin çalışmaları da yeterince kamuoyuna yansımış değil. Belki yapıyorlar da basına yansıması olmuyor.

            MHP’nin de bu hafta belirlenecek seçim stratejileri sonucunda. Çalışmalar hız kazanacak. Bu arada parlamento dışı partilerin de çalışmalarının seçim sonuçlarını etkileyeceğini dikkatten uzak tutmamak gerekir.

Önümüzdeki günlerde her ne kadar halk seçime ilgi duymasa da kısmi de olsa seçim çalışmaları hız kazanacak gibi görülüyor. Bir Kasım siyasi partilerin çalışma sonuçlarının göstergesi olacak.

            Bu sonuçları bazı parti örgütlerinin üst yönetiminde değişikliklere neden olabilir. Seçimde aynı sonuç alınması halinde bir kez daha erken seçim gündeme gelmesi gündeme gelebilir.

                                    AMAN DİKKAT

            Okulların açılması ile şehir içi trafikte yoğunluk arttı. Özellikle öğrencilerin okula giriş ve çıkış saatlerinde bu yoğunluk daha da  artıyor. Her ne kadar trafik ekipleri ve Şoförler Derneği sürücülere gereken uyarıyı yapmış olsa da bazı aksaklıkların olduğu duyumunu alıyoruz. Şehir içi minibüs sürücüleri yaz günlerinin rahat ortamını unutmaları gerekir.

            Özellikle okul önlerinde seyir halindeyken her an bir çocuğun çıkabileceğini dikkate alarak çok daha dikkatli araç sürmeleri hız sınırını aşmamaları gerekir. Bir de okulların açılmasıyla yurdun dört bir yöresinden öğrenci ve veliler Edirne’ye geldi. Gelen misafirler Edirne ulaşımındaki sistemi bilmeyebilirler.

            Araç sürücüleri bu insanlara yardımcı olmaları kolaylık sağlamaları gerekir. Duyduğuma göre bazıları öğrencileri azarlar tarzda uyarıda bulunuyorlarmış. Yöneticilerin bu konuda minibüs sürücülerini bir kez daha uyarmaları gerekir. Bu konuda yapılan hatalar sonunda Edirne’ye mal ediliyor. Buna da kimsenin hakkı olamaz.

            Özellikle bu günlerde sürücülerimizin her zamankinden daha çok dikkatli olmaları, misafir vatandaşların yoğun olduğu şu günlerde yapılacak bir hatanın Edirne’nin imajını zedeleyebileceğini dikkatten uzak tutmamaları gerekir.

 105 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi

            Trakya Üniversitesi 2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni yapıldı. Balkan Yerleşkesinde düzenlenen tören, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri, Davetliler, idari personel ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Saygı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp